Sel olunca sevinen toplum

El oğlunu her fırsatta öven, kendi yaptığımız şeylerden ise utanan bir toplumuz.

Dünyada üretiminde lider olduğumuz tek tarım ürünü (tarım sanayi bilim falan hepsini koy, belki yine tek ürün çıkacak)  fındık konusundaki utancımız deva ediyor.

Fındık üretiminden memnun olmadığımız gibi rekoltenin yüksek çıkmasından da üzüntü duyuyoruz. El oğlu üretimin artmasına sevinir biz üzülüyoruz.

Neden?

Çünkü fındık çok olunca fiyatı düşük oluyormuş. Kim dedi bunu? Mesela petrol çok olunca fiyatı düşük oluyor mu? Ya da “I Phone bu ay çok üretildi fiyatı düştü” diye bir cümle duyanınız oldu mu?

Onların fiyatı düşmüyor ama her ne hikmetse fındık çok üreticilince fiyatı düşüyor. Enteresanı az mahsul olduğunda fiyatının arttığı da tutarlı bir şekilde ispatlanmış değil. Ama biz fındığımız çok olduğunda endişeleniyoruz. Çünkü fındık girdi maliyetleri (gübre, tırpan, işçi, budama, patoz, yıllık bakım) artarken kilo fiyatı düşüyor. Ekonomistlerin üstüne tez yazması gereken bir konu aslında. Bir ürünün üretim maliyeti artarken satış fiyatı düşüyor ve buna rağmen bu insanlar bu ürünü üretmeye devam ediyor.

Bir aklı evvel çıkıp finalde, “Arkadaşım siz de hepsini toplamayın” diyecek ve konu kapanacak aslında.

Çünkü fındıklığın diğer yarısını muhtemelen İtalyan firması için topluyoruz. Toplamayalım. Eğer çok ihtiyacı varsa gelsin kendisi toplasın.

Neyse…

Bu kısım daha çok su kaldırır.

Su demişken cumartesi günü sel oldu. Küçük de olsa fındıklığımız var. Hani fındıklığa bir şey oldu mu, selden dolayı mahsule zarar geldi mi diye merak ettim. Bizim fındık bahçesine yakın bir komşuyu aradım. “Durum nedir” diye sordum.

“Müjde” dedi. “Bu sene fındık fiyatı 30 lirayı bulacak!”

Öyle diyince durumu anladım.

Hani çocuk eve gelmiş “baba sana bir iyi bir kötü haberim var. Önce iyiyi söyleyeyim de moralin yerine gelsin. Arabanın hava yastıkları süper çalışıyor” demiş ya…

Bizimki de o hesap. “Dedim bizim fındıklık komple mi gitti?”

Dedi ki, “Abi hasar var ama şöyle düşün. Fındık az olunca fiyatı artıyor. Fındıklar sele gittiğine göre fiyatın yükselmesi muhakkak…”

Köylüsünün bile ekonomi uzmanı olduğu ülkede fındık sorununun çözümünü Allah gökten göndermiş demek ki…

Zor beğeniyoruz

Toplum olarak asla bir şeyi kolay beğendiğimizi söylemeyin.

Sosyal medya üzerinde bile gezinirken arkadaşlarımızın paylaşımlarını beğenmeye eriniyoruz. Belki de “beğen” butonunu en az kullanan toplum biziz.

İki buçuk yaşında bir oğlum var (ellerinizden öper) onun bile en sık kullandığı cümle “böyle olmaz…”

Dükkan açarsın “burası olmamış”, yazı yazarsan “burasını değiştirseydin”, araba alırsın “dizelini alsaydın, bu çok yakar…”

Bu kadarını her gün yaşıyoruz. Darbe oldu ülkede 15 Temmuz’da… Adam darbeyi beğenmedi.

Sanki kendisi daha önce sekiz darbede planlayıcı olarak görev almış gibi. “Bu saatte darbe mi olur”, “Telekom alınmadan darbe mi olur”, “siyasiler ele geçirilmeden darbe mi olur” diyenlerin sayısı az değildi hatırlarsınız.

Geride kalan hafta Kocaali’de kuyumcu soygunu oldu. Gazetede haberi okuyan birinin yoruu şu şekildeydi: Adam kuyumcu soymuş. O kadar az şey çalmış…

Yahu arkadaşım ne olsun isterdin?

Ne kadar çalsa seni mutlu ederdi? Ya da sen en son ne zaman hayattan hoşnut oldun?

Onu bir söyle bir dahakine hırsız daha fazla çalsın, darbeci daha farklı bir yol denesin, biz de dizel arabayı sana sormadan almayalım…

Hecati: Nerede olduğunun ne önemi var umurumda olmadığın sürece...

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tuncay göreci
Tuncay göreci - 12 ay Önce

Doğru söze ne denir

Veysel Dikbaş    FERİZLİ
Veysel Dikbaş FERİZLİ - 12 ay Önce

Sayın Başkanım; sokaklar üniversite mezunları ile dolu. İstatistik yapılırken, en çok işsizlik üniversite mezunlarında çıkıyor. Kıyaslama da bu arkadaşlar tarafından yapılıyorsa o zaman doğrudur. O fındığın borsasını Türkiye'den yönetmezsen, o zaman normal değilmi? Ürettiğin fındığı kendin işlemezsen, birilerinin verdiğine razı olacaksın.
15 Temmuz darbe girişimine gelince... 12 Eylül 1980 darbesini yaşayan birisi olarak, bunun bir darbe girişimi olduğuna ben de inanmadım. Bir tatbikat diye yorumladım. Gerçeği öğrendiğim de, başaramadıklarına en çok ben sevindim. Çünkü; eğer başarsalardı ilk kafası ezileceklerin içinde biz olacaktık. Çünkü; hainlerin önün de tek engel MHP'li ve Ülkücülerdir. Allah cc bizleri ve üreticilerimizi korusun.