Serdivan'da rant iddiaları

Geçen hafta, şehrin ne kadar zamandır aynı zihniyet tarafından yönetildiğini, bu zihniyetin şehre gerek deprem, gerek altyapı, gerekse sosyo-kültürel anlamda kattıklarının yetersiz olduğunu ancak tüm bunlara rağmen 26 yıldır yerel iktidarı elinden bırakmadığını yazdım.

Buradan da, bence başarısız olarak nitelendirilebilecek bu yönetim şekline, Sakarya halkının desteğinin azalmadığının altını çizdim ve bunu, muhalefetin doğru adımlar atmadığına bağladım.

Tam da bu yazının üzerine, yerel siyasette, son zamanların belki de en çok ses getiren polemiği gelişti.

Yerel gazeteler, televizyonumuz ve hatta ulusal basında yankılandı polemik.

CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş ve yönetiminin hazırladığı, “İşte Rant Budur” başlıklı el broşürü ortalığı bir anda birbirine karıştırdı.

Aslında geçtiğimiz haftalarda bu konuyu bir basın açıklamasıyla dile getirmişti Sn. Keleş ancak hazırlanan bu broşürün yarattığı etkiyi görememiştik.

Neydi peki bu RANT iddiası? Basitçe değinelim.

CHP’li gençlerin sokak sokak halka dağıttığı bu broşürün içeriğinde kısaca şu ifadeler var:

  • Serdivan AVM’nin kullandığı otopark aslında yeşil alan.
  • Aynı alanda bulunan yeşil alan ve park, Cadde 54 tarafından satış ofisi ve şantiye alanı olarak kullanılıyor.
  • Cadde 54’ün imarı zaten sorunlu. 32 bin metrekare olarak yola çıkıldı fakat imar 112 bin metrekareye çıkarıldı iddiası var. Ayrıca Sakarya’da 6 katlı binalara nasıl izin veriliyor imar iznimiz 3 katla sınırlıyken.
  • Serdivan AVM’nin bina sınırları dışındaki tüm eklentileri de kaçak ve yeşil alanda kalıyor. (Kahve Dünyası, Gönül Kahvesi gibi)
  • Serdivan AVM’nin otopark alanındaki kaçak oto yıkama tesisi yanında kalan jeneratör parseli, ticari imara açılmak isteniyor.
  • Kaybedilen yeşil alan kadar yeşil alan belirlenmek zorunlu olduğu için, hemen o alanın arkasında kalan okul alanları yeşil alana dönüştürülmek isteniyor.

Tüm bunlara bakıldığında, eğer bu iddialar doğruysa, durum gerçekten içler acısı.

Bir de bu iddialara, aniden toplantı ve basın açıklaması kararıyla cevap veren AKP İl Başkanı, AKP Serdivan İlçe Başkanı ve Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar üçlüsünün, beklenenin aksine, çok üst perdeden tepki vermesi, aslında bize olayın temiz olmadığını anlatıyor gibi.

Şahsım adına, Sn. Yusuf Alemdar’ın cevap metninde sarf ettiği uygunsuz sözleri de doğru bulmuyor ve kınıyorum.

İddialar doğru olmadığı düşünülse dahi, verilen tepkinin ölçülü olması gerektiği ve son zamanlarda ülke siyasetinde kanayan yaramız olan bu üslubun da hızla terk edilmesi gerektiği kanısındayım.

Cadde 54 projesinin Sakarya tarihinde yeri bence çok ayrı. Bu kadar itiraza rağmen, bu kadar bariz imtiyazlar sağlanan, belediyenin de ortak olduğu bir projenin bitirilmesi gerçekten akıllara sığmıyor.

Mimarisi ilginç, kullanım alanları garip, hala; AVM mi olacak, rezidans gibi mi yoksa dükkanların üzeri ofis-işyeri mi olacak, konut da barındıracak mı gibi bir çok soru hala akıllarda.

Binaların bodrum katlarında bulunan otopark alanları yeterli olacak mı? Bir de oraya giden yolun durumu ne olacak?

Hafta sonları yalnızca Serdivan AVM’nin araç yükünü kaldıramayan mevcut çevre yolunun hali, Cadde 54 açıldıktan sonra nice olacak çok merak ediyorum.

Burada önemli olan bence şu; halka rağmen yapılan projelerin akıbeti her zaman hezimet olmuştur.

Bir Sakaryalı olarak, dilerim ki; artık yerel yöneticilerimizin hangi partiden ya da görüşten olursa olsun, klasörlerinde kirli dosyalar olmaz, yapılan hatalardan dönülür. Çünkü millet olarak iyi biliriz ki; kul hakkı başka şeye benzemez.

Saygılarımla,

Oğuzhan Gündüz                             

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yakup kadir
Yakup kadir - 1 hafta Önce

Sen bu yaziyi yazmak icin chpden ne vaatler aldin anlat bakalim

Yakup kadri
Yakup kadri - 1 hafta Önce

Chp il baskanligi sana mi vaad edildi? Chp li olarak bakma bu olaylara kocum kendine gel kendine silkelen bakayim sen gazetecisin

Ayhan Sarıca
Ayhan Sarıca - 1 hafta Önce

asıl rant prensip olarak ; adapazarının genişleme alanı olarak yenikent seçilmeli iken Serdivanın seçilmesidir. Oysa Deprem raporlarına göre Yenikent seçilmeliydi.