Sakarya denince akla gaf mı geliyor?

Sakarya denince insanın bir gaf yapası geliyor sanırım. Sakarya’ya gelen Tansu Çiller giderken “Yüce Allah’ı size emanet ediyorum” demişti. “Bizi Allah’a değil de Allah’ı bize” emanet etmişti.

Daha sonra Kemal Kılıçdaroğlu o zamanki adı Kent Meydanı olan alanda konuşurken, “Buranın altını otopark yapacağız” demişti. Ki zaten oranın altı otoparktı.

Daha sonra Sakarya’ya gelip buradan canlı yayın yapan A Haber kanalının sunucusu Tank Palet fabrikası için “Burası daha önce atıl durumdaydı” diye bir cümle kullandı. Bu habere gelen tepkiler ise A Haber tarafından değerlendirmeye değer bulunmadı.

Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önceki akşam canlı yayında Fırtına Obüslerinin Sakarya’da üretilmediğini söyledi.

Oysa Fırtına Obüsleri Sakarya’da üretiliyor. Tank Palet Fabrikası’nda hem de… Üstelik bu yılın başından bu yana Fırtına 2 adıyla yeni üretimler de yapıldı.

Cumhurbaşkanı yayına hazırlıksız mı çıkıyor? Muhtemelen hayır. Peki Cumhurbaşkanı tüm hazırlıkları kendi mi yapıyor? Muhtemelen hayır. Cumhurbaşkanı’nın bu şekilde konuşmasına vesile olanlar yani Cumhurbaşkanı’nı yanıltanlar halen görevine devam edecek mi? Muhtemelen evet.

Cumhurbaşkanı’nı yanıltmaya devam edecek mi? Muhtemelen evet. Bu şekilde koskoca ülkenin Cumhurbaşkanı ülkeyi yanıltmış olacak mı? Muhtemelen evet.

Sakarya’nın yarısından fazlası kurulduğundan bu yana Cumhurbaşkanı’nın partisine oy veriyor. Sakarya’daki herkes de Fırtına Obüsleri’nin Sakarya’da üretildiğini biliyor. Sakarya’daki herkes Cumhurbaşkanı’nın yanıltıldığını da biliyor.

Biri de çıkıp bu konuda Cumhurbaşkanı’na bir not iletmeyecek mi? Cumhurbaşkanı en azından danışmanları tarafından yanıltıldığını bilme hakkına sahip değil mi?

Yerli malının önemi

Size ilkokul öğrencilerine anlatır gibi yerli malının önemini anlatacak değilim. Yıllardan bu yana geri plana alınan yerli malı haftasının neden bu yıllarda öne çıkarıldığını da siz biliyorsunuz zaten.

Yerli üretim diye bir şey çıktı. Zaten ürünlerde “TM” ifadesi varken bir de “Yerli Üretim” logosu hazırlandı. Onun da yerli üretimin başka Türk Malı’nın başka olduğunu biliyorsunuz. O zaman rahmetli babaannemin dediği gibi, “Soru sorduğunuz gibi. Cevap bildiğiniz gibi…”

Kriz gelince yerli malı haftasını kriz bitince de cuma indirimlerini falan konuşuruz.

Oysa Türk Malı her daim önemsense bu kadar sık krizle karşılaşmayız ama akıllı telefonlar da bir cezbedici durmuyor değil hani…

Herkes görevini yaptı mı?

Tarım Bakanlığı bir karar aldı. Gıda sahteciliği yapan firmaları ifşa etmeye başladı. Firmalar da bir karar aldı. İsimleri açıklanınca adlarını değiştiriyorlar.

Adam açık bulmak için yaratılmış, sanki. Gıda konusunda sahtekarlık yapan firmaların adlarının açıklanması değil, ellerindeki tüm üretim malzemelerine el konması ve yeniden ticaret yapmalarının da engellenmesi gerekir.

Nasıl ki bir eczacı yanlış bir ilaç verdiğinde çok ağır yaptırımlarla karşılaşıyorsa gıda işinde çalışanlar da bu işin bedelini ödemeli. Üstelik bu iş yanlışlıkla yapılacak iş de değil. Kimse yanlışlıkla eşek kesip vatandaşa yanlışlıkla satmaz. Sen bunu anırdığında anlayabiliyor olmalısın.

Dün bizim gazetenin internet sitesinde yayınlanan bir habere göre Sakarya’da gıda denetçileri tarafından usulsüz bulunan ve ifşa edilen firmalar isim değişikliğine gitmiş. Yeni firma gibi tertemiz isimle faaliyetlerine devam ediyormuş.

Hem de bir değil iki değil… 14 firma.

Tertemiz bir ticari sayfa açıp mis gibi üretime devam ediyorlar.

Güler misin ağlar mısın?

Hiçbirimiz durumdan haberdar değiliz. İfşa olan kimse de kalmamış zaten. Hepimiz “O firmalar çoktan battı” rahatlığı içinde alışverişe devam ediyoruz.

Denetimler yapıldı. Denetlemeciler görevini yaptı.

Biz ifşa olan firmaları takip ettik ve bir daha o firmalardan alışveriş yapmıyoruz. Biz de görevimizi yaptık.

Gıdada sahtekarlık ya da usulsüzlük yapan firmalar da adlarını değiştirdi. Onlar da görevini yaptı.

Ben de yazıyı yazdım. Ben de görevimi yaptım.

Hepimizin içi yeterince rahatsa yazıyı bitiriyorum…

HECATİ: Çok para lazım. Ya banka soyacağız ya banka bizi soyacak...

YORUM EKLE