Sakarya'da zatürre aşısı sıkıntısı!

Kovid-19 salgınıyla mücadele devam ederken, hastalığın ağırlaşmasının önüne geçen zatürre aşısı ise yok denilecek kadar az. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Marmara Eczane Teknisyenleri Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Ali Osman Yenilmez, ‘Grip ve zatürre aşısı karmaşası sona ermelidir’ dedi 

Sakarya'da zatürre aşısı sıkıntısı!

Serkan Ok/Merve Kurtulan

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve halen devam eden kovid-19 salgınında vakalar tekrardan artışa geçti. Ülke olarak yeniden bazı yasaklar alınırken, sokağa çıkma yasağı ise tekrardan gündem konusu oldu. Sonbahar mevsimine geçilmesiyle birlikte grip hastalığı da kapıda. Yetkililer, bir yandan grip aşısının çoğaltılması bir yandan da kovid-19 aşısı için çalışmalar sürdürüyor. Kovid-19 hastalığının ağırlaşmasının önüne geçen zatürre aşısı ise bulunamıyor. 
‘AŞI ÖNEMLİ HALE GELDİ’ 
Grip ve zatürre aşısının bulunamaması konusuyla ilgili gazetemize konuşan Marmara Eczane Teknisyenleri Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Ali Osman Yenilmez, ‘Grip ve zatürre aşısı karmaşası artık sona ermeli. Küresel bir salgın olan kovid-19 pandemi sürecinde aşı konusu ve önemi her zamankinden daha önemli hale geldi. Kovid-19 aşısı bekleniyor, bilim adamları aşı çalışmalarını sürdürüyor. Çin, ‘aşıyı buldum’, Rusya, ‘test ediyorum’ diye gündemi farklı yönlere çekerken, ülkemizde grip aşısı ve zatürre aşısı karmaşası en yüksek seviyede tartışılır, gündemi en çok meşgul eden konular arasına sokulmuştur” diye konuştu. 
‘DSÖ UYARIDA BULUNUYOR’
Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) ve bilim insanlarının risk grubunda olan kişilerin özellikle pandemi döneminde grip aşısı olması gerektiği uyarısında bulunduğunu hatırlatan Yenilmez, “Grip mevsimi yaklaşırken doğal olarak hasta ve hasta yakınları eczanelere akın ederek kendilerini ve yakınlarının en azından grip ve zatürre salgınına karşı koruma istekleri serbest eczanelerde zaman zaman bu aşı meselesinin sorumlusu ‘bizmişiz’ gibi kargaşa ve sözlü tacizlere sebebiyet vermektedir. Eczacı ve Eczane Teknisyenleri ile karşı karşıya getirmektedir” şeklinde konuştu. 
‘TALEP BU YIL ARTACAK’
‘Grip aşısı talepleri geçtiğimiz yıllara oranla pandemi sebebiyle bu yıl artacağı aşikardır’ diyen Yenilmez, “Eczanelerde hasta ile eczacı ve eczacı teknisyenlerinin karşı karşıya gelmemesi, toplum sağlığının zarar görmemesi ve sorunun krize dönüşmemesi adına yetkililer önlem almalıdır. Kur hesabı yerine insan sağlığı ön planda tutularak bu sorunun çözülmesi elzem bir durumdur. Konunun muhataplarının bir an evvel bir araya gelerek aynı masada bu soruna ve artan talebe çözüm bulması gerekmektedir” dedi.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2020, 09:46
banner3
YORUM EKLE