Sakaryalı olmak

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) nerede kurulmalı?

Yıllar önce Ankara’da SAKARYALILAR DERNEĞİNİ kurarken neden böyle bir dernek kuruyorsun diye sorduklarında ‘‘Ben SAKARYALIYIM. Bu yüzden dernek kuruyorum.’’ cevabını vermiştim.

‘‘ Sakaryalı olmak ayrıcalık mı? Nasıl bir şey Sakaryalı olmak? ’’ diye sorunun devamı gelince ‘‘Elbette ayrıcalık değil. Sadece Sakarya’mıza eşit hizmet edebilmenin adıdır SAKARYALI OLMAK.’’ diye devam etmiştim.

Bu felsefe ile bulunduğum her görevde Sakarya’mızın en ücra köşesine özelliklede yedisinden yetmişine herkese elimden geldiği kadar hizmet etmeye çalıştım. Anlayacağınız hep iyi bir SAKARYALI OLMAYA çalıştım. Ama maalesef başarılı olamadım. Neden diye soracak olursanız Sakarya’mızın Kuzeyine HİZMETİN ADALETLİ dağıtılmasında kendi payıma düşen kısımda yeteri kadar etkin olamadım da ondan.

Yıllardır ÜVEY EVLAT muamelesi görmüştür SAKARYA’MIZIN KUZEYİ. Özellikle de Karadeniz’e kıyısı olan Kocaali, Karasu ve Kaynarca ilçelerimiz.

Başta sanayileşme olmak üzere eğitim, kültür, turizm, spor ve altyapı yatırımlarında yeteri kadar eşit hizmet alamamış olan bu ilçelerimiz hem sosyal hem de ekonomi yönden hep MAHRUMİYET BÖLGESİ kapsamında kalmıştır.

Yerel yöneticilerin kendi çabaları ile bir takım atılımlar yapmak istemeleri zaman zaman gündeme gelse de hem siyasilerin görmezden gelmeleri hem de Mülki İdare Amirlerinin yeterli düzeyde bölgeye sahiplenmemesi sonucu göç veren bir konumdan kurtulamamıştır SAKARYA’MIZIN KUZEYİ.

İşte böyle bir mahrumiyet bölgesinin makûs talihini Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesini (SUBÜ’yü) Sakarya’mızın KUZEY BÖLGESİNE kurmakla yenebiliriz düşüncesindeyim.

Yıllara dayalı vicdani sorgulamanın altında SAKARYA’MIZIN KUZEYİ içimde hep ukte kalmıştır. Pazartesi günü gazetemizin imtiyaz sahibi Turan Kalfa arkadaşım tarafından bu konuda bir şeyler yapmamız lazım deyince hiç düşünmeden evet derken yıllar sonra bile olsa iyi bir SAKARYALI OLMA şansı yakaladığım için ayrıca kendimi çok şanslı hissettim.

Aslında…

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesinin (SUBÜ’nün) Sakarya’mızın KUZEY BÖLGESİNDE kurulması Milletvekillerimiz, Belediye Başkanlarımız, Siyasi Partilerimizin il ve ilçe Başkanları ve hatta tüm Mülki İdare Amirlerimiz için bile SAKARYALI olma şansıdır diye düşündüm.

SUBÜ’nün Sakarya’mızın Kuzeyinde kurulması sadece SAKARYALI olmanın yoluna açmaz aynı zamanda Kocaali’den Kaynarcaya kadar uzanan bir sahilin geniş ölçekli olarak turizme kazandırılması ve Çam Dağının hem yaz hem kış turizmine açılması gibi bir takım turizm projelerinin hızla gerçekleşmesinin dolayısı ile de SAKARYAMIZA katma değer sağlamasının da önünü açar.

Elbette bu konuda yazılarımıza devam edeceğiz. Hatta bir dahaki yazımda tüm Sakarya’yı etkileyecek projeler bütünün Sakarya’mızın Kuzeyinden nasıl çıkabileceğini yazacağım. Ama bugünlük şunu söylemek isterim.

Sakarya’mızın her bir ferdi HOŞGÖRÜ ve ADALET anlayışı ile Sakarya’mızın kuzeyine EŞİT HİZMET imkânı sunarak SAKARYALI olabilir.

Umarım bugüne kadar başarılamayanı bugünün siyasileri ve mülki idare amirleri başarırlar.

Dün…

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Denizcilik Meslek Yüksek Okulu Kocaali İlçemizde açıldı. Emeği geçen herkese teşekkür ederken umarım bu bir başlangıç olur…

Saygılarımla,

Sinan Ulusinan

09.09.2020

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Seyhan Arslan
Seyhan Arslan - 2 ay Önce

Teşekkürler arkadaşım. Güzel şeyler olacak artık Sakaryamizda. Sayenizde.

Sinan Ulusinan
Sinan Ulusinan @Seyhan Arslan - 2 ay Önce

Teşekkürler... Hep beraber başaracağız...