Umudun önünü açın!

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Teknoloji Fakültesi’nde geliştirilen Fotodinamik Terapi Lazer Cihazı, kanser hastalarını umutlandırırken, mühendislik çalışmaları tamamlanan cihazı klinik uygulama adımlarına geçilmesi için Sağlık Bakanlığı’nın onayı bekleniyor. 

Umudun önünü açın!

Günay YAZICIOĞLU'nun haberi
Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Teknoloji Fakültesinde geliştirilen yerli ve milli “Fotodinamik Terapi Lazer Cihazı” dünyada bu alanda üretilen lazer cihazlarından çok daha etkin ve gelişmiş durumda. Prototipi üretilen cihaz tüm mühendislik testlerinden başarıyla geçerek ticarileşme ve sektörde yerini bulmak için hazır durumda beklerken, kanser hastalarını heyecanlandıran bu cihazın biran evvel kliniklerde kullanılmasını bekleyen vatandaşlar, sürecin hızlandırılmasını istiyor.
SONUÇLAR BAŞARILI
Ülkemizde Fotodinamik terapi daha çok akademik düzeyde çalışılmış ve birçok başarılı sonuç elde etmiştir. Ancak hastanelerimizde halkın hizmetine sunulabilmesi için atılması gereken en büyük adım Sağlık Bakanlığı’nın bu tedavi yöntemini geleneksel yöntemler gibi tanıması ve uygulamaya almasıdır. 
GELİŞMİŞ ÜLKELER KULLANIYOR
Amerika Birleşik Devletleri, Güney Kore, Japonya, Almanya ve Çin gibi ülkelerde bu yöntem bir tedavi şekli olarak tanınmış ve Sağlık Bakanlıkları tarafından onaylanmış. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesinde Biyomedikal Araştırma ekibinin tamamen yerli imkanlarla geliştirdiği bu sistem, Sağlık Bakanlığının atacağı adımlar sonrası yatırımcı firmaların da ilgisi ile hızla üretilerek ülkemizin hizmetine sunulabilir. 
VEKİLLER DEVREYE GİRMELİ 
Fotodinamik Terapi Lazer Cihazın, kamuoyuna tanıtılmasının ardından birçok kanser hastasının SUBÜ biyomedikal ekibine ısrarla ulaştığı ve tedavi olmak istedikleri öğrenildi. Yetkililer mühendislik çalışmalarının tamamlanıp klinik uygulama adımlarına geçilebilmesi için Sağlık Bakanlığı’nın onayının şart olduğunu ileri sürerken, vatandaşlar sürecin hızlandırılması ve bakanlık onayının alınması için milletvekillerinin devreye girmesini istedi. Özellikle kanser hastaları, yaşamak için tutunacakları bu cihazın çok geç olmadan kullanılmaya başlamasını talep ederken, “Bu şansı kullanmamıza izin verin. Umudumuzun önünü açın” dediler.

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2019, 10:48
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emre karakullukcu
Emre karakullukcu - 1 yıl Önce

Güzel haberler bekliyoruz inşAllah