Sen imzaları atmaya devam et başkan

Ekrem Yüce 31 Mart 2019 Mahalli idareler seçiminde iş başına geldi. Başkan Ekrem Yüce 630 günlük kısa hizmet süresine birçok yatırım sığdırdı. Başkan Yüce kendisinden beklenen performansın üstüne çıkarak büyük hizmetler yapacağının da sinyallerini vermeye başladı.

Başkan Yüce’nin bu şehre kazandırdıklarının bir kaçını hatırlayalım.

Adapazarı-Serdivan-Erenler ilçelerinin kesişim noktasındaki ulaşımı rahatlatacak SGK köprülü kavşağı işi ihale edilerek işe başlandı. Belediye bütçesine yük olmayan bu projeyi KGM yaptırmak, Başkan Yüce’nin siyasi başarısıdır. Göreve geldiği günde yüzde 58 seviyesinde iken devralınan Akçay barajı için Başkan Yüce 20 aylık sürede yoğun bir çalışma ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’un ekonomik desteğini de arkasına alarak kısa zamanda şehir şebekesine su vermeyi de  başardı. Avrupa Kalkınma Bankası’ndan depremin yaralarını sarmak için kullanılan 270 milyon kredinin iptalini gerçekleştirerek tek kalemde 270 milyon lirayı bu şehre kazandırdı. Su ve Kanalizasyon İdaresi bünyesinde faaliyet gösteren tesislerin elektrik tüketimlerini karşılayacak 4.99 megawatt’lık GES santralinin temeli 29 Aralık 2020 Salı günü atarak yılda 5 milyon lira tasarruf sağlayarak tasarruf edilen paranın da şehre harcanmasını sağladı.

Sakarya’nın aynı zamanda tarım kenti olduğunu da düşünerek Alancuma’da 100 dekarlık alanda tarımdan sağlığa, inşaattan gıdaya, petrolden sanayiye kadar birçok alanda kullanılan kenevirin  ekimini yaparak Türkiye’de bir ilkede imza attı. Sağlık alanında Sakaryalıların sağlıklı ve iyi yaşamlarını sürdürmeleri için bin yataklı şehir hastanesi ile ikiyüzelli yataklı acil durum hastanesini hizmete sunmak için harcadığı gayret ve cabayı bu şehirde fark etmeyen kalmadı.

Sabiha Gökçen Havalimanına Sakaryalıların ulaşımlarını sağlamak için HAVASAK’la servis hizmeti vererek hemşehrilerimizin büyük bir sorununu da çözmüş oldu. Sakaryalıların beklentisi bu hizmetin İstanbul havalimanına da verilmesi.

30 ülkeden 112 sporcunun katılımıyla 2020 UCI Maraton Dağ Bisikleti Dünya şampiyonluğu yarışmasını sanki her yıl düzenliyormuş gibi mükemmel bir organizasyon yaparak şehrimizi ve ülkemizi uluslararası arenada çok güzel tanıttı.

Sağlıklı ve temiz içme suyunu musluklarımıza ulaştırmak, yağmursularının deşarjını en iyi şekilde sağlamak, kayıp-kaçak oranını minimum seviyelere indirmek ve kanalizasyonların doğaya karışmasını önlemek için 562 bin 347 metre uzunluğunda altyapı ağı kurdu.  Kolay ulaşılabilir şehir hedefini tutturmak için şehir merkeziyle, Kocaali’den Taraklı’ya Hendek’ten Sapanca’ya  “yol medeniyettirdesturuyla 700 bin ton asfalt dökerek modern şehrin görüntüsünü verdi. Unkapanı Meydanı ve Çeşme Meydanı’nda başlattığı dönüşüm ile şehrimize yeni meydan ve yer altı şadırvanı projesinin temelini attı.

Sakarya’ya kazandırılacak modern şehir kütüphanesi için proje ve yerin hazır olduğunu, Kültür ve Turizm Bakanlığı nezdinde girişimlerini başlatıp bu şehri bir kültür şehri yapmanın temellerini attı.

Başkan Yüce, Sakarya için bir vefa örneği gösterip BELPAŞ eliyle kaliteli ve sağlıklı ürünleri üretip, uygun fiyatla dezavantajlı vatandaşlarımızla buluşturup, sosyal belediyeciliğin örneklerini de sundu.

Başkan Yüce’nin çalışanlarına ekip ruhunu aşılaması, tüm çalışanların çalışmalarına nezaret etmesi neticesinde SASKİ ekipleri SGK Köprülü Kavşağı bölgesinde 16 saatte bitmesi planlanan altyapı çalışmasını 11 saatte tamamlanmasında büyük rol oynayarak bizi susuz bırakmadı.

Yazdıklarımda en dikkat çekici konu yatırımların tamamına yakını Belediye bütçesine yük getirmeyen veya gelir getiren hizmetler olarak karşımıza çıkıyor. Yazımı okuyan bir çoğunuz hayır mı dediğinizi görüyorum. Ama bunlar gerçek. Gerçek olanı yazmayalım mı ?

Gelecek yazımda da sayın Yüce’nin yapmasının uygun olacağı projeleri yazacağım.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cevriye
Cevriye - 3 hafta Önce

bu gazetecilik mi yani

Sessızlık
Sessızlık - 3 hafta Önce

Ya Kenan abi Allah aşkına sakarya şu an bir şantiye görünümden başka bir şey değil ..bir ara kocaaliden sakaryaya doğru bir gel göreceksin zaten...

Kenan Çatalbaş
Kenan Çatalbaş @Sessızlık - 3 hafta Önce

Ben 45 yıldır Sakarya'dayım güzel kardeşim. Senin fikrine de saygı duyarım