Sapanca Büyükşehir'den hizmet bekliyor

            2021 YILINDA SAPANCA BÜYÜKŞEHİRDEN HİZMET BEKLİYOR

   Allah’ın Rahmeti ve Bereketi Tüm Halkımızın üzerine olsun.

İyisiyle kötüsüyle 2020 yılını hayırlısıyla bitirdik. 2021 yılı Sakarya’mıza ülkemize ve tüm insanlığa huzur, barış, mutluluk, adalet ve saadet getirmesini temenni ediyorum. Rabbim gelecek yılımızı hakkımızda hayırlı eylesin.

Yılbaşında 4 gün tatil olması ve bu dört günün kısıtlamalı olması sebebiyle bu seneki yılbaşı kutlamaları önceki yıllara göre daha durgun geçti. Bu dört günlük kısıtlamalı tatil sebebiyle İstanbul Sapanca’ya akın etti. 46.000 nüfusu olan sapanca hafta sonu 150.000 nüfusa sahip olmuştur.

Sapanca ilçesi Sakarya’nın ilçeleri arasında farklı bir konuma sahiptir. Sapanca Sakarya’nın misafir hanesidir. İstanbul’un ise arka bahçesidir diyebiliriz. Şimdi yılbaşı tatili olması sebebiyle yoğunluk yaşayan Sapanca ilçesi yaz aylarında her hafta sonun böyle yoğunluk ile karşı karşıya. Peki, Sapanca böyle bir yoğunluğu kaldırabilecek alt yapıya sahip mi. Cevabını biz verelim maalesef böyle bir alt yapıya sahip değil.

Sapancalı seçmen seçimlerde Ekrem Yüce’nin aday olmasını Sapanca için bir şans olarak görmüştü. Zeki Toçoğlu zamanında yapılmayan hizmetlerin Ekrem Yüce döneminde yapılacağı inançları vardı. Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen’in Ekrem Yüce ile daha önce Refah Partisi döneminden gelen bir dostluklarının olduğunu da biliyorduk. Seçimler bitti artık, Sapanca’ya hak ettiği değer verilecek ve gereken hizmetler yapılacaktı. İktidarda cumhuriyet tarihinin en güçlü iktidarı vardı ve Büyükşehir Belediye Başkanı ve Sapanca İlçe Belediye Başkanı da aynı siyasi partidendi. Yani her şey istenildiği gibiydi. Aradan iki sene geçmesine rağmen Sapanca’ya beklenen hizmet bir türlü gelmedi.

Neden Sapanca hizmet bekliyor derseniz biraz bahsedeyim. Sapanca’nın Kocaeli-Sapanca ve Sapanca-Sakarya yolları mahalle yolu gibi hem yollar bozuk hem de yolları tek şeritli ve dar. Kocaeli’nden Sapanca sınırına kadar yollar geniş ve çift şeritli. Sapanca sınırına girilince fark ortaya çıkıyor, yollar daralıyor ve tek şeride düşüyor. Keza Sakarya yolu da aynı durumda. Biz sadece yol meselesine değindik. Sapanca geleceği turizm ile özleşmiş bir ilçe olarak yapılan hizmetler oldukça yetersiz. Mahalle yolları asfalt bekliyor halk çamur içerisinde. Turizmin hareketli alanı olan sahil şeridine araba ile giriş yapmak ise tam bir işkence.

Sapanca’da hali hazırda birçok yeni otel yapılmakta. Turizme yönelik bungalov evleri ve apartlar Sapanca’da oldukça rağbet görüyor. Özellikle Arap turistler apartları ve bungalov evlerini tercih ediyorlar. Bu sene yaz aylarında koronavirüs olmasına rağmen Sapanca turizminde az da olsa bir canlılık oldu. Fakat pandemi sonrasında Sapanca gelecek yerli ve yabancı turistleri ağırlayacak alt yapıya sahip değil. Sapanca’da 50.000 kişiyi kaldıracak alt yapıya sahip değilken 150.000 kişiyi nasıl ağılayacak. İşte bunu düşünmek ve buna göre alt yapı hazırlıklarını yapmak Büyükşehir Belediyesi’ne yani Ekrem Yüce’ye düşmektedir. Bu Sapancalı halkının 2021 yılı temennisidir. Bu temennide kesinlikle bir siyasi sempatizanlık yapılmamıştır.

Bu altyapının yanında turizm hizmeti yapılabilmesi için imar konusunda da bir çalışma yapılmalıdır. Birçok yer turizm imarı beklemektedir. Sapanca’nın Soğucak Yaylası atıl vaziyette durmaktadır. Yanımızdaki Kartepe otelleri ile turizm de zirve yapmışken Sapanca’nın Soğucak Yaylası’nda değil otel kulübe bile yapmak yasaklanmıştır. Soğucak yaylası turizme kazandırılırsa bu hem Sapanca’nın menfaatine olur hem de Sakarya’nın menfaatine olur.

Sakarya’nın misafirhanesi, İstanbul’un ise arka bahçesi olan Sapanca, Büyükşehirden ve Ekrem Başkandan hizmet bekliyorlar. Sapanca halkı Sapanca’nın geleceğinin turizmde olacağını görüyor bunun hazırlığını yapıyor. Bu yeterli mi ebetteki yeterli değil. Büyükşehir Belediyesi’nin sihirli elinin Sapanca’ya değmesi gerekmektedir. Ekrem Başkanım Sapancalı sizden hizmet beklemektedir. Elçiye zeval olunmaz vesselam. Allaha emanet olun. Selam ve dua ile.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan ilter
Hasan ilter - 2 hafta Önce

Evet Ekrem Bşk ve özcan Bşk nın hukuklarının eskiye dayandığı 'nı iyi biliriz Ekrem bşk sapancalı es geçmez gereken değeri bilir ve sahip çıkar iki bşk nin seçilmesiyle pandemi ve ekonominin sıkıntılı bir dönemde görev almışlardır buna rağmen güzel hizmetler yapılmıştır ve de yapılacaktır buna güvenimiz tamdır