Sakarya neden hizmet alamadı? 

Pazartesi günü yazımda AKP’nin 17 yıllık iktidarı döneminde Sakarya’nın istenen düzeyde hizmet alamadığını yazmıştım.

Bunun nedenleri de dün için yazacağımı belirtmiştim.

Pazartesi yoğunluktan bilgisayarın başına oturamadım.

Dolayısıyla yazı bugüne kaldı.

Evet, bunu çok tekrar ediyorum ama bir kez daha belirtmeliyim ki, Sakarya AKP’ye verdiği oy desteğinin karşılığını hiçbir zaman alamadı.

Bunda belediye başkanlarının, milletvekillerinin, parti yöneticilerinin büyük rolü var.

Bunda Sakarya’ya atanan bürokratların mülayim Sakarya halkına hizmet etmek yerine iktidara yaranma gayretlerinin rolü var.

Bunda hizmet yoksunu olmasına rağmen her seferinde ısrarla AKP’ye desteğini arttıran seçmenin büyük rolü var.

Bunda Sakarya’nın çözümsüz bunca sorununa rağmen sesini çıkartmayan muhalefetin büyük rolü var.

Bunda adeta iktidar partisinin yan yapılanması gibi çalışan ve iktidar partisine karşı en küçük bir ses çıkarmamak için azami gayret gösteren STK’ların büyük rolü var.

Bunda gücün yanında olmayı, halkın içinde olmaya tercih eden biz yerel basının rolü var.

Tüm bunların yanında, bizim hizmet yoksunu olmamızda “Sakarya nasıl olsa hep bizim yanımızda. Biz başka yerlere bakalım” anlayışındaki iktidar yöneticilerinin de rolü büyük.

AKP’nin 17 yıllık güçlü iktidarı döneminde ne yazık ki çok güçlü milletvekilleri olmadı.

Şaban Dişli iki dönem, Ayhan Sefer Üstün bir dönem, bir dönem de Ali İhsan Yavuz Genel Başkan yardımcısı oldular.

Bir dönem Ayşenur İslam, Bakan oldu.

Bu son dönem hariç milletvekilleri arasında hep bir savaş vardı.

Milletvekilleri çok uzun yıllar “Nasıl Sakarya’ya hizmet ederiz?” diye birlikte kafa yoracaklarına, “Nasıl bir diğerimizi yerizin?” hesabını yaptı.

Ayşenur İslam gibi nezaket timsali kadın siyasetçiyi bile küçük hesaplarla siyasetten küstüren milletvekilleri oldu.

İşi gücü bırakıp belediye başkanları, milletvekili arkadaşları, yetmedi STK başkanları hakkında dosyalar hazırlayıp, sağa sola servis eden şahıs, tam 4 dönem Sakarya’nın milletvekili oldu.

Sakarya’da cevval, tuttuğunu koparak belediye başkanları çıkmadı.

Çoğu Ankara’ya gidip, bir şey istemek yerine koltuklarını sıcak tutmayı tercih etti.

Muhalefet milletvekilleri, genel siyasette etkili olurken Sakarya’da olan bitenle çok ilgilenmediler.

İçlerinden, iktidarın yerel temsilcileriyle kötü olmak istemediğini itiraf edenler bile oldu.

STK başkanlarının ve yöneticilerinin çok büyük bölümü, koltukları korumak arzusu veya başka nedenlerle hep iktidara yakın olmaya çalıştılar.

İktidar partisinin Genel Başkan ve yöneticileriyle aynı karede olmak onlar için yetti.

Üyelerinin sorunlarını gündeme taşımak yerine, iktidar partisine yaranmayı tercih ettiler.

Bu süreç içinde çok nitelikli bürokratlar da geldi, ama bürokratların büyük çoğunluğu “suya sabuna dokunmadan, başımı ağrıtmadan görevimi tamamlayayım” derdinde oldu.

Biz yerel basın da bu süreçte görevimizi layıkıyla yapmadık.

Bunun birçok nedeni var ama kalemlerimizin keskinliği daha önceki iktidarlar dönemine göre oldukça azaldı.

Ve kendi içinde birlik olamayan, sorunlarına sahipsiz kalan Sakarya’ya kulaklarını tıkadı.

17 yılda geriye dönüp baktığımızda Sakarya, çok güçlü AKP iktidarına verdiği büyük desteğin karşılığını alamadı.

Keşke artık kendimize gelsek de bundan sonra Sakarya için bir şeyler isteyebilsek.

YORUM EKLE
YORUMLAR
karadayı
karadayı - 2 hafta Önce

sezaiyi bey sizi tebrik ediyorum.gelişimini 10 yıl önce tamamlaması gereken şehir kişisel hesapların basiretsizliği içinde ilerleyememiştir.polyanocular,troller yol bilmeyenlerin alkış tuttugu kalabalıklar haline geldik

İlhan
İlhan - 2 hafta Önce

İşte yorumlarda da görüldüğü gibi;”bu bizim çocuk yabancı değil” zihniyeti sakaryamızı Sakaryasporumuzu olduğu yerde bırakan sistemleri, Sakaryamız için oluşturduğu hizmet yarışı fikir realitesi yerine kendileri; hizmet ettikleri zihniyet gibi görüp yol gösterme yerine eleştirenleri de bir yerlere yakıştırıp kafalarına göre suçluyorlarsa, vay halimize
Sezai kardeşim seni Sakaryamız için gündemde tutuğun güzel eleştiri ve fikirlerin için kutluyorum Allah kalemine güç kuvvet versin inşAllah diyorum

tamerkekilli
tamerkekilli - 2 hafta Önce

Doğruları yazınca insanlar kötü olabilir. Bazen yapılan internet yorumlarının yanlı olduğunu düşünüyorum. Çevremizde akp iktadariyla yıllardır yönetilen şehirler var. Yönetilmeyen Eskişehir de var. Çevreyi gezince bazı ilçelerin bile adapazari dan üstün oldugunu görüyoruz. Hastane dediğimiz zaman Yenikent hastane yüzde 50 kapasite ile calisiyor diyorlar.egitim araştırma Hastanesi'ne bağlamak için bakanlıkla görüşüyorlar diğer taraftan merkez hastane yüzde yüz kapasite ile çalışıyor. Yoğun bakım yatak seviyesi az. Çocuk hastanesini 10 yılda bitiremedik diyoruz.bu hastane 5 yıl sonra bu şehre yetmeyecek diyoruz. Daha şehirleşme ile ilgili birçok teklif yapılıyor yorumlarda kimse anlamıyor. Düşünen ve teklifte bulunan bir nesil yerine bir kişinin böyle olacak tamam dediği bir nesille karşı karşıyayız. Bu topca kavşağı Ankara'da 60 günde yapılırken bizde neden 4 yıldır bitmedi. 3 ncü köprü bağlantı yolları ile Sakarya Gebze kesimi neden acilamadi. Ben turizm olarak örnek vereyim mevcut 2 ncı köprü otobanı açılması ile Kartepe kayak merkezi,Maşukiye ve Sapanca nin turizm gelirleri iyice arttı. Kuzuluk çok iyiler arasında bir kaplıca merkezi iken akyazı ve Kuzuluk un merkez yolları delikdesikti. Sanki Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki küçük beldeler gibi. Bakın Beypazarı olsun,Safranbolu olsun bu tür sorunları çok önce aşmış yollar yapilmis ticaret hayatı canlanmış yerle pazarlar ve alışveriş merkezleri kurulmuş. Bize niye gelip kalsın turistler. Bizdeki doğa turizmi ve yaylalar kimsede yok degerlendiremiyoruz yine 3 ncü köprü yolu yapılsa karasu ve kocaalinin deniz turizmi artacak söğütlü ve Ferizli osbdeki fabrikalar ürettikleri ürünleri daha çabuk izmit,bursa ve İstanbul'a ulaştıracak bunları yazmak mı kötü.birde siz elestirin kendi iktidaranizi görelim bakalım siz herşeyden hosnutmusunuz

Haşim aka
Haşim aka - 2 hafta Önce

Kalemine yüreğine sağlık çok doğru 17 yıldır başka partiye vermediği desteği veren Sakarya halkının seçtiği vekiller malesef halk a değil kendilerini çalıştılar hükümet te nasılsa oylar garanti deyip yatırım yerine elimizdeki fabrikaları birilerine peşkeş çektikleri kamuoyu nda herkes tarafından biliniyor tam isabet amaç Sakarya iyi çalışmalar

Bahri Ayaz
Bahri Ayaz - 2 hafta Önce

Ben Dokurcunluyum. Biz her seçimde ezici çoğunlukla Ak partiye oy veriyoruz. Ama oy verdik. Belediye statümüzü aldilar. Mahalle olduk. Oy verdik elimizdeki hizmetleri bir bir aldılar. En son yerel seçim sonrası PTT subemizi kapattılar. Bunda kimin mi payı var. Ali İhsan Yavuza sorun o bilir

kadayıf
kadayıf - 2 hafta Önce

Matur bey;

ÎYÎ Partiyemi calisiyo sun hdp ye mi onu bi açık etsen artık

Fikret Kökalp
Fikret Kökalp - 2 hafta Önce

Yazdıklarınızın tamamı doğru. Benim düşünceme göre Vekiller Milletvekili değil. Milletin seçmediği vekiller Milletvetkili olamazlar. Eskiden ön seçim ile Milletvekili adayları seçilirdi. Genel seçimler sonucuna göre Milletvekili olurlardı. Ancak şimdi genel başkanlar atama yolu ile vekilleri seçiyorlar, bu nedenle ben bu atanan vekillere Milletvekili değil, Parti Vekili diyorum. Eskiden Milletvekilleri halkın arasına karışır, birlikte çay içip sohbet ederlerdi. Şimdiki Parti Vekilleri ise halktan kaçıyor aman beni görmesinler düşüncesi ile halkın arasına karışmıyor işi olan parti il merkezine gelsin diye parti binasında halkı ayağına bekliyorlar. Belediye başkanları için bir yorum yapmayacağım zira gerekenleri yazmışsınız.

banner7

banner6