Sessizlik ve makus talih

Düşük olasılık olmasına rağmen zamanında yapılacak bir sonraki belediye seçimlerine üç yıl var.

Koskoca iki hizmet yılının sonuna yaklaşmış bulunmaktayız.

1) Sakarya’nın bulunduğu jeopolitik konum,

2) Her an büyük bir depremin merkez üssü olacağına kesin gözüyle bakılan zaman dilimine girilmiş olması,

3) Düzensiz, akıl ve bilim dışı şehir planlaması sıralamasında Sakarya’nın en önlerde yer alması,

4) Beklenen iklim değişikliği ve kuraklık nedeniyle Sapanca Gölü başta olmak üzere diğer göllerimiz ve su kaynaklarımızla ilgili master planlarınız,

5) Sapanca Kırkpınar’da, Söğütlü’de ve Sakarya’nın bir çok bölgesinde yapılan ve yapılması düşünülen ağaç katliamlarıyla işlenen insanlık suçuna sessizliğiniz,

6) Raylı sistem ve ulaşım projelerinizin geldiği aşamalar,

7) İki hizmet yılını tamamlayıp üçüncü hizmet yılına girecek olmanız nedeniyle Büyükşehir’e yakışan hangi vizyon projenin temellerini atmış olduğunuz?

vb faktörleri dikkate aldığınızda şehri yönetenlerin Büyükşehir ölçeğinde yaptıkları olağanüstü hizmetlerden dolayı vicdanlarının rahat olup olmadığını  kendilerine soruyorum?

Özellikle de bütün STK’lar ve yerel basının bu konularda neler düşündüğünü, çığlık atarcasına ağızlarının açık olup seslerinin çıkmamasını nasıl başardıklarını çok merak ediyorum.

Çok değerli Sakaryalı hemşehrilerim yapılan bir kaç hizmete değinmek, hafızalarımızı diri tutmak ve sizlerin de fikirlerini almak istiyorum.

Özelliklede 31 Mart 2019 öncesinde bütün basında sayfa sayfa yer bulan,

Bir türlü bitmek bilmeyen topça kavşağı için Ankara bağlantılarıyla bulunan paradan ve projenin 31 Mart’a yetiştirileceğini ima eden bir çok haber yapılmıştı.

Hatta en büyük sorunumuz olan depreme yönelik kentsel dönüşüm için gerekli olan finansmanın bu tür bağlantılarla kolaylıkla bulunulabileceği ve seçilmesi halinde büyük bir şans olduğu yazılıp çiziliyor, bu konu vatandaşlar arasında çok sık konuşuluyordu.

Oysa bugün bulunduğumuz yer yukarıda saydığım evrensel kriterler dikkate alındığında hizmet pistinin start noktasıdır.

Çünkü ;

Üçüncü hizmet yılına girileceğini düşünürsek Kentsel dönüşüm konusunda büyük aşama kaydedilmiş, hatta ada-parsel bazlı dönüşümlerin başlamış olmasını beklemek çok mu haksızlık olurdu?..

Raylı Sistemle ilgili temel atma törenlerini görmemiz gerekmez miydi?..

Topça köprülü kavşağını bitirmiş olduğunuzu varsayarak, şehir konseyine, özelliklede Mühendisler Mimarlar Odası başta olmak üzere şehrin bütün dinamiklerine soruyorum?..

Aylarca süren, milyonlarca TL harcayacak yapılan bu proje hangi sorunu çözmek için yapılmıştır?

Bulunduğu yer doğru mudur?

Ne kadar yan yol bağlantıları yapılsa bile kavşağın bitişindeki dört yol ağzı ve trafik ışıkları olduğu sürece trafiğin rahatlamayacağı nasıl hesaplanmamıştır.

Çok sık kullandığım bir güzergah olarak hangi sorunu çözdüğünü bir türlü bulamadığım gibi bir çok yeni problemi beraberinde getiren mühendislik şaheseri bu projeyi,

Lütfen birileri açıklasın!..

Sürekli artan hayat pahalılığı nedeniyle, asgari ücretin dört kişilik bir ailenin açlık sınırının altında kalacağını muhakeme edersek,

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin, fedakarca çalışan personelinin yeni bir asgari ücret açıklamasını hak ettiklerini düşünüyorum.

Sakarya’nın makus talihini değiştirecek yöneticilerini bulması temennisiyle,

Sağlıklı mutlu bir hafta diliyorum....

YORUM EKLE
YORUMLAR
Buğra by .
Buğra by . - 6 gün Önce

Günaydın sakarya.Dr by her hafta yazdığınız bi yazı ile içimize bir ateş düşüyo hangi sorun nasıl çözülecek ben açıkçası artık karamsarlığa doğru gidiyorum şehrin her hafta bi hastalığından bahsederken sizden ricam çözüm nedir onları da anlatın çünkü bu yönetimde bunları çözecek bi akıl yok maalesef sivil toplum kuruluşları da sesiz kalarak bunların ekmeğine yağ sürüyo bu ülkede nezaman ki toplumsal barış sağlanır kimse otekilestirilmez liyakat sahibi ahlaklı adaletli insanlar gelir hem ülkemiz hemde şehrimiz kurtulur. Günümüzü kurtararak geçirdiğimiz şu günlerimizde iñşaAllah uyuyan her kesim uyanır ve gunumuzu degil geleceğimizi kurtarırız ne mutlu TÜRKÜM diyene lütfen maske mesafe ye dikkat edelim.

Metin Açıcı
Metin Açıcı - 6 gün Önce

Problemler, dertler, sıkıntılar belli buna karşılık çözümler, yapılması gerekenler de belli. DEĞİŞİM ŞART.. Değişmesi gereken Zihinler ,algılar, insanlar.. Sakarya değişmeli.

Ayhan Koçak
Ayhan Koçak - 6 gün Önce

Sayın Uzm. Dr. Cihan Kolip Sakarya ili ve Sakarya da yaşayan vatandaşların hislerine tercüman olan makaleniz için teşekkür ediyoruz. Defalarca dile getirdiğiniz sorunlar ve çözüm önerilerinizin hayata geçmemesinin tek nedeni var! O da ne derseniz... "hizmet versek de vermesek de yine seçmen bizi yine sandıkda göreve getiriyor rahatlığı" olduğunu düşünüyorum. Bu düşüncem tüm Türkiye seçmeni ivin geçerli bence. Biz vatandaş olarak olanları görmezsek bu düzen en hafifi ile aynı ile devam eder. Saygılarımla.

Melahat çetin
Melahat çetin - 6 gün Önce

Değişim artık yeter

AYHAN
AYHAN - 5 gün Önce

Sayın Uzm. Dr. Cihan Kolip Sakarya ili ve Sakarya da yaşayan vatandaşların hislerine tercüman olan makaleniz için teşekkür ediyoruz. Defalarca dile getirdiğiniz sorunlar ve çözüm önerilerinizin hayata geçmemesinin tek nedeni var! O da ne derseniz... "hizmet versek de vermesek de yine seçmen bizi yine sandıkda görece getiriyor rahatlığı" olduğunu düşünüyorum. Bu düşüncem tüm Türkiye seçmeni ivin geçerli bence. Biz vatandaş olarak olanları görmezsek bu düzen en hafifi ile aynı ile devam eder. Saygılarımla.

Sabri özkan
Sabri özkan - 5 gün Önce

Sakaryamızda artık imza projelerin yapılıp hayata geçirilmesini bekliyoruz.Raylı sistem hala konuşulmuyor bile sakarya nehri sakarya park ile rüstemler eski köprü arası sosyal alanlar hala yapılmıyor büyük şehiriz bi luna park bi hayvanat bahçesi yok çark deresi eski günler gibi kayıkların gezdiği etrafında sosyal alanların olduğu merkezde çark caddesi prestij caddesi bunu artık millet bahçesine kadar uzatılmalı ortadan tramvay geçmeli askeriyenin olduğu yere açık hava çarşısı kafeleri olmalı çokmu şey istiyoruz vatandaşlarımız niye komşu şehrin kültür parklarına fuarlarına gitmek zorunda kalıyor bizimde artık bunları burda Sakaryamızda görmeyi istiyoruz çokmu zor acaba bizde bunları hak etmeliyiz .Molla parkın konuşulması bile bizi mutlu ediyor.İnşAllah bunları yaparlar yapan yöneticilerimize başarılar.Sayın hocamıza yazılarından dolayı teşekkür ediyoruz.