Sakınanlar

       Bakara Suresi İlk Ayetlerde Kur’an-ı Kerim’den bihakkın yararlanmak ve hidayete ulaşmak için yapılması gerekenler sıralanır:
1- Allah’tan sakınmalı yani muttaki olmalıyız.
*Hakk-batıl ekseninde tercihini yapma (izaha gerek var mı?) ve kötünün iyisini seçmeyi itiyat haline getirmemek, iki şerden daha az kötü olanı değil, iyi-kötü arasından iyiyi hatta iki iyiden daha iyi olanı seçmeliyiz. Şayet baktığımızda asıl yapılmak isteneni göremiyor, arka planda yapılanı fark edemiyorsak akli melekelerimizde ve algılarımızda problemler var demektir, bunları öncelikle düzeltmemiz gerekir. (Mesela nefsanî arzularımız, dünyevi isteklerimiz, birilerine kör kütük bağlanışlarımız gibi.)
*Salih (düzeltici, ıslahçı, barışçıl) olmayı istemeliyiz, asla bir savaşın müsebbibi olamayacağımız gibi, çevremizde olup bitene bigâne kalamayız. Yaptığımız her işte amacımız (siyaset, üretim, tüketim, işverenlik v.s.) yeryüzünü imar etmek yani yaşanılabilir hale getirmek olmalıdır. Bunu Allah rızası için yapmalı ve Allah’ın istediği gibi yaparak olacağını da bilmeliyiz.
2- Gaybi şeylere inanmalıyız.
*Allah’a, meleklerine, Kur’an’ın ve Hz.Muhammed(S.A.V.)’in bildirdiklerine inanmak.
*İslam’ın ve Müslümanların galip geleceğine inanmak hatta yeryüzünde bir Müslüman kalsa bile.
*Allah’ın yardımının geleceğine inanmak.
*Faizsiz, sömürüsüz adil bir düzenin kurulabileceğine inanmak.
3- Namaz gibi ibadetleri umursamalı, yok saymamalı, tamamen terk etmemeliyiz ve cemaate devam etmeliyiz.
4- Kur’ani esaslara göre paramızı-malımızı paylaşmalıyız.
*İş kurmak, üretim yapmak, çalıştırdıklarımızın hakkını vermek.
*Sadaka vermek.
*Karşılıksız borç (karz-ı hasen) vermek.(Tabi borç alan da vaktinde geri verecek).
5- Vahye, vahyin sürekliliğine, kitaplara ve peygamberlere inanmalıyız.
*Son kitap Kur’an-ı Kerim’e ve son peygamber Hz.Muhammed(S.A.V.)’e söylediklerini uygulamak üzere iman etmek.
*’’ Şüphesiz Allah katında din İslam’dır. Kitap verilmiş olanlar, kendilerine ilim geldikten sonra sırf, aralarındaki ihtiras ve aşırılık yüzünden ayrılığa düştüler. Kim Allah’ın ayetlerini inkâr ederse, bilsin ki Allah hesabı çok çabuk görendir’’. (Âl-i İmran Suresi, 19)
*Kelime-i tevhid ve kelime-i şahadetin ikinci kısmını manasını iyi anlamalıyız. Burada kast edilen manalardan biri birinci kısmı son kez ve doğru şekilde açıklayan Hz.Muhammed(S.A.V.)’dir, bu açıklamaya göre hareket etmeyenlerin imanı geçersiz olacaktır.
6- Ahrete de kesin olarak iman etmeliyiz.
*Ölüm var, ahret var, hesap var.
*İktidara geldiğinizde (yani herhangi bir işte yönetici, çalışan, sorumlu, sahip veya ülke yönetiminde bir görev aldığınızda);
-İlk olarak nasıl hesap vereceğimizi düşünmeliyiz; bu ise bizi adalete, merhamete, kılı kırk yarmaya ve herkesin hakkını vermeye yöneltir. İstişareye ve uyarılara açık oluruz.
-Ya da iktidarda nasıl kalabilirime yöneliriz (şayet ahrete imanı tam kavrayamamışsak); bu da bizi haksızlığa, adaletsizliğe, kirli ilişkilere ve işbirliklerine ve yanımızdakileri harcamaya götürür. İstişareden kaçınır ve uyarılara kulak tıkarız.
Dua: Allah bize hakkı hak bilip hakka tabi olmayı, batılı batıl bilip ondan uzak durmayı nasip etsin. Allah Kur’an’ı doğru anlayıp kendi hidayetine tabi olanlardan eylesin inşallah. (Amiiin)
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kenan Çatalbaş
Kenan Çatalbaş - 6 ay Önce

Sevgili Mehmet kardeşim gazetemizde yazmanız güzel bir olay, hele yazdıklarınız daha da güzel

Cebeli Yerlikaya
Cebeli Yerlikaya - 6 ay Önce

Gerçekle kuşanan bu ulvi kelimelere,eyvAllah ve amin denir degerli hocam.Kaleminize sağlık.

Oktay tarakçı
Oktay tarakçı - 6 ay Önce

Amin