Sahtekarla yolculuğa çıkmayın

“Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim.”

Çocukluğumuzdan beri duyduğumuz bir Atasözüdür. Anlamı gayet net ve açıktır. Arkadaş çevresi kötü olan insanlar, bu kişiler ile dolaşıp aynı işleri yapmaktan bir süre sonra kendileri de aynı yola girerler, sahtekarın arkadaşı sahtekâr olur, yardımsever insanın arkadaşı yardım sever.

Gururlu onurlu insanlar sahtekarları korumazlar, onların yaptığı hırsızlığa, haksızlığa göz yuman insan, aynı derecede suçludur. Sahtekarın arkasında duranlara dikkatli baktığınızda onları niçin desteklediklerini anlarsınız. Avukatsa, para aldığı için onu korur, arkadaşı ise suç ortağı olduğu için onu korur, cahilse vaatlere kandığı için sallar durur, suçları bildiği halde sessiz kalıyorsa bilin ki onun dilini bağlayan KORKUDUR.

Size tavsiyelerim hep yolculuk üzerine oluyor. Yola çıkın, korkmayın, bir şeyler keşfedin, öğrenin, kendinizi geliştirin diyorum. Yolculuk sadece yürüyerek gidilen bir yol değildir. Okul hayatı da geleceğinize uzanan bir yolculuktur, yeni başladığınız işiniz sizi müdürlüğe taşıyacak bir yolun başlangıcıdır. Her yerde her zaman arkadaşınızı çok iyi seçiniz. Size katkı sağlamayan, birlikteliğinizden geleceğe yönelik adımlarınızda onun omuzunu yanınızda hissetmeyeceğiniz kişilerden uzak durun. Sarhoşlar, kumarbazlar, SAHTEKARLAR, hırsızlar kendilerine faydaları olmayan toplumun hasta vatandaşlarıdır. Onlara yardım edilmesi gerekir ama siz doktor değilseniz bu sizin işiniz değil.

Türkiye ben ayrıldıktan sonra çok değişmiş. 1980 ve öncesinde birlikte hareket eden, doğru veya yanlış fikirde de olsa önce vatanını düşünen, bu uğurda çok büyük fedakarlıklar yapmış insanların ülkesiydi. Bugün tamamen bencil, kendi çıkarları için vatanını dahi satmaktan geri kalmayan bir orta yaş gurubu var. Gençlerimize yalvarıyorum, tarihinizi okuyunuz, gözlerinizi açınız, vatanınızı seviniz. Doğup büyüdüğünüz bu topraklar, bu sokaklar dedelerimizin verdiği canlar pahasına kazanıldı. Buradan başka yurdumuz yok. 33 yıl başka ülkelerde dolaşan, birçok ülkede aylarca yaşayan bir kardeşiniz olarak söylüyorum, bu güzel ülkeden daha fazla sizi mutlu edebilecek bir köy, bir şehir bu dünyada yok.

Toplantılarımızdan birinde Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem Yüce söyle bir cümle kurdu: “Para kazanmak çok zordur, fakat kazanılan parayı hibe etmek 10 kat daha zor.”

Etrafınızda ki dost bildiğiniz insanlara bir bakın yola çıkmadan önce, kahvehanede atıp tutarken yaptığı bonkörlüklerin gerçek hayatta binde birini yapıyor mu? Bir şeye ihtiyacınız varmış gibi yapın kapısın çalın, görün sizin için neler yapacağını, ondan sonra ona güvenip yola çıkın.

Uzun yolculuklarda en çok ihtiyacınız olan şey bir arkadaştır. Yorgunluktan göz kapaklarınız düştüğünde, başınızda sizi tehlikelerden koruyacak bir arkadaşınız olmalı. Sevincinizi de üzüntünüzü de paylaşabileceğiniz bir insan.

Sağlıcakla kalın.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Sofu
Ahmet Sofu - 2 hafta Önce

etraf sahtekarlar ile dolu olunca seçenekler azalıyor yalnız başımızamı oturalım

Tahsin Tahtakale
Tahsin Tahtakale - 2 hafta Önce

Malesef günümüz yaşantısında böyle arkadaşlıkları kurmak bir hayli zor arkamızı döndüğümüzde bizi yaralayacaklar sıraya geçmiş oluyor ....bu hasta vatandaşlardan ayiklanmak için sizin gibi yıllarca doğduğu topraklardan ayrı kalmakmi gerekiyor bilemedim.....yada tek başımızimi sürdürelim yaşantımızı onuda bilemedim

Tuncay Cetinkaya
Tuncay Cetinkaya - 2 hafta Önce

Bir ilçenin parti başkanı sahtekarlar arasındaysa tüm ekip sahtekar ve hırsızlarla doludur ve utanmadan, istifa etmeden, partiyi düşünmeden o koltukta oturuyorlar. Ak partili olduğum için utanıyorum. Kahvelerde konuşulan tek konu bu adamlar sağır duymuyor

Dursunali Tunca
Dursunali Tunca - 2 hafta Önce

Cok saygi değer arkadasim Turan dostluğu kolay kazanmiyorsun bu senelerini aliyor ozaman biloyorsunki 45 yillik dostlugu bir kalemde asil siler sana dostluguna ihanet ederim ..Malesef gunumuz dostluklari hep menfaaat uzerine kurulmus..acaba nasil maddi yondende dostlugumu kullanarak arkadasimi sogusluyebilirim gibi dusuncesi olsnlar var bizden uzak olsun ..gunumuzu anlatan bi konu okudum ..cok haklisin Allah seni ve bizleri boyle kisilerden uzak eylesim slmlr...Basarilarimin devamni diliyorum..

Hasan Künüçen
Hasan Künüçen - 2 hafta Önce

Yazına sağlık abi

Bülent Gülşen
Bülent Gülşen - 2 hafta Önce

Sonuna kadar katılıyorum ,ama sonunda birde bakıyorsun ki yanında kimse yok,onun için bazılarına mecburen arkadaşım diyorsun , ama sadece arkadaş,oysaki sana yoldaş lazım

Cemal Tuna
Cemal Tuna - 2 hafta Önce

Bir insanı tanıyıp güvenebilmek için en az 5-10 yıla ihtiyaç vardır. Bazı arkadaşlar varlığı bazıları ise menfaati sever. Bugün 20-30 yıl önceden olan arkadaşlarınız hala sizi, muhabbetiniz O günkü gibi devam, Kaşıbeyaz satılık gününüzde sizinle birlikte olabiliyorsa, İşte gerçek dost arkadaş odur.

Olgun karamamoglu
Olgun karamamoglu - 2 hafta Önce

Doğru söyleyeni 9 köyden koyuyorlar sözü çok doğru fakat hakkını aradinmi seni hiçe sayıyor vatandaş herkes işine geldiği gibi davranıyor insanlar hiç bir zaman bir birlerine yardımcı olmuyor çıkar dünyası olmuş bu dünya saygilar