Sevgi ve sevmek

Toplumlar, kültürler, lisanlar, zaman, mekan ve kahramanlar farklı olsa bile sevmek filmlerde, şarkılarda, hikayelerde, masallarda, öykülerde her yerde aynıdır. Hayata sevilmekle başlar insan. Annenin, babanın birlikte yaşayan ve etkileyen insanların hiç karşılık beklemeden sevebilmeleri, sulandıklarında, beslendiklerinde ileride kocaman sevgi çınarlarına dönüşecek olan insan ruhuna ve bilinçaltına dikilen küçük fidanlardır aslında sevgi.

Sevginin anahtarı çocukların bilinçaltına yerleştirilen sevgi fidanlarının ne kadar sulandıkları ile alakalıdır. Kapıyı açacak olan ve yetişkinlikte çınara dönüşecek olan sevgi, sevilmek ve şefkat görmektir. Çevrenize bakıp içine girdiğinizde sevgi ve şefkat görmeyen insanların diğerlerine oranla sevmekte ve sevilmekte ne kadar çok zorlandıklarını görürsünüz. Kaybedilen veya elinden alınan anahtarı aramakla geçer zamanları.

Aşk ve sevginin güzellikle alakası olmadığını şöyle anlatır Tolstoy;

‘’Onun güzeIIiğini herkes görüyorsa o bence az güzeIdir. Herkes biIiyorsa o bence hiç güzeI değiIdir. Onun güzeIIiğini yaInız ben görüyorsam bu sevgidir. YaInız ben biIiyorsam bu aşktır. Hiç kimse görmüyorsa bu yaInızIıktır’’ der…

Sevgideki bencil olmakta vardır. Dünyada bir kadın için, herhangi bir erkeği etkisi altına aldığını bilmesi kadar zevkli bir şey yoktur. Bir kadın, sevdiği adamın başka bir kadın tarafından mutlu edildiğini görmektense, onu can çekişirken görmeyi tercih eder der Honore de Balzac…

Sevginin sözlerde dile gelmese inkar edilse bile gözlerden kalplere yolu olabileceğini Gabriel Garcia Marquez; ‘’İnsanı sadece sözler ele vermez, Gözler de içinde bir şeyler gizler. Hatta sözler ne kadar inkar etse de; gözler her şeyi söyler’’ diyerek anlatmıştır. Kalpten göze uzanan yolun sırrına erebilmektir önemli olan.

Yine Gabriel Garcia Marquez Kolera Günlerinde Aşkı anlatırken : ‘’Dünya dışında yaşın hiç bir anlamı yoktur. İnsan olmanın özü zaten zamanın geçişine gösterdiği dirençtir. İç hayatlarımız sonsuzdur, bu yüzden bilinmeli ki ruhlarımız her zaman gençliğimizde olduğu kadar genç ve canlı kalır. Aşkı güzel bir an olarak ta düşünebilirsiniz, başlangıç ve sonu kendi içinde barındırır. Bu yüzden hiçbir yere varma amacı yoktur’’ der.

 ‘’Güzelliğin on para etmez bu bendeki aşk olmasa eğlenecek yer bulaman gönlümdeki köşk olmasa’’ der Aşık Veysel. Kendisini bırakıp sevgilisi ile kaçacağını anlayan karısının kaçtığı yerde ihtiyacı olur diye pabucunun içine para koyabilecek kadar asil bir yüreğe sahip olmaktır Aşık Veysel gibi sevebilmek.

Fuzuli çok güzel demis "sevmek her zaman daha iyidir. Çünkü; hiç bir zaman gerçekten sevildiğini bilemezsin"

‘’Öğrencilerin en çok sevdiği öğretmenler onlara en çok şeyi öğreten öğretmenler değil, onları adam yerine koyup yüreklerine dokunabilen öğretmenlerdir. Öğrenci sevdiği öğretmenin derslerini daha kolay öğrenir. Sevmediği öğretmenin öğrettiklerini ise sadece derslerini geçmeye mecbur olduğu için öğrenir. İyi bir öğretmen çok şey öğreten değil,  öğretirken çok iyi hissettirendir’’.

Kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan sevgidir. Kötü hissediyorsanız bunun hangi duygu olacağı sizin bileceğiniz iştir.                                                                     Şenol KABAOĞLU 22.10.2020

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kerim Sarı
Kerim Sarı - 3 ay Önce

Sevgi ve sevmek gibi konu başlıklarında bizleri dolaştırdınz. TEŞEKKÜRLER.