AKP 18 yaşında kimler geldi, kimler geçti

14 Ağustos 2001 yılında kurulan ve bir yıl sonra iktidar olan AKP 18’inci kuruluş yıl dönümünü kutluyor. Partinin kuruluşunda yer alan bazı isimler, sonrasında partiyle yollarını ayırdı

AKP 18 yaşında kimler geldi, kimler geçti

 Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 18’inci kuruluş yıldönümü kutlanırken kuruluş günlerinde Adapazarı’nda çekilen bir fotoğraf “kimler geldi kimler geçti” yorumunun yapılmasına neden oldu.
15 Temmuz Camili Mahallesi Muhtarı Yunus Özçelik’in sosyal medya hesabında yayınladığı fotoğrafta yer alan isimlerden bazıları partiyle yollarını ayırma eşiğinde. 
Bazıları ise siyasetten silindiler. 
İşte o fotoğrafta yer alan isimlerin bir bölümünün eski ve yeni durumları
1-Süleymlan Gündüz: Bir dönem milletvekilliği yaptı. Sonra iktidara yakın Yeni Şafak’ta köye yazıları yazdı. Ancak eleştirel yazıları artınca, yazı yazmayı bırakmak durumunda kaldı. Bir süre önce ciddi bir ameliyat geçirdi. Şimdi İstanbul’da yaşamını sürdürüyor. 
2- Erol Arslan Cebeci:3 dönem milletvekilliği yaptıktan sonra Amerika’ya döndü. Bu ara Türkiye’de ve Ali Babacan’ın kuracağı partide yer alacağı söyleniyor. 
3-Recep Yıldırım: AKP’de 2 dönem milletvekilliği yaptı. Sonrasında AKP Genel Merkezi’nde görevleri oldu. Halen aktif bir şekilde siyaset yapmaya çalışıyor. 
4-Hasan Ali Çelik: Kurucu il başkanıydı. 3 dönem milletvekilliği sonrası bir dönem Bakan yardımcılığı görevinde bulundu. Halen Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışıyor
5-Yunus Özçelik: Kurucu Merkez İlçe Başkan Yardımcısıydı. 4 dönemdir 15 Temmuz Camili mahalle muhtarı. 
6- Ayhan Sefer Üstün: Kurucu Merkez İçe Başkanıydı. 3 Kasım 2002 seçimlerinde 6’ıncı sıradan milletvekili seçildi. Dört dönem milletvekilliği yapan Ayhan Sefer Üstün, bugünlerde AKP’den istifa etmedi ama Ahmet Davutoğlu’nun kuracağı söylenen partinin önde gelen isimleri arasında gösteriliyor. 
7-Şaban Dişli: AKP’nin kurucularından biri olan Şaban Dişli dört dönem milletvekilliği yaptıktan sonra Türkiye’nin Hollanda Büyükelçiliği’ne atandı. 
8-Fevzi Kılıç: Kurucu il başkan yardımcısı. Hasan Ali Çelik’ten sonra İl Başkanlığını 1’inci olağan genel kurula kadar sürdürdü. Sonra Belediye meclis üyelikleri yaptı. 2015 yılında il başkanı oldu. 2018 yılında il başkanlığında belediye başkan adayı olmak için istifa etti. Halen Erenler Belediye Başkanı.
9- Cemalettin Erdem: Kurucu merkez ilçe yönetimindeydi.  Uzun yıllar aktif siyasette yer almadı. Bir süredir Büyükşehir Belediyesi’nin bir şirketinde yönetim kurulu üyesi olarak görev aldı.
10- Ömer Kurteş: Kurucu il başkan yardımcısıydı. Aktif siyasete ara verdi. İş hayatında varlığını sürdürüyor. 
12-Ahmet Aygün: (Ayhan Sefer Üstün’ün hemen sağında)Kurucu İl Yönetimindeydi. Şimdi FETÖ firarisi. 
13- Ersin Uysal: Amigo Ersin olarak tanınır. Partide hiç resmi görevi olmadı ama hep AKP yöneticileriyle içiçe oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla kendisine tahsis edilen büfeyi işletiyor. 
14-Mesut Dolaş: Kurucu il yöneticisiydi.  Aktif siyaseti bıraktı. İş hayatına devam ediyor. 
15- Mustafa Kavasoğlu: Kurucu il yönetimindeydi. Birkaç kez  Erenler Belediye Başkanlığı’na aday adayı oldu
16- Nezif Dede: Kurucu İl yönetimindeydi. 


 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2019, 23:50
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER