“Sağlık çalışanları yorgun”

Türk Sağlık- Sen Şube Başkanı İrfan Korkmaz, vaka sayılarının artmasıyla sağlık çalışanlarının yükünün arttığını söyledi. Korkmaz, “11 Mart’tan bu yana savaşan sağlık çalışanları yorgun. Onlara yardımcı olmamız lazım” dedi. 

“Sağlık çalışanları yorgun”

Vaka sayılarının artmasıyla ülke genelinde alınan tedbirlerle birlikte virüsün bulaş etkisi minimum seviyede tutulması hedeflenirken, sağlık çalışanlarının üzerindeki yük azaltılmaya çalışılıyor. Türk Sağlık- Sen Sakarya Şube Başkanı İrfan Korkmaz “Sağlık çalışanları 11 Mart’tan itibaren cephede kahramanca bir mücadele veriyor, tabir caizse göğüs göğse çarpışıyorlar. Fakat sağlık çalışanları kızgın ve kırgınlar. Çünkü onların emekleri görmezden gelinerek çözüm bekledikleri konulara sırt çevriliyor” ifadelerine yer verdi
‘BİREYSEL TEDBİR ŞART’
Vaka sayılarının artmasını değerlendiren Korkmaz, “Vaka sayılarının son zamanlarda artması ülkenin ekonomik, sağlık ve toplumsal durumuna etki eden çok önemli bir faktör. Bu nedenle salgının belli bir düzeyde tutulması ve geriletilmesi şart. Yasak kararları bu nedenle alınıyor. Bence vatandaş tarafından tedbir alınması her şeyin üstünde. Temizlik, maske ve mesafe kuralına uyarak, teması en aza indirerek önlem almak kesin çözümüdür. Bu görevde her bir ferde düşüyor” şeklinde konuştu.
‘KIRGIN VE KIZGINLAR’
Bu süreçte sağlık çalışanlarının çok yorulduğunu söyleyen Korkmaz, “Sağlık çalışanları 11 Marttan itibaren cephede kahramanca bir mücadele veriyor, tabir caizse göğüs göğse çarpışıyorlar.  Sayın Bakanın Ekim ayında yaptığı açıklamada 141 sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini, 40 binin üstünde sağlık çalışanında virüse yakalandığını açıkladı. Bu durum bile tek başına nasıl bir mücadele verildiğini ortaya koymaktadır.  Ancak sağlık çalışanları ne yazık ki kırgın ve kızgınlar” ifadelerini kullandı. Korkmaz, “Çünkü bu mücadelenin karşılığı yoktur ama çalışanların alın teri heba edilmiş, emekleri görmezden gelinerek çözüm bekledikleri konulara sırt çevrilmiştir. Sağlık çalışanları için yapılacak ilk olarak onların sağlığını korumak için en üst tedbirleri almak ve sorunlarına çözüm üretmektir” dedi.
ÖRNEK OLMALIDIR
Korkmaz, sağlık çalışanları için yapılması gereken pek çok göstergeler olduğunu vurgulayarak “Dünya Sağlık Örgütü, Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’nın önerisini kabul ederek 2021 yılını tüm dünyada ‘Uluslararası Sağlık Çalışanları Yılı ilan etti. 2020 yılının kahramanları olan sağlık çalışanları için böyle bir ilan durum tespitidir. Bu yüzden sağlık çalışanlarının talepleri de karşılanmalıdır. Madem ki Türkiye’nin önerisiyle 2021 yılını tüm dünyada “Uluslararası Sağlık Çalışanları Yılı” ilan edilmiştir, o halde Sağlık Bakanlığı’mız da çalışanların sorunlarını çözüp, taleplerini karşılayarak dünyaya örnek olmalıdır. Ücret kayıpları telafi edilmeli, maaşlara zam şeklinde tek ödeme yapılmalıdır. Döner sermaye sistemi çalışan merkezli ve adaletli bir hale getirilmelidir. Kadrolu istihdam dışındaki tüm ucube modeller terk edilmeli, tüm çalışanlar kadrolu olmalıdır. Sağlık kurum ve kuruluşlarında ehliyet ve liyakat hâkim kılınmalı; sadece devlete ve millete sadakat esas alınmalıdır” diye konuştu.


‘İSTİHDAM ARTIRILMALI’
Sağlık çalışanlarının iş yükünün azaltılmasına değinen Korkmaz, “İş yükünün azaltılması için yapılması gerekenlerden biriside istihdamdır.  İş yükünü arttığı, sağlık çalışanlarının virüse yakalandığı bir dönemde devlete ve milleti hizmet için bekleyen genç sağlık çalışanı arkadaşlarımızı göreve başlatmak gereklidir. Ayrıca sağlık alanında hastane gibi tesislerin yapımına yeniden hız verildi. Buralarda personel eksikliği yaşanmaması gereklidir. OECD ülkeleri açısından sağlık personeli sayımızı değerlendirdiğimizde sonlardayız. Kısacası tüm bunları birlikte değerlendirdiğimizde eksiklik vardır ve giderilmesi zaruridir. Biz bu sene 50 bin alım yapılması gerektiğine dikkat çekik. 30 bini yapıldı. Umarız ki bu 50 bine tamamlanır, önümüzdeki yılda istihdam artarak devam eder” şeklinde konuştu.
‘SAĞLIK ÇALIŞANLARININ YÜKÜ AZALIR’
Yeni alınan tedbirlerle ilgili konuşan Korkmaz, “Alınan tedbirlerden amaçlanan salgının yükselişini azaltması ve geriletmesidir. Bu kararlar sadece siyasi iradenin değil aynı zamanda bilim kurulunun da tavsiyeleridir. Burada dikkat çektiğim gibi vatandaşın bu meseleye bakışı ve tavrıdır.  Maske, mesafe ve temizlik üçlüsüne dikkat edilir bu konuda hassasiyet gösterilir ve yeniden evde hayat var denilirse katkısı olur.  Böyle bir durum olursa sağlık çalışanlarının virüsle ilgili iş yükü azalır ama sağlık çalışanlarının iş yükünün azaltılması adına başka somut adımlarında atılması gerekiyor” dedi.        Merve Kurtulan 


 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 17:54
banner3
YORUM EKLE