Vatandaş takviye gıdaya akın etti! 

Pandemi sürecinden bu yana bağışıklığı kuvvetlendirmek isteyen vatandaşlar gıda takviyesi ürünlerine ilgi arttı. Özellikle vatandaşlar, C, D ve çoklu vitaminlere yoğun ilgi gösteriyor. 

Vatandaş takviye gıdaya akın etti! 

Kovid-19 salgını sürecinde bağışıklığın kuvvetlendirilmesine yönelik endişeler gıda takviyesi ürünlerine talebi arttırdı. Özellikle bağışıklık sistemini güçlendirmek adın C, D, Çinko ve çoklu vitaminlere vatandaşlar büyük ilgi gösteriyor. Konu ile ilgili açıklamada bulunan Eczacı Yavuz Güven, “Vücut direncini arttırıcı ürünlere ciddi anlamda talep söz konusu. Pandemi tehlikesi devam ettikçe de bu talep devam edecek gibi gözüküyor. C, D ve çoklu vitaminlere rağbet en çok üst yaş gruplarından bunun yanında az da olsa gençlerde alıyorlar. Daha çok 30 yaş üstü talep ediyor” diye konuştu.
SATIŞLAR ARTTI 
Gıda takviyesi satışlarının yüzde 50 arttığını söyleyen Eczacı Ece Sel ise, “Yaz döneminde, vakalar biraz daha azaldığında gıda takviyelerine rağbet azalmıştı fakat vakaların son zamanlarda artmasıyla talep yine arttı. İnsanlar hem kendileri hem de yaşlı büyükleri için takviye almaya başladılar. Vitaminlerin yanı sıra propolis ve kara mürver içerikli gıda takviyelerini de tercih ediyorlar. İnsanların eczaneye ilk geldiklerinde sordukları vitaminler bunlar oluyor” şeklinde konuştu.
‘BİLİNÇLİ KULLANIN’
Gıda takviyelerinin yanında sonbaharın gelmesiyle birlikte maske, dezenfektan ve spikerlik satışlarının da arttığına değinen Sel, “İnsanlar özellikle çocukları için maske ve siperlik alıyorlar. Dezenfektanda dikkat ettikleri konu ise alkol oranı. Piyasada pek çok dezenfektan var. İnsanlar birçok yerde dezenfektan satılmasına rağmen eczaneden almayı tercih ediyorlar. Çünkü diğer yerlerde satılan dezenfektanların alkol oranı ve içeriği güvenilir değil” dedi. Pandemi döneminin en başından beri vitaminlerin büyük ilgi gördüğüne değinen eczacılar gıda takviyelerinin bilinçli ve dikkatli kullanılması gerektiğini söylüyorlar. Merve KURTULAN 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE