Sıfırdan başlıyorsanız (1)

Bir işiniz var, gelirinizden memnun, hayattan beklentileriniz karşılanıyorsa bu yazıyı boşuna okumayın.  

Bugün gerçekçi olmaya çalışarak hiç parası olmayan bir insanın nasıl geçimini sağlayıp, gelecekte varlıklı olmasının bir yolu olup olmadığını araştıracağım. Ben tam 40 yıl önce bu durumdaydım, bu konuda çok şey bildiğimi söyleyemem. Ama gel beraber konuyu masaya yatıralım.

  1. Paranız olmaya bilir eğer borcunuz da yoksa iyi bir durumdasınız. En azından gelirinizin tamamı size kalacak.
  2. Evli iseniz ve  çoluk çocuğunuz varsa ve işsiz iseniz durum biraz daha zor, birde kira ödüyorsanız  işler tamamen çıkmaza girer. Bir an önce iş bulmanız gerekir. Maaşın ne olduğuna, işin ne olduğuna bakmadan çalışmaya başlayın. İşleyen demir pas tutmaz ve çalışırken de plan yapabilirsiniz. İşsiz bir insanın zorluklarını bir kaç kez yaşadım. Gönüllü bir iş bile olsa mutlaka evden çıkın, piyasa da olun, çevre yapın. İş sizi bulmaz, siz işi arayacaksınız.
  3. Belirli bir maaş ile çalışıyorsanız ve geliriniz sadece giderlerinizi karşılıyorsa bir ek gelir bulmak zorundasınız. Geçici bir süre için de olsa kenara para koyabilmek için çok çalışmalısınız.
  4. Ne iş yaparsanız yapın, yaptığınız işin en iyisi olmayı hedefleyin. 
  5. Her zaman düşünmeniz gereken çok önemli bir konu var: Eğer başınıza bir kaza gelirde çalışamaz durumda olursanız sizi kimseye muhtaç etmeyecek bir ek geliriniz var mı?
  6. Kendi ilçenizde yapmaya utandığınız işleri başka bir ilçede rahatlıkla yapabilirsiniz, taşının. Orada borç para isteyen de olmaz.
  7. En az para ile başlanacak işlerden birisi kullanılmış ev eşyası alıp satımıdır. Oteller devamlı mobilyalarını yeniler, eskileri yok fiyatına satarlar. Yeni mobilya alan insanlar eskileri taşıma fiyatına verirler. Öğrenciler ve bölgeye yeni gelenlerin ilk baktığı yer kullanılmış eşya mağazalarıdır. Zevkli bir iştir, sürprizi boldur.
  8. Restaurant, kafeterya işlerinden uzak durun. Başarılı olma oranı yüzde birdir.

9.   Bir gecede zengin olunmaz, bir yılda da. Uzun ve zor bir yolculuktur. Uyku tulumunuz her zaman     yanınızda bulunsun.

10.  Yollarda taşlar olacak, çarpacaksınız, düşeceksiniz. Her kalktığınızda biraz daha güçlü biraz daha temkinli iseniz doğru yoldasınız, devam edin.

  1.  Kimsenin hakkını yemeyin, hakkınızı sonuna kadar arayın. İlahi adalete inanın.
  2.  Yan geliriniz çalıştığınız işten kazandığınız maaşa eşit olduğu gün siz artık bir üst sınıftasınız.

Bu günki tavsiyem:

5: Çok zengin olmak istiyorsanız; öyle bir şey bulun ki aynı kalitede milyonlarca üretip, uygun bir fiyata satabilesiniz.

Söylemesi kolay diyorsunuz, evet öyle. Ben 35 yaşındaydım ilk üretime geçtiğimde ve cebimde sadece 20 bin dolarım vardı, 10 yıllık hamallıktan biriktirdiğim.   

Devam edecek.

Kalın sağlıcakla.

YORUM EKLE