Sakarya’da deprem seferberliği başlatılmalı

İTÜ Meteoroloji Bölümü öğretim üyesi, afet bilimci Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, yetkililere 'deprem seferberliği' ilan etme çağrısı yaptı.

Sanal ortamda imza kampanyası başlatan  ve kampanyası büyük ilgi gören Kadıoğlu, İstanbul’da beklenen depremle ilgili şu tespiti yaptı:

"1509'da bir parçası üzerinde deprem oldu, buna 'küçük kıyamet' denilmiş. Her 100 kişiden 5'i ölmüş... Şu anda ise nüfus yoğunluğu itibariyle depremin bugün tekrarlanması halinde ne canlar gideceği hesaplanamaz ama büyük bir kıyamet işareti gözüküyor"

Evet, beklenen o kıyamet sadece İstanbul’u değil, Sakarya’yı da yıkacak.

Biz de sık sık, belki sizleri de bunaltarak Sakarya’nın depreme hazır olmadığını yazıyoruz.

İstanbul’daki 5.8’lik deprem sonrası Sakarya Üniversitesi’nin değerli öğretim üyeleri beklenen İstanbul depreminin Sakarya’da büyük bir yıkıma yol açabileceğini belirttiler.

Afet yönetimi uzmanı olan Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu yetkililer başta olmak üzere herkesi depreme hazırlanmak adına sorumlu hissettiğini belirtirken deprem seferberliği ilan edilmesini istedi.

Gündelik işler arasında depreme hazırlanmamın mümkün olmadığını ifade eden Prof. Kadıoğlu “Depremden en az zararla çıkabilmek için, hazırlık çalışmalarını bir seferberlik halinde yürütmemiz gerekiyor. Bu konu her depremde gündem olup sonra unutulmaya bırakılacak basit bir konu değil” dedi.

Kadıoğlu’nun seferberlik sırasında yapılması gerekenleri de sıraladı.

Gerçekten her biri çok önemli konular.

Benzer uyarıları daha önce yapmış ve karşılık bulamamış bir gazeteciyim.

Bunun derin üzüntüsünü yaşıyorum.

Ne yazık ki Sakarya’da bu konuda bir duyarlılık oluşturamadık.

Belki bu kez 5.8’lik depremin sıcaklığında ciddiye alınır umuduyla Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu’nun deprem seferberliğinde yapılması gerekenler listesini sizlere aktarıyorum:

 • Yaşadığımız binalar güvenli hale getirilmeli. Yıkılmayı bekleyen bir sürü bina var, bir de bunun yanında satılmayı bekleyenleri de dikkate almamız gerekiyor. Bunları takasla işe başlamalıyız.
 • Okul, askeri ve kamu binalarının güvenliği için gerekli tedbirler alınmalı. Bunun için bir saatlik eğitim, bilgilendirme değil, esas beceri eğitimi ve tatbikat yapılmalı.
 • İnsanlar küçük yangınları söndürebilmeyi, kanamayı durdurmayı, elektrik ve su hatlarını kesebilmeyi öğrenmeli. Herkesin bu gibi temel ilk yardım bilgilerini öğrenmeleri zorunlu olmalı. Devlet bir anda 20 milyon kişiye müdahale edemez. Çünkü ölüm olayları ilk saatlerde gerçekleşiyor.
 • Halk depreme hazırlık ve temel afet bilinci, güvenli yaşam vb. konularda (CD, kitap, seminer, söyleşi, tiyatro vb. ile) sürekli eğitilerek bilinçlendirilmeli
 • Mahalle, sokak, site ve kurum-kuruluş bazında "Yerel Afet Gönüllüleri (YAG)" şeklinde birimler oluşturularak halkın ilk yardım, yangın söndürme ve hafif arama kurtarma konusunda beceri sahibi olmasını sağlanmalı.
 • Mahalle bazında yaralı toplama, ilk yardım, sahra hastanesi, aş evi, barınma, toplanma, haberleşme, bağış dağıtımı, ailelerin toplanması gibi acil durum yolları ve alanlarının belirlenmeli/oluşturmalı VE bu yerler konusunda halkın bilgilendirilmeli.
 • Yılda en az iki kez mahalle bazında haberli, kurumlar bazında ise haberli/habersiz çeşitli seviyelerde tatbikatlar yapılmalı.
 • Afet sırasında kullanılabilecek okul, spor salonu gibi sağlamlığından ve güvenliğinden şüphe edilmeyecek binalar belirlenerek bu alanlarda ve parklarda acil durumlarda kullanılacak her türlü malzeme depolanmalı.
 • Tehlikeli binaların neden olabileceği can ve mal kaybı riskleri halka iyi anlatılmalı ve kentsel dönüşümle yapısal riskler mümkün olduğunca çok/yaygın ve çabuk azaltılmalı. (Dikkat! Yapı denetim sistemine ilave olarak belediye kontrollerinin de özellikle devam ettirilmesi gerekmektedir.)
 • Afet öncesi ve sonrasında valilik, büyükşehir belediyesi, STK gibi birimlerle kendi şehirlerindeki afet yönetimi çalışmalarını koordine edebilecek AKOM vb. bir birimin ve ekibi kurulmalı kapasitesi geliştirilmeli.
 • Yapılan çalışmalar konusunda halk duyurularla, toplantılarla, okul ve konut ziyaretleriyle bilgilendirilmeli.
 • Bütün bu çalışmalar, el yordamıyla ya da oradan buradan kopyala yapıştır şeklinde değil; uluslararası standartlara ve yeni yönetmeliklerimize uygun olarak hazırlanacak olan afet risk azaltma, afet müdahale ve afet iyileştirme planlarına göre yapılmalı.

Yukarıda bahsettiğim konularda önemli bölümü Belediye Başkanları'nın sorumluluğundadır.

Evet Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu’nun deprem seferberliği kapsamında yapılmasını önerdikleri bunlar.

Sakarya’yı yönetenler başta olmak üzere, bu şehirde yaşayan herkesin dikkatine sunuyorum.

YORUM EKLE