Sayın Ekrem Yüce’ye açık mektup

Çok değerli Sayın Başkanım,

Yaklaşık 25 yıldır bu şehir vizyon sahibi olamayan, liyakata önem vermeyen kişiler tarafından yönetildiği için alt yapıdan üst yapıya ve şehrin görüntüsünden, eğitim, sosyal ve kültürel faaliyetlere kadar bir çok alanda 81 vilayet içersinde sonlarda yer almış, büyük bir köy görüntüsüne bürünmüştür.

En büyük dileğim, sizin başkanlığınızda bu şehrin hak ettiği değeri görmesi, halkımızın rahat, huzurlu,  mutlu modern bir şehirde yaşaması, bütün illere örnek olması ve sizden gururla övgüyle bahsedilmesidir.

Bu anlamda lütfen tavsiyelerimizi dikkate alınız.

Sakaryamızın öncelikli ve en acil hayata geçirilmesi gereken projelerini sıralarken

-Deprem, kentsel dönüşüm

-Ulaşım, hafif raylı sistem

-Alt yapı ve içme suyu hatlarının rehabilitasyonu

-Tarım - Hayvancılık ve Ekonomik Kalkınma

-Sosyal, kültürel ve şehre değer katacak vizyon projeler

-Sakaryaspor

-Sakarya nehri ve Karadeniz sahil şeridi rekreasyon, turizm destinasyon ve markalaşma

Bu sıralamaya, bir kaç sene süreceği bilim adamlarınca ortaya koyulan Covid 19 salgını nedeniyle maske temini ve dezenfeksiyon çalışmalarını da ekleyebiliriz.

Burada en önemli hedef on milyon maske dağıtımı değil, günlük 500 bin maske kullanım hedefine ulaşmak olmalıdır.

Saydığımız bu projeler kapsamında Nostaljik tren olmamalıdır.

Süt 54 olmamalıdır. Belli bir çiftlikten alıp kâr amaçlı bir şekilde halkımıza satış yapılmasını doğru bulmuyorum. Çocuklarımızın en temel besini olan sütü ihtiyaç sahiplerine bedava ulaştırabilmek, süt ve süt ürünleri entegre tesisi kurarak istihdama yönelik üretim yapabilmek gerçek hedef olmalıdır.

Covid 19 nedeniyle iptal edilen, ihalesi ertelenen Nostaljik Tramvay hikayesinin tekrar gündeme alındığı hatta Temmuz ayında ihaleye çıkılacağı konuşmalarını duyunca şaşkınlığımı lütfen maruz görün.

Büyük bir ekonomik krizin yaşandığı hatta derinleşerek artacağı, kapanacak fabrikaların, kepenk indirecek esnaflarımızın, işten çıkarılan ve çıkarılmaya devam edilen işçilerimizin olacağı belliyken, milyarlı rakamların konuşulduğu böyle maliyeti yüksek bir proje büyük bir savurganlıktır, israftır, günahtır, haramdır.

Öncelikli olarak Sakarya’nın Nostaljik Tramvay ihtiyacı yoktur. Şehrin kalbinden Yenicami - Çark Caddesi - Millet Bahçesi vb güzergahları takip edeceği düşünülen bu projenin yürüyüş ve yaya trafiğinin en yoğun olduğu ticari bir bölgede esnafımızı da ekonomik olarak zorlayacağı kesindir.

Ayrıca Antalya başta olmak üzere bazı iller yıllar önce nostaljik tramvay uygulamasından vazgeçmişlerdir.

İstanbul veya İzmir uygulamaları ise tarihi dokuya paralel olarak devam etmektedir.

 Her belediye başkanın göreve geldikten sonra defalarca şehir meydanının ve çark caddesinin zeminini değiştirme savruk geleneğinden de vazgeçilmesi gerekmektedir.

İki ay sonra ölecek milyonlarca çiçeklere milyonlarca TL israf etmek yerine daha kalıcı şehrin dokusuna uygun bitkiler tercih edilmelidir.

Sakarya pembe bulutlar altında pembe panjurlu evden göründüğü gibi değildir.

Köklü sorunları olan fakat ihtiyacı karşılayacak uygun vizyoner projelerle değerine değer katabilecek özel bir şehirdir.

Sayın Başkanım, bu büyük ekonomik krizi gelin fırsata çevirelim çiftçimiz ve dolaylı olarak esnafımız rahat etsin, şehrin ekonomik hayatı canlansın.

Sakarya’da 202 bin dönüm sulanabilen tarım alanı vardır.

Sulanmaya elverişli ise 728 bin dönüm tarımsal arazi mevcuttur. Ayrıca on binlerce dönüm tarıma elverişli olan farklı nedenlerden dolayı ekilmeyen ürün alınmayan verimli topraklarımız vardır.

Sizin ziraat mühendisi olduğunuzu biliyorum ayrıca Sakarya Ticaret borsasının ve özelliklede Sayın Adem Sarı‘nın tarımsal projelerini, bu anlamda Hollanda’ya heyet olarak gidip inceleme yaptıklarını basın bültenlerinden öğreniyoruz.

Siz, ticaret borsası, kooperatifler ve diğer paydaşlar bir araya gelin.

Vahşi sulamadan vazgeçilmiş, damlama veya modern sulama sistemlerinin uygulandığı, bütün verimli topraklarımızın kullanıldığı, modern kooperatifçiliğin pazarıyla buluştuğu, kuracağınız tarım ve hayvancılık okullarından mezun ettiklerinizi sahada kullanarak istihdamın yaratıldığı güzel projelere imza atın bizlerde gurur duyalım sizi alkışlayalım bu halk sizi yüreğine efsane Başkan diye kazısın.

Saygı ve Hürmetlerimle,

Sakaryamıza bol bereketli sağlıklı mutlu bir hafta diliyorum.

             Uzm.Dr.Cihan KOLİP

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sinan Ulusinan
Sinan Ulusinan - 6 ay Önce

Cihan Bey, Sakarya'mıza vizyon olabilecek adrese teslim çok anlamlı bir mektup. Tebrik ederim.

İYİLİK MELEĞİ.
İYİLİK MELEĞİ. - 6 ay Önce

Yüreğinize, ağzınıza sağlık hocam. Yine her zamanki gibi yerinde ve isabetli yorumlarınızla sakaryamız ve sakarya halkı için acilen yapılması gereken konulara damga vurmuşunuz. İnşAllah siyasilerimizde yazınızda bahsetmiş olduğunuz bu konulara bir an önce el atar, sakaryamızı ve sakarya halkımızı her konuda yaşanacak bir şehir haline getirirler. Halkımızın, şehrimizin bir sürü kanayan yaraları varken maske dağıtmayla, nostaljik tramvay yapmayla olmaz bu işler başkan. Hele hele fakirden al zengine ver politikasıyla hiç olmaz. Şunuda belirtmeden geçemiycem, sakaryamızda maske üretiminde ve satışında bu işi yeğenlerinizden ve kendi siyasi akrabalarınızdan başka yapacak hiçmi kişiler yok. Böyle zamanda bile benim akrabalarım, siyasi yandaşlarım kazansın zihniyeti ne kadar doğru sayın başkan. Selamlar, saygılar.

tayyar uzun
tayyar uzun - 6 ay Önce

hocam sizin bahsettiginiz tarim ve hayvancilik alanindaki projeleriniz bu sehre uygulansa bu millet omur boyu minnettar kalir insAllah bahsettiginiz projeleri tatbik etmek dahsiniza nasip olur

Adalı
Adalı - 6 ay Önce

Çok güzel bir yazı olmuş.şehri yöneten kişilerin ders çıkarması gerekiyor

Murat Sincer
Murat Sincer - 6 ay Önce

Hocam kaleminize sağlık. Bu zihniyet işin ucunda para ve rant olmayan hiç bir işe girmez ki.

Murat Sincer
Murat Sincer - 6 ay Önce

Hocam kaleminize sağlık. Bu zihniyet işin ucunda para ve rant olmayan hiç bir işe girmez ki.

Yahya çukur
Yahya çukur - 6 ay Önce

Yazınız harika bu yazdıklarınızı anlayacak kapasiteli yönetim bu şehir 25 yıldır görmedi yirmi beş yılda yolları sök yenisini yap kaldırım ları yap sok sadece merkeze başka hizmet yaptık Sakaryam nasıl bir şehirki basiretsiz ve vizyonsuz insanların yönetiminin etkisinde Erbakan rahmetli hoca Ceketimi assam yeter dedigi şehir Sakarya ... rabbim mekanı cennet eylesin cözmüş bü şehri yönetecek ceket insanlarını ... Bublara varmı ver yesinler he bide resim karelerine girmek içinde birbirleri le yarışsınlar haramları arşa dayanmış hala israf nasıl ederiz diyen beyinlerden medet ummak büyük hatadır ..

Mehmet ...
Mehmet ... - 6 ay Önce

Öncelikle hocamıza yazılarından ötürü bir sakarya halkı olarak çok teşekkür ederim memleket meselelerine uzak olduğumuz şu dönemde başkana verdiğiniz tavsiyeler umarız dikkate alınır ve şu krizi daha fazla israf yapmadan kalıcı yapıcı icraatlar olarak gerçekleştirilir sagolun varolun murekkebiniz kurumasın kalın saglicakla..