Sakarya hala yoğun bakımda

Bu yazıda, önemli bir konuya temas edeceğim.

Başlarken, kısa bir nefes testi yapacağız...

Hazırsanız başlayalım;

Nefesinizi tutabildiğiniz kadar tutun,

Bunu yaparken bulunduğunuz ortamda, ailenize, sevdiklerinize bakın...

Kaç saniye tutabildiniz? Maksimum bir dakika.

Nefes almak, hayatta olabilmemiz için gereken birinci unsur.

Az önce rahatlıkla gerçekleştirdiğiniz işlemi yapabilmek için acı çeken, hayatı kabusa dönen hastalarımız var.

Sakarya'nın merkez hastanelerinin yoğun bakımlarında, onlarca çaresiz hasta nefes almak için çırpınırken son nefesini veriyor...

Samimi konuşalım, kaç kişi bunun farkında?

Son durumu şehri ve süreci yöneten isimlerle görüştüm.

Emin olun bu zorlu mücadeleye yön veren sorumluluk altındaki her kişi, bizi mutlu edecek gelişmelerden bahsedip güzel konuşmayı özlemiş...

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, son durumu değerlendirirken "En iyi iller arasına girdik" gibi bir ifade kullandı.

Kaldırım, sözlerine şöyle devam etti: 

*Çok iyi bir noktaya geldik. Türkiye'de en fazla düşüşü, en iyi sağlayan illerden biriyiz. Özellikle ev ziyaretlerini sıkı denetlemeye devam edeceğiz. Daha iyi günler göreceğimize ben inanıyorum. 4 günlük yasağın her dakikasında sahada olacağız.

Bu konuda Sakarya halkına teşekkür ediyoruz, tedbirlere en sıkı şekilde uyan illerden birisiyiz. Ama yetmez!

Neden mi? Emniyet hala her gün binlerce lira para cezası kesildiğini açıklıyor.

Yasak olmasına rağmen sokakta dolaşırken yakalanan, kanunsuz şekilde iş yerini açıp müşteri ağırlayan insanlar hala var. Bunlara son vermeliyiz...

Görüştüğüm diğer isim, bu şehir için çok değerli. Koronavirüsle mücadeleye yön veren, sağlık ordusuna bu konuda önderlik eden SAÜ Tıp Fakültesi Dekanı ve SEAH Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Şefi Prof. Dr. Oğuz Karabay.

Mart ayından bu yana ailesinden, yakınlarından çok hastanedeki ekip arkadaşlarını görüyor...

Sakarya'da salgınla ilgili tüm başarıların mimarlarından birisi.

Geldiğimiz noktayla ilgili çok umutlu. Ama şehirde "aile içi temasla" virüsü alan kişi sayısını fazla olduğunu söylüyor.

Karabay'ın sözleri şöyle: Sakarya'da sağlık ordumuz tam bir ekip ruhuyla salgınla mücadelesini devam ettirmektedir. Bu ekip ruhunu koruyabildiğimiz sürece başarılı olacağız. Şehirde en fazla bulaşının aile içinde olduğunu düşünüyorum. Lütfen görüşmelere ara verelim. Önümüzdeki kısa zaman diliminde aşılar gelecek. İşte o dönemde Sakarya'nın ülkemize örnek bir şekilde bu işi de başaracağını umuyorum.

Şimdi, anlatmak istediğim asıl noktaya geliyorum.

Kasım ayında tüm hastanelerimizde yoğun bakımlar yüzde 90 oranında dolmuştu hatırlıyorsunuz...

Aynı gün içinde yoğun bakım sırası bekleyen 20'ye yakın kişi olduğunu, bazılarının sıra beklerken serviste hayata veda ettiğini haberlere taşımıştık...

O günlerde 2 bin olan günlük vaka sayısı 160'a kadar düştü.

Ama o günlerde virüsü alan, hastaneye yatırılan çok sayıda hasta iyileşemedi!

Bu öyle bir şey ki, vücudunuz negatife dönse de bıraktığı hasar tahmin ettiğimizden daha ağır...

Hastane doluluk oranlarımız azaldı ama yoğun bakımlarımızda, o acı günlerden kalan hastalarımız var.

Yani yoğun bakımlarımız hala rahatlamış değil. Ağır hastalarımız var...

Lütfen bunu bilip hareket edin, eğer yarın bir "pik" daha yaşarsak bu kez durumu ağır olan yakınlarımızın tedavi edileceği bir yoğun bakım yatağı bulamayabiliriz.

Bu bilinçle gireceğimiz 2021'de, herkesin sağlıklı ve mutlu olacağı günlere kavuşalım.

Görüşmek üzere.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Halk
Halk - 4 hafta Önce

İyi bir nokta göremiyorum haklısınız... Dün gece sokağa çıkmak yasak! Kutlama yapmak yasak! Pandemiden dolayı bir araya gelmek yasak! ' tı ama kampüs civarında sokakta sarhoş olduğu apartman çıkıp kendi apartına yahut evine gitmek için böğürenlerin sayesinde ne çocuklar ne anne babalar uyku uyuyamadı.. Çıkıp bir şey diyemedik çünkü evimiz öğrenip zarar verebilirler di.. İnsanlıktan çıkmış azman kılıklı birsürü insan gecenin ikisinde üçünde bağıra bağıra yollarda yürüyor ama yasak var. Polisi arıyoruz çok değil beş dakika sonra başka bir grup böğürüyor. Aradık polisi canım şimdi sokak başında enselerler derken başka bir grup... Kampüs kapısından loca rezidansa giden yol yasakta Londra asfaltı oluyor. Arabalar resmen sırayla geçiyor trafik oluşuyor.. Hee birde herbirinin dinlediği müziği dinleme zorunluluğumuz var. Allah belanızı versin ne diyeyim. 9 aydır sizin yüzünüzden eve kitlenmek zorunda kalan riskli durumda insanlar var ve ben onlardan biri olarak her kim iş, sağlık ve gerçekten ihtiyaç olan alış veriş dışında dışarıya çıkıyorsa hakkımı helal etmiyorumetmiyorum! Geberin dünya temizlensin!!!

Düşünceli
Düşünceli - 4 hafta Önce

Temas ettiginiz konu halkımız ve gelecegimiz için çok önemli bi konu bu konuyu ele alıp böyle yorumlarda bulunmanız çok güzel bir hareket bütün medya çalışanlarının bu tarz destek ve güç verici yorumlarını bekliyoruz sizleri okumaktan keyif alıyor ve güçlü bir aile gibi hissediyoruz sevgili azim çelik sana tüm kalbi duygularımla teşekkür ediyorum güzel saglıklı ve huzurlu bir yıl diliyorum omuz omuza atlatacagız herşeyi bu zorlu pandemi krizini sevgili saglık çalışanlarımız ve sizler sayesinde bitirecegiz sonuna kadar pes etmeyecegiz mutlu yıllar sakarya .

Halk
Halk - 4 hafta Önce

İyi bir nokta göremiyorum haklısınız... Dün gece sokağa çıkmak yasak! Kutlama yapmak yasak! Pandemiden dolayı bir araya gelmek yasak! ' tı ama kampüs civarında sokakta sarhoş olduğu apartman çıkıp kendi apartına yahut evine gitmek için böğürenlerin sayesinde ne çocuklar ne anne babalar uyku uyuyamadı.. Çıkıp bir şey diyemedik çünkü evimiz öğrenip zarar verebilirler di.. İnsanlıktan çıkmış azman kılıklı birsürü insan gecenin ikisinde üçünde bağıra bağıra yollarda yürüyor ama yasak var. Polisi arıyoruz çok değil beş dakika sonra başka bir grup böğürüyor. Aradık polisi canım şimdi sokak başında enselerler derken başka bir grup... Kampüs kapısından loca rezidansa giden yol yasakta Londra asfaltı oluyor. Arabalar resmen sırayla geçiyor trafik oluşuyor.. Hee birde herbirinin dinlediği müziği dinleme zorunluluğumuz var. Allah belanızı versin ne diyeyim. 9 aydır sizin yüzünüzden eve kitlenmek zorunda kalan riskli durumda insanlar var ve ben onlardan biri olarak her kim iş, sağlık ve gerçekten ihtiyaç olan alış veriş dışında dışarıya çıkıyorsa hakkımı helal etmiyorum! Geberin dünya temizlensin!!!

SalgınSavar
SalgınSavar - 4 hafta Önce

Bu günleri bilinçle aşacağız. Herkesin okuması gereken bir yazı!

SalgınSavar
SalgınSavar - 4 hafta Önce

Bu günleri bilinçle aşacağız. Herkesin okuması gereken bir yazı!

Emine hikmet
Emine hikmet - 4 hafta Önce

Allah doktorlarımızdann razı olsun neolur herkes dikkatli olsun kul hakkı almayalım