Sakarya için de Her şey Çok Güzel Olacak mı?

İstanbul yerel seçim propaganda döneminde baskın çıkan cümle hiç şüphesiz: “Her şey çok güzel olacak!” sloganıdır.
Bir umut cümlesiydi bu! Fakat bireysel değil, toplumsal bir umutlanma dalgası! Öyle ki, sokaklarda, statlarda, evlerde tekrar tekrar söyleniyordu. Sosyal medyada aylardır yazılıp, çiziliyordu. Evlerde bile (aile içinde) eşler, çocuklar birbirine bu slogan eşliğinde moral veriyordu.
O halde mantık bize; insanların her zamankinden daha fazla umuda ihtiyaç duyduğunu söyletiyor. Kaldı ki; aziz Türk Milleti umudu seviyor.
Performansın sonucunu, her defasında “inşallah” diyebilerek Allah (cc)’tan beklemesini bin sene boyunca yaşayarak öğrendiği için olsa gerek umudu görünce peşinden gidebiliyor!
Onca hain darbe, onca ekonomik kriz, hayatları yıkan onca doğal afet yaşamış, terör ve savaş nedeniyle binlerce şehit vermiş şu genç cumhuriyetin başka türlü ayakta kalması mümkün olabilir miydi?
Şimdilerde ayrıştırıcı dilin galebe çaldığı yılların geride kaldığını görüyoruz.
Siyaset kürsüsünden rakibine karşı teknik atışlar, ideolojik dokundurmalar, politik eleştiriler yapmak yerine ağır hakaretler ederek oy toplamaya çalışan (maalesef bugüne kadar becerebilen) tarzın sonuna gelindiği anlaşılıyor.
İyi’nin etkisi böyle bir şey herhalde!
Sayın İmamoğlu siyasete yeni girmiş değil! Ama toplumsal boyutta yeni bir siyasi figürdür. Elbette İyi Parti’nin katışıksız desteği ile kısa sürede tüm vatan sathına umut vermeyi becerebildiği için de yeni bir heyecanın sembolü olmuştur.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçim sonuçlarını ben bu şekilde okuyorum.
Gelelim Sakarya’ya, kendi memleketime…
Sakarya ili önümüzdeki 4 – 5 yıl için kadro dışı kalmıştır. Gözlerden uzak durmaya devam edecektir.
Çünkü, iktidar büyük yara almıştır ve bu yarayı sarabilmek için kaybettiği illere eskisinden daha fazla önem verecektir. Ankara CHP’ye geçen illeri geri kazanabilmek için üst düzeyde dikkat kesilecektir. CHP belediye başkanları ise kendilerini ispat edebilmek için insanüstü gayret gösterecektir.
Sonuçta millet ittifakının yöneteceği iller eskisinden daha fazla imkanlara sahip olacaklardır. Halkın %65, ekonominin %80 yoğunlaştığı illerde yapılacaklar/yapılmayacaklar 2023 seçimlerinin sonucunu belirleyecektir.
Biz ise Sakaryalılar olarak Türkiye’de yaşanan siyasi değişkenleri fark edememişiz, memleketin gittiği yönü görememişiz.
Özellikle Sakaryalı gençlerimiz, şehirlerini düzeltmek (geliştirmek) yerine terk etmeyi düşündüklerinden olsa gerek üstlerine düşen sorumluluğun bilincine varamamışlar.
Memleketim, bir kez daha iktidara yaslanmayı tercih ettiği için önümüzdeki dönemde yine kırıntılarla idare etmeye razı olacağız. Belki pek bir şey kaybetmeyeceğiz ama ilave hiçbir şey kazanamayacağız.
Bu arada bu güzel şehrimiz, iktidarın kaybettiği illerden transfer olacak torpilli bürokratlar için geçici ikametgâh olacak. Bize hastane, otopark, millet bahçesi yapacaklar!!!
Ne yapalım? Demek ki; tabelaya “büyükşehir” yazmakla büyük olunmuyormuş!
Hep sabrettik! Yine bekleriz.  Allah (cc) büyüktür!

YORUM EKLE