Sağlıksız işleyen, sağlık sistemi!

Geçtiğimiz hafta en ideal ulaştırma aracı olarak ifade edebileceğim bisikletimle, Akçakoca, Melenağzı köyünde bir dostun (köpeğin) ani refleksi nedeniyle talihsiz bir kaza geçirdim.

Olayın sıcaklığıyla bisikletime binerek yoluma devam edebildim.

Kocaali ilçesine vardığımda kolum hafif şişmeye ve sızlama diye adlandırabileceğim sorunları hissetmeye başladım.

Ancak, yaşadığım bölgede, Kocaali ilçe hastahanesi olarak adlandırılan, ilçe sağlık biriminde ortopedi ile ilgili bir hekimin olmayacağını biliyordum.

Aynı şekilde mesai saati bittiği için Kocaali hastahanesinde bir röntgen çektiremeyeceğimi ‘de daha önce yaşadığım tecrübelerim bana hatırlatıyordu.

Şiddetlenen ağrılarım beni, yeni yeni yöntemlere zorluyordu.

Kaza ardından sol kolumda başlayan ağrı ve acı nedeniyle, kırık olma ihtimalini de göz önüne alarak, Karasu Devlet Hastanesine gittim.

Sakarya’nın kuzeyinde tam teşekküllü olarak planlanan ve hizmet vereceği var sayılarak düzenlenen, Karasu Devlet Hastanesi bu anlamda yetersiz kaldığını basın aracılığıyla ve bizzat yaşayanların ifadeleriyle, zaman zaman haberdar oluyordum.

Acaba sorularıyla Karasu Devlet Hastanesine vardığında, nöbetçi hekimin müdahalesi ile sorunsuz bir şekilde film çektirebildim.

Ve akabinde kolumun alçıya alınması gerektiğini doktorumdan öğrendim.

Ancak nöbetçi doktorun önerisiyle, alçıya alınan kolumun “mutlaka bir ortopedi uzmanına” göstermem konusunda uyarıldım.

Tarafıma yapılan öneri üzerine, Karasu Devlet hHastanesinde ortopedi uzmanından hemen sıra almak için girişimlerde bulundum.

Maalesef hastahane kadrosunda uzun süredir bir tek ortopedi doktorun olmadığını öğrendim.

Sadece haftanın bir gününde, Sakarya merkezden bir doktorun geçici olarak Karasu Devlet Hastanesinde hastalarını kabul edildiği bilgisine ulaştım.

Bu durumda hangi gün doktorun görev yaptığını öğrenmek istemem üzerine, maalesef tam tamına altı gün sonra bir ortopedi doktorunun Karasu devlet hastahanesinde olacağını öğrendim.

Takriben 120 bin kişinin yaşadığı, sanayii tesislerinin olduğu, Kocaali ilçesinin de dâhil olduğu, Sakarya’nın kuzeyinde hizmet veren, Karasu Devlet Hastanesinde bu durumun uzun süredir devam ettiği ifade edilmektedir.

Bu durumda sormak istiyorum.

Sağlık sistemi üzerinden yıllardır doğru ya da yanlış, siyasilerimiz bizlere yani halka söylemlerde bulunuyorlar.

Söylemlerinde, hizmetlerin kalitesinden ve sürekliliğinden dem vuruyorlar.

Bugün oldukça yoğun sayılabilecek bir bölgede ortopedi başta olmak üzere, çeşitli dallarda hekim eksikliği görülmektedir.

Yaşanan hekim eksikliği nedenleri hakkında, sağlıkla ilgili ilin planlamalarını yapan sorumluların mutlaka bir bilgileri vardır.

Ancak, sağlıkla yaşanan sorunları, insanların karşı karşıya kaldıkları problemleri, en basit müdahalelere ulaşmak için, hastaların 70 km zorunlu seyahat etmeleri hangi planlamanın sonucudur?

Bu durum sağlık sistemimizin ne kadar da sağlıksız işlediği hakkında bizlere, yani hastalara çok açık bilgiler vermektedir.

Sağlık sistemimizle ilgili methiyeler düzen başta siyasiler ve sorumlular ise, ne kadar güzel, ne kadar düzenli ve ne kadar tertipli binaların, sağlık komplekslerinin varlığından dem vurmaktalar.

İnsan sağlığı için asıl olan hekime ve ilaca gerektiğinde koşulsuz ve sorunsuz ulaşmaktır.

Yoksa bir büyük binanın ya da donamımın olması, insan sağlığına, acil müdahalelere tek başına pozitif bir katkısı olmadığını, Karasu Devlet Hastahanesinde günümüzde çok açık görülmektedir.
Tabii görmek isteyenler için!..

YORUM EKLE