"AK Parti'de dönüşüm 2010 yılında başladı"

Uzun yıllar AK Parti’de siyaset yapan Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, AK Parti’de dönüşümün 2010 referandumu ile başladığını öne sürdü 

"AK Parti'de dönüşüm 2010 yılında başladı"

AK Parti’de 3 dönem milletvekilliği yapan Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, katıldığı canlı yayın programında AK Parti’deki dönüşümü ve AK Parti’den ayrılmalarındaki nedenleriyle ilgili açıklamada bulundu. 

Üstün, “‘Muhafazakarım ve Müslümanım’ deyip iktidara geldiğinde ülkeyi adeta ‘cennete çevireceğim’ diyenler herkese eşit davranacaklar, herkese adalet dağıtacaklar, herkese iş-aş dağıtacaklardı. Biz bu anlayışla siyaset yaptık ve bu anlayışla da AK Parti’yi kurduk. AK Parti’yi kurarken, bu anlayışı muhafaza ediyorduk. Ama bir süre sonra baktık ki, tamamen bu hedeflerden sapmışız, farklı hedeflere yönelmişiz, bunu herkes farklı zamanlarda gördü” dedi. 

‘DÖNÜŞÜMÜ 2015 YILINDA FARK ETTİK’
AK Parti’deki dönüşümün 2010 referandumunu ile başladığını öne süren Üstün, “Çünkü 2010 referandumu, mevcut vesayet odaklarını tasfiye eden aslında özgürlükçü bir referandumdu. Fakat bu özgürlük ortamını suiistimal etmek isteyen 2 kişinin olduğunu hissettim. Bunlardan biri FETÖ. Sayın Erdoğan vesayetleri kaldırıp yerine kendi vesayetini oluşturacak bir alan açıldığını düşünüyor ve artık kendisine doğruluğu telkin eden arkadaşlarına ihtiyacı olmadığını düşünerek yavaş yavaş etrafındaki arkadaşları tasfiye etmeye başladı ve kurumsallaşmadan uzaklaştı. Herkes farklı zamanlarda bunu fark etti. Biz 2015 yılında AK Parti yönetimine geldiğimizde fark ettik” diye konuştu. 

‘MECLİS ODAKLI ÇALIŞIYORDUM’
2015 yılına kadar meclis odaklı çalıştığını ifade eden Üstün, “Sayın genel başkanımız ile birlikte 12 Eylül 2015 tarihinde kongre ile birlikte AK Parti’nin yönetimini aldığımızda durum değerlendirmesi yaptık. Eyvah dedik, ‘bu bizim kurduğumuz parti değil’ dedik. Yeniden kurumsallaşmayı öne çıkaracak bir adım atalım ve bu adıma da ‘restorasyon dönemi’ dedik. Bu ismi duyar duymaz partide sayın cumhurbaşkanı ve ona yakın isimler, hemen itiraz ettiler. Dediler ki, ‘bu isimde nereden çıktı, parti eskidi demi bunu kullanıyorsunuz?’ diyerek buna şiddetle karşı çıktılar. Kurumlara zaman zaman format atmak gerekir. Bizim orada amacımız tamamen AK Parti’yi başka bir yöne değil aksine çıkmış olduğu ilkeleri, devam ve geliştirecek çağa uygun hareket ettirecek bir adım atmaktı” şeklinde konuştu. 

‘ŞEFFAFLIK KANUNUNU GETİRDİK’
Yolsuzlukla mücadele kanunu için şeffaflık kanunu getirdiklerini vurgulayan Üstün, “Kendi arkadaşlarımızın yolsuzluk yapmaması için şeffaflık kanunu getirmeye çalıştık. Yine hepimizin etik dışı davranmaması için siyasi etik kanunu getirecektik. Ama bunlara karşı çıkıldı. Ayrışmanın temeli buradan başladı. Sayın cumhurbaşkanı bir defasında, ‘bunları getirirseniz, partinize ilçe başkanı dahi bulamazsınız’ diyerek üst perdeden bir uyarıda bulundu. Bardağı taşıran damla şu olmuştu, o günlerde göçmen faciaları vardı, o hareketle bir göçmen anlaşması ve buna bağlı olarak da Avrupa Birliği’nin 28 ülkesinde vizesiz seyahat anlaşması yapılmıştı. Bundan çok ürktüler” ifadelerini kullandı. Serkan OK

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 13:24
banner3
YORUM EKLE