Sakarya neden böyle?

FETÖ’nün 15 Temmuz’daki hain darbe girişimi sırasında tek işgal ettiği Valilik Sakarya Valiliği idi.

Sonrasında gördük ki hainlerin başı Fethullah Gülen’in en yakındaki isimlerden başlayarak örgütün en meşhurları hep Sakarya’danmış.

Hala bulunamayan Adil Öksüz’den Hakan Şükür’e, Cevdet Türkyolu’ndan Suat Yıldırım’a birçok FETÖ ünlüsü hep Sakarya’dan…

Sonradan bir terör örgütüne dönüşen Fethullah Gülen cemaatinin önemli merkezlerinde biri olan Sakarya,  FETÖ gibi bir terör örgütü olan ve dini maske olarak kullanan IŞİD’in önemli üslerinden biriydi.

FETÖ’nün Sakarya Emniyet’inde çok güçlü olduğu dönemde IŞID de Sakarya’da kendine yol buldu.

Sakarya’dan çok sayıda genç bu örgüte katıldı.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında örgüte operasyonlar yapıldı ama IŞİD mevcut Emniyet Müdürü Fatih Kaya önderliğinde gerçekleştirilen operasyonlarda önemli oranda güç kaybetti.

IŞID’in Türkiye lideri olduğu iddia edilen Ebu Hanzala kod adlı isim de  Sakarya polisi tarafından yakalandı ve halen yargılaması Sakarya’da devam ediyor

Bu iki terör örgütüyle kesinlikle bir tutmuyorum ama Sakarya, diğer birçok dini yapılanmanın da üssü durumda.

Sırasıyla anlatalım: 

Fabrika Caddesi üzerindeki Mekke Mescidi İsmail Ağa cemaatinin bir dönem en önemli merkezlerinden biriydi.

Cemaat daha sonra Mekke Mescidi yerine Uzunçarşı bölgesinde kendine yeni bir mescit kurdu.

En çok Arifiye ve Sapanca’da güçlü olan cemaat son dönem bürokrasiye de çok yakın olmaya başladı.

Yine cemaat içinde Mahmut Ustaosmanoğlu’nun bacanağı Sakaryalı Muhammet Keskin Marifet Derneği çatısı altında yeni bir alt cemaat oluşturmuş görünüyor. 

İskenderpaşacılar diye de anılan ve Hak-Yol Vakfı etrafında kümelenen cemaat de Sakarya’da güçlü bir yapıya sahip.

SAÜ ve SUBÜ’de bu Hak-Yol mensubu çok sayıda öğretim üyesi mevcut.

Sakarya’da en güçlü cemaatlerden biri de Süleymancılar.

Süleymancılar Antalya’dan sonra en güçlü yapılanmasını Sakarya’da gerçekleştirmiş.

Daha çok öğrenci yurtlarında ve Kur’an Kurslarında faaliyet gösteren Süleymancılar yeni dönemde kolejler açıyor.
Sakarya’da güçlü olan bir diğer cemaat yapılanması Sofiler ve Menzilciler olarak anılan Adıyamanlılar…

Bu cemaatin liderinin Aşağı Dereköy’de bir villası var. Buraya çok üst düzey yöneticiler gelip cemaat liderinin önünde diz çöküp ders dinliyor. Cemaat geçenlerde Karasu Yolu üzerinde çok büyük bir külliyeyi, eski bakanlar ve çok sayıda bürokratın katılımıyla açtı.

Cemaate mensup işadamları bir dernek çatısı altında faaliyet gösteriyor.

Nurcuların da en güçlü olduğu illerden biri Sakarya… Geçmişte Sakarya’da çok daha güçlü olan bu yapının bir bölümü Fethullah Gülen yapılanmasına kaymıştı. Kalanların. Sakarya Medresesi adını verdikleri merkez halen çok aktif ve Türkiye genelinde sayılı merkezlerden biri olarak anılıyor.

Hüseyin Hilmi Işık ve damadı Enver Ören’in yolundan giden İhlasçılar  cemaati Türkiye gazetesi ve İhlas Pazarlama ekseninde toplanıyorlar. Kuzuluk’taki İhlas Kaplıcaları cemaat çok önemli bir merkeze dönüştü.

Bir süre önce vefat eden Ömer Öngüt’ün yönettiği Hakikat Vakfı ve cemaati ise merkezi Serdivan Beşköprü  olan bir cemaat yapılanması.

Düzce’de bir ayakta tamirciliğinden Sakarya merkezli cemaat liderliğine geçen Öngüt öldükten sonra cemaat dağılma sürecine girdi.

Kıbrıslı Şeyh Nazım’ın da Sakarya’da önemli sayıda müridi bulunuyor.

Peki Sakarya neden böyle?

Dini yapılanmalar Sakarya’da neden böylesine güçlü?

Sorunun cevabını ilerleyen günlerde arayalım.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hamdullah Suphi acar
Hamdullah Suphi acar - 3 hafta Önce

Sevgili Sezai matur bu yazdıklarınızı,2001 yılında güneydoğu da 23.sınır tümen komutanlığında misafir olarak bulunduğum sırada,,teftiş için gelen bir KKK istihbarat daire başkanı tümg..Beyefendi anlatmış ti.Kendiside Malatya asıllı olan,bu paşamiz,bana Sakaryalı olduğumu söylediğimde,sizinle ortak yönümüz var dediğinde ,ilk önce ilkdefa gördüğüm birinle ne ortak yönümüz olabilir diye düşünmüştüm,ancakjeopolitik, stratejik,ekonomik ve coğrafik konumu itibariyle,, Türkiye de Bu iki vilayetin çok önemli olduğunu,,Doğuda kendi vilayeti Malatya'nın,,Batıda aynı Konumda
Sakarya vilayetinin,olduğunuu söylemişti.Hatta nasıl paşam diye sorduğumda,43 örgütsel yapının,bağlantının,doğuda Malatya,batıda sakaryada mevcut olduğunu,,Ancak Bu iki vilayette önemli kayda değer olayların olmadığını..Ama Çıkış ve bağlantı yerlerinin buralar olduğunu 18 yıl önce söylemişti.. Hatta peşinden de KKK.istih.Da.Gn.kur.ist.dai. ve Mit te bunların hepsinin bilgilerinin olduğunu beyan etmişti.

Tamerkekilli
Tamerkekilli - 3 hafta Önce

Eğer cemaatler kendisini devletten daha güçlü hissediyorsa o zaman sorun başladı demektir. Eğer birbirlerinden sadece alışveriş yapıyorlarsa yetiştirdikleri okullarında eğitimleri gençler devlet dairelerine girdiklerinde kendi cemaatlerine saygi duyup devlete saygı duymuyorsa sorun var demektir. Fakirlik nedeniyle çocuklarını okutma şansı olmayan aileler cocuklarini cemaatlere teslim ediyor çocukta buyunce cemaat ne derse onu yapıyor. Çocuk esirgeme kurumu ve yetiştirme yurtlarında zamanında çocuklara yapılan haksız muameleler insanları bu yöne itti. MaşAllah cematlerde et,süt geziler derken çocuklara abileri ablaları vasıtasıyla çok iyi bakıyor. Devletin bir boşluğunu cemaatler bana göre çok iyi değerlendiriyor. Büyükler açısından arkadaslik ortamı,ticari boşluklar maneviyat tercihi,ölüm korkusu gibi nedenlerle insanlar cemaatleri tercih ediyor.ticari açıdan cemaatleri kullanıyor. Adapazarı bin ticaret hayatı eskiden beri iyi değildir. Birkaç firma hariç ülkede kabul edilebilir bir tarafı yoktur cemaatler kendi aralarinda ticaret yaparak ayakta kalmak istemektedir. Yine kendi aralarında evliliklerle durumu pekiştirmek tedir. Bazı düğünler erkek ayrı kadın ayrı ve sadece dua ile yapılmaktadır kendi tercihleri kimse birşey diyemez. Netice olarak cemaatler birlikte olmak arzusu taşımakla aralarında yalancı istememektedir. Devletin bir boşluğundan doğan cemaatler maalesef ülkemize dünya çapında ilim adamı yetistirememiatir. isterdim ki yetişen çok iyi kalp damar cerrahi olsun dünyada ilk ameliyatları yapan o olsun.

Bülent Bircan
Bülent Bircan - 3 hafta Önce

Bunlar devletimiz tarafından bilindiği halde neden bir türlü önlemini almıyorlar gidip Suriye'de terörist arıyorlar evvela kendi içini temizle bütün tarikatlara oy için kucak açıcaksın sonra dünyaya hava atacaksın kendimizi kandırmıyalım Batur Teşekkürler kolay gelsin

Aliveli
Aliveli - 3 hafta Önce

Bence Sakarya da hala en güçlü cemaat Fetö özellikle de üniversite ve eğitim alanında. Acaba neden?

A.cetin
A.cetin - 3 hafta Önce

Eğitimin düşük az olduğu illerde hep aynıdır hâlâ 2020li yillardayız teknolojinin sınır tanımadığı yıllar dünya bile küçücük kaldı akĺın yoksa her evde internet her cepte internet var fakat okumuyoruz işte niye akıllarını kiraya verirler bilinmez o kafayı niye vücuduna yük yaparsın yazık yaa

Turgut çatan
Turgut çatan - 3 hafta Önce

Sayın matur birinci sebep karadeniz ve güneydoğu göçü ile şehre gelenler çoğu dinden beslenmemin kolay yol olduğunu görmesi dağı taşı yakıp tarlaya çeviren camiyi dini kalkan kullandı iki din bilinmediğinden en kolay uyutma mekanizması olsrak kullanıldı en önemli olan ise syıplanma duygusu yok edildi

kadayıf
kadayıf - 2 hafta Önce

Diktacı laikçi kemalizm dini dağıldığı için, insanlara umut vermedigi icin insanlar islamiyete yöneliyor

banner7

banner6