Sakarya Büyükşehir Belediyesi küçülüyor mu?

Büyükşehir belediye Meclisi’nin basın aracıyla takip ediyorum.
Tabii başkan Yüce’nin aldığı kararları da ilgi ve merakla gözlemlemeye çalışıyorum.
Örneğin son kararı 80 kiralık aracı ilgili firmalara iade etmesi yani sözleşmeleri fesh etmesi bu ilde yeterince, hatta neredeyse hiç tartışılmadığı kanaatindeyim.  

Sakarya Büyükşehir Belediye başkanının aldığı bu karar ne anlama geliyor?
Aldığı kararın mutlaka geçerli bir nedeni olduğunu inanmaktayım.
Ancak kamu adına merakta etmiyor değilim.
80 aracı kiralayan bir önceki yönetimi bu araçları hangi gerekçelerle kiraladı?
Kiraladığı araçları amacı doğrultusunda kullandı mı?

Bu konularda kamuoyuna da açıklama yapması Sayın Yüce’nin, ya da idari amirlerin görevi olduğuna inanmakdayım.
En düşük maliyetten hesaplasak bile her ay 250 bin, yıllık yaklaşık 3 milyon TL kiralama bedeli tutan 80 araç neden iade edildi?
Yeni yönetim tarafından İade edilen araçlar,  israf olarak değerlendirildiyse bir önceki yönetim tarafından neden kiralandı?
Yeni yönetim tarafından iade edilen 80 adet kiralık araçlar kamu adına israf olarak değerlendirildiyse, bu israfa imza atanlar hakkında herhangi girişimde bulunulacak mı?
Bu araçlar seçim süreçlerinde ve diğer zamanlarda parti çalışmalarında kullanıldı mı? Parti adına çalışan mahalle, bölge temsilcilerine tahsis edildi mi?
İşin özü soru net!
Bu araçlar neden kiralandı, neden iade edildi?
Halka, Sakaryalıya hizmet için iade edilen araçlar kiralandıysa, şimdi ne olacak?
Yeni yönetim hizmet etmeyecek mi?

Kamuoyu bu bilgileri merak ediyor.
Kamuoyunda oluşan bu merakı gidermekte, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem Yüce’nin yönetimde olan Sakarya Büyükşehir Belediyesinin idari kadrosunda olduğunu inanmaktayım.                                        *  * * *

Hafif raylı sistem, Yaya güvenliğe ve Şehir estetiği

Örneklerini Eskişehir, Bursa ve Malatya gibi ilerde gördüğümüz hafif raylı sistem ya da bir başka ifadeyle nostalji trenleri geçte olsa Sakarya’nın gündemine ciddi anlamda girdiği anlaşılıyor.
Şehrin en istek caddelerine döşenen raylar üzerinde bir şehri izleyerek seyahat etmek, o şehri ziyaret eden ve yaşayan insanların gözünde bir üst kademeye çıkartacağı kanaatindeyim.
Örneğini İstanbul Taksim, istiklal caddesinde gördüğümüz tarihi tramvayın o caddeye kattığı müthiş sıcaklığı, değeri bu konuları gözlemleyenler iyi bilir.
Keza, Eskişehir örneği de yanı başımızda.
Bu fikir belediye yönetiminde nasıl oluştu bilemiyorum.
Ancak şehirlerin kimlikleri, şehirlerin görsellikleri mutlaka ilgili birimlerde, ilgili sivil toplum ve meslek kuruluşlarının katılımıyla ortak değerlendirilerek, koruma ya da geliştirme kararı verilmesi günümüzde, yaşadığımız çağda geçerli bir uygulamadır.
Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem Yüce’nin Yeni Camiden başlayarak Uzun Çarşının başına, oradan da Çark Caddesi istikametine eski stadyumun bulunduğu noktaya kadar nostalji tren ya da diğer adıyla hafif toplu taşıma aracı projesi mutlaka dikkate değer önemli bir projedir.
Çark Caddesi bu ilin sosyal ve ticari hayatın kalbinin attığı önemli bölgelerinden biridir.
Bu bölgenin nostalji tren için biçilmiş bir kaftan olduğu bu ilie duyarlı, bu ilin gelişimi ile ilgili fikir yürüten insanların ortak kanısı olduğuna inanmaktayım.
Ancak ilin neredeyse trafik yoğunluğunun en çok olduğu bölge olan, Yeni Cami ile Uzun Çarşı arasındaki yani, Atatürk Bulvarında hafif raylı sisteminin yapılması bu haliyle faydalı olacağı konusunda şüphelerim bulunmakta.
Böylesi yoğun trafik akışının olduğu bir bölgede yer üstünden döşenecek raylar üzerinden yürütülecek bir trenin ya da hafif raylı sisteminin gerçek amacına hizmet etmeyeceği bir gerçek.
Bu bölgenin ilk önce trafik yoğunluğunun bir şekilde eritilmesi gerekir.
Yaya yoğunluğunun üst seviyede olduğu bir bölgede, yaya güvenliği hafif raylı sistemin işlevliği için önemlidir.
Atatürk bulvarından bu haliyle, trafik yoğunluğu eritilmediği ya da trafiğe kapatılmadığı sürece bu anlamda, hafif raylı sistem ya da nostalji tren için yapılacak çalışmanın, bir yatırımın gerçekçi olmayacağına inanmaktayım.

YORUM EKLE