Sakaryaspor'un zamana ihtiyacı var

Sakaryaspor olarak 3 puana kilitlenmiş olduğumuz ancak maalesef yine alamadığımız bir haftayı geride bıraktık. Hemen hemen benim beklediğim bir ilk 11 sahada yer aldı. Kadroyu gördüğüm an Karşıyaka maçında olduğu gibi can sıkıntısı içinde bir maçın bizi beklemeyeceğini düşündüm ve mutlu oldum.

Topu ligin ilk maçına oranla daha fazla ayağında tutan bir Sakaryaspor vardı sahada ama oyun anlamında yeterli olduğumuzu söylemek güç.Burada demek istediğim sahada kötü bir futbol olduğu değil istekli ama üretkenlik konusunda zayıf bir futbolun olduğu. İlk 45 dakika karşılıklı ufak çaplı tehlikeler olsa da etkili ve organize bir atak göremedik. Bizim lehimize Burak Bekaroğlu'nun kalenin hemen üstünden dışarı giden kafa topu ve Bugsaş'ın verilmeyen Tufan Kelleci'nin sebep olduğu penaltı pozisyonu en akılda kalıcı iki pozisyondu. İlk yarının son uzatma dakikasında Ferhat Yazgan'ın ayağından gelen gol ikinci yarı için de avantaj demekti aslında.

Ancak beklendiği gibi olmadı maalesef ikinci yarıda temposu düşük geçen maçta sağ bekte devamlı es veren Tufan'ın uzaklaştıramadığı top kalemizde 85.dakika da gol oldu ve biz ilk yarısını önde kapattığımız maçta beraberliğe razı olduk. Tekrar söylüyorum oyun olarak mücadele eden ancak beklenenin altında bir üretkenlik ile 3 puanı koparamadık. Oyuncu değişikliklerinde hoca 1-0 göre kendi içinde takımı kurgulamış olacak ki acele etmedi ancak beklenmedik bir gol sonrası bence hemen  Mahir hamlesi gelmeliydi.

Maç ile ilgili pek fazla söylenecek söz yok ama oyunculara bireysel olarak dokunuş yapmakta fayda var.

Coşkun Yılmaz: Geçen sene olduğu gibi futboluna odaklanmalı ve hakemler ile bu kadar laf dalaşına girmeyi bırakmalı aksi halde göreceği kartlar ile takımı sıkıntıya sokabilir.

Tufan Kelleci: Daha sakin ve garanti bir oyun düşünmeli bugün ki maçlardan çıkarması gerekenler olduğunu düşünüyorum.

Beykan Şimşek: Oyunun içinde daha fazla sorumluluk alması ve yeteneği ile mücadelesini orantılı kullanıp kendini ispatlaması gerekiyor aksi halde birkaç hafta içinde bu takımda ilk tercih olacağını düşünmüyorum.

Fatih Özçelik: Hakikaten bu takımda olması gereken bir isim bunda hem fikiriz ancak geçen hafta kadroda olmadığı için yapılan tantana sonucu herkesin beklediği Fatih bu Fatih mi bunda tereddütlerim var.

Murat Akın: Kalitesi ve tecrübesi tartışmasız olan bir isim transferi hepimize süpriz oldu ancak oyun anlamında ilk 25 dakika dışında pek bir varlık gösteremedi belki daha hazır değildi ama beklenenin altında kaldı.

Mac içinde her oyuncumuz hata yapabilir veya performansı konuşulabilir ancak benim sizlere aktarmak istediğim beklenti doğrultusundaki isimler bu yöndeydi.

Maç içinden sizlere ifade edeceğim noktalar bu kadar ancak değinmek istediğim bir konu daha var.Öncelikle bu kısma geçmeden evvel şunu belirtmeliyim ki ben objektif bir şekilde Sezar'ın hakkı Sezar'a diyerek bu konuyu ele almaya çalışacağım.Biliyorum ki yazıyı okuduktan sonra objektif değilsin diyenler olacağı için bunu belirtme ihtiyacını hissettim.

Karşıyaka maçı ile Bugsaş maçı arasındaki bu uzun süreçte Teknik Direktör Osman Özdemir ve ekibine Sakarya'da yoğun bir şekilde yıpratma politikası uygulayan bir kesim vardı. Tüm Sakaryaspor camiası olarak şunda hem fikiriz ki 25 kişilik bu kadroda kimler ilk 18'e alınmaz ise ve akabinde bir puan kaybı yaşanır ise vay efendim o nasıl oynamaz bu nasıl oynar vay efendim böyle değişlik mi olur vay efendim hoca takımı kaldıramadı tarzında serzenişler olacak.

Ben bu durumlara varım saygı çerçevesinde tabi. Peki ama geçtiğimiz sene hoca bu takımın başına gelmeseydi bu takım şampiyon olabilir miydi? Cevabı net bir şekilde kocaman bir hayır. Hoca bu görev için teklif gittiğinde kabul etmeyebilir miydi? Bu da net bir şekilde evet.

Arkadaşlar; makul ve anlayışlı ve sabırlı olalım Sakaryalı bir sampiyon hocaya sahibiz ve algı operasyonu yapılan isim Osman Özdemir Türkiye'nin en önemli ligi Süper Lig'te hocalık yapmış bir isim ve biz bu ismi daha ligin başında yemeye kalkıyoruz. Bu deplasmandan galibiyet gelse çok iyi biliyorum ki bu kişiler tekrar Osman Hocacı olur.

Ayrıca Ercümend Coşkundere ile sezona başladığımız seneyi hatırlatmak isterim o Sakaryaspor ilk 4 haftada 1 puan yaptı ve sonra 9 maç arka arkaya galip geldi.Ancak altın yumurta veren taslanır cinsinden hem dönemin yönetimi hem de yine belirli kişiler hocayı yıprattı biz o sene ligden çıkamadık.Ancak görüyorum ki hatalarımızdan ders çıkaramamaya devam eder bir toplum haline geldik.

Ben bu söylentileri hocaya sorduğumda kendisi bana; "Ben Sakaryalıyım ve burada bu mücadeleyi vermek benim davam bugün varım yarın yokum bu makamda ama buraya her gelene bu yapılırsa biz neden bu liglerdeyiz diye sorgulamaya gerek yok ayrıca bu söylentiler beni değil camiayı yıpratır diyerek cevap verdi ve ekledi Sakaryaspor'un ihtiyacı var dediler geldim git derlerse giderim. Ben bu söylentileri kafaya takmıyorum."dedi.

Bu psikolojide hazırlanan bir takımdan ne kadar verim bekleyebilirsiniz ki zaten herkesin aklı başka yerde o yüzden mantıklı hareket etmeliyiz başka bir yolumuz yok. Geçtiğimiz sene iyi başladık ne oldu 3.haftadan sonra kanser olduk panzehiri Osman Hocada bulduk. Sabredelim ve zamana yayalım bu senede 3.haftadan sonra açılırız. Ne kaybederiz önemli olan filmin sonu değil mi?

Birlik beraberlik oldukça bunların yanında iyi niyette olduğu zaman zaten paralel olarak çalışma ve takımın uyumu da oturacaktır o zaman şampiyonluğu konuşabiliriz ve şampiyonlukta bu yoldan geçiyor.

 

 

 

YORUM EKLE