AKP 18 yılda Sakarya'ya neler yaptı? Yavuz açıkladı

Sakarya'da basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda konuşan AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, son 18 yıl içerisinde Sakarya'da gerçekleştirdikleri faaliyetler hakkında bilgiler verdi 

AKP 18 yılda Sakarya'ya neler yaptı? Yavuz açıkladı

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz öncülüğünde, AKP Sakarya Milletvekilleri Recep Uncuoğlu, Kenan Sofuoğlu ve Çiğdem Erdoğan Atabek, AKP Sakarya İl Başkanı Yunus Tever ve Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce basın mensuplarıyla buluştu. Adapazarı ilçesinde bulunan bir restoranda düzenlenen programda AKP teşkilatı adına Ali İhsan Yavuz açıklamalarda bulundu. 
BİN YATAKLI 2023'TEN ÖNCE
Sakarya'da 18 yıl içerisinde gerçekleştirdikleri projeleri sunum eşliğinde aktaran Yavuz, bin yataklı hastanenin 2023 yılı öncesinde hizmete girmesi için gerekli girişimlerde bulunduklarını ifade etti. 
18 YILDA 1,5 MİLYAR LİRALIK YATIRIM
18 yılda ulaşıma 10, tarıma 1,4 milyar ve gerçekleşecek projeler ile birlikte ise sağlığa 1,5 milyar TL yatırım yaptıklarını belirten Ali İhsan Yavuz, Türkiye ve Sakarya'nın geleceğine katkı sağlamak için gece, gündüz durmadan çalışmaya devam edeceklerini söyledi.
EĞİTİMDEKİ DURUM
Sunum eşliğinde Sakarya'da yapılan faaliyetler hakkında bilgilendiren Yavuz, "Mesele Türkiye, mesele Sakarya ise bu işin partisi olmaz, hepimiz bu geminin içerisindeyiz, Türkiye'nin, Sakarya'nın geleceğine hepimiz katkı sağlamak durumundayız, bu niyetle buradayız. Olup bitenleri bizim taraftan nasıl gördük, neleri derledik onları sunum eşliğinde aktaracağım. Derslik başına düşen öğrenci sayısı hem ilk hem de ortaöğretimde 2002-2003 yılında 33'ken ilköğretim de 22, ortaöğretimde 24'e düşmüştür. Bu zaten yapılan okulların, hangi oranda yapıldığının temel göstergesi olması sebebiyle bu tabloyu belirttik. 2002 yılında toplam nüfusa düşen öğretmen sayısı binde 78 iken 2019 yılında yüzde 1,3'e çıktı yani 2 kat oranında oransal olarak neredeyse öğretmen sayısı arttı" dedi.
ULAŞIM VE TARIM YATIRIMLARI
"Ulaşıma 10, tarıma ise 1,4 milyar TL yatırım yapıldı"

Son 18 yıl içerisinde Sakarya genelinde ulaşım ve tarıma yaptıkları yatırımlar hakkında konuşan Ali İhsan Yavuz, "Ulaşıma 10 milyar TL gibi bir yatırım yapıldı. 2000 öncesi 133 kilometreydi, 2003-2018'de 195 kilometre ilave edildi ve toplam 328 kilometre artış oranıyla yüzde 148 bu artış oranları önemli elbette. Neler yapıldı dersek; Adapazarı-Karasu yolu 86 kilometre, Adapazarı-Kaynarca yolu 30 kilometre, Geyve-Taraklı yolu 32 kilometre, Mekece-Adapazarı yolu 48 kilometre, Akyazı-Mudurnu yolu gibi örneklerle söyleyebilirim. Tarımda 1,4 milyar TL tarımsal destek sağlandı 18 yıl içerisinde. Küçümsenebilecek bir miktar değildir. Tarımsal hasıla yüzde 320 oranında artmış, tarımsal ihracat yüzde 665 oranında artmış, tarımsal krediler yüzde 694 oranında artmış. Fındığa sadece 2018 yılında 82 milyon 230 bin TL destek verilmiş. Ondan önceki yıllarda da aynı oranda vardı ve bu bizim dönemimizde başladı. Mısıra 5 milyon 442 bin, diğer 77 milyon 166 bin TL ve toplam 164 milyon 939 bin TL tarıma destek verilmiş 2018 yılında" diye konuştu.
SAĞLIK YATIRIMLARI 
"Sağlığa 650 milyon yatırım yapıldı, 2022'de 1,5 milyar TL'ye ulaşacak"
Şuana kadar sağlıkta 650 milyon TL yatırım yaptıklarını ancak bu rakamın 2022'nin sonda 1 buçuk milyar TL olacağını açıklayan Yavuz, "Sağlıkta 650 milyon TL yatırım yaptık ama devam eden yatırımlar ile birlikte toplamda 1 buçuk milyar TL. Bu çok önemli bir rakamdır. Şuanda projesi, ihalesi devam edenleri katarak söylüyorum, biz bu rakama kesinlikle 2022 yılında ulaşmış olacağız. Hastanenin yatak oranlarına bakacak olursak; yatak sayısı 2002'de 996 iken 2019'da bin 942 olmuş, yüzde 95 artmış. Yoğun bakım sayısı 2002'de 32 iken 2019'da 312 olmuş, yetmiyor tabi ama olan durumu görelim. Yüzde 975 yoğun bakım sayısı artmış 2002'den bugüne. Nüfusun artışına bakalım, 2002'den bugüne yüzde 34 artmış, yani oranlara baktığımızda böyle mukayese edilebilir. Yüzde 34 nüfus artmış ama yoğun bakım ünite sayısı yüzde 975 artmış, nereden nereye geldiğimiz anlaşılsın diye bu çarpıcı rakamın altını çizmek istedim. Palyatif bakım 2002 yılında hiç yoktu, bugün itibari ile 58 tane var. 2002 yılında 10 bin kişiye düşen yatak sayısı 14,4 iken 2019 yılında 19 olduğunu söylemek istiyorum. 2002 yılında sağlıkta bir tane profesörümüz yokken bugün 50 tane profesörümüz var tıpta. Sağlık alanında çalışanlar 2002 yılında 2 bin 909 iken bugün itibari ile 7 bin 439'dur. Artış oranı yüzde 156'dır. Nüfusun artışı yüzde 34 ama sağlık alanında ki tüm çalışanların oranı yüzde 156 olduğunu söylemek istiyorum. 2002'de ambulans sayısı 9 iken bugün itibari ile 59 tane var. İstasyon sayısı 6 iken 36, vaka sayısı 4 bin 666'dan 104 bin 689'a ve personel sayısı ise 46'dan 484'e çıkmış" şeklinde konuştu.
BİN YATAKLI 2023'TEN ÖNCE...
Bin yataklı hastanenin bu yıl temelinin atılacağını müjdesini de veren Yavuz, hastanenin 2023'ten önce hizmete gireceğini belirterek, "Hastane konusu ile ilgili Cumhurbaşkanımız ile konuştuk, bakanlarımız ile defalarca hep birlikte konuştuk. Ve sonuç olarak bu yıl Allah'ın izniyle başlıyoruz. Bu konu uzun vadede değil, yakın vadede hallolacak çünkü bu yıl temel atılıyor. Allah'ın izniyle 2023 yılından önce bu hastanenin hizmete girmesini planlıyoruz. Sakarya'nın hayrı için her konuyu konuşuyor ve takip ediyoruz. Bu birlik ve beraberliğimiz devam edecek, her konuya ilişkin bu birlik beraberlik içerisinde bakacağız, karşı koyacağız veya katkı sağlayacağız. Bizim rotamız, milletimizin rotasıdır; Sakarya'nın rotası neyse bizim rotamız odur. Sizin rotanız neyse, bizim rotamız odur. Biz millete rağmen siyaset yapma düşüncesinde değiliz. Her bir arkadaşımız adına söylüyorum, milletimiz ne arzuluyorsa, milletimizin ne hayrına olacaksa onu statülerimizi milletimizin hayrına kullanmak üzere gece-gündüz çalışacağız" ifadelerini kullandı.
Daha sonrasında gazetecilerden gelen soruları da yanıtlayan Yavuz ve teşkilat mensuplarının gazetecilerle çektirdiği toplu fotoğrafın ardından program sona erdi.

İhlas Haber Ajansı

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
tamerkekilli
tamerkekilli - 7 ay Önce

Kusura bakmayın ama sizin anlayacağınız bir dille soyliyeyim hepiniz vAllahi hem beceriksiz hemde ..... Siz birşeyler yapayım mı yapmiyayim mi derken bütün şehirler yapılan hizmetlerde 2 kat daha güzel şeyler yaptı. İzmit çarşı içindeki eski hastane binasını bölüm bölüm yıkıp depreme dayanıklı çokta yüksek katlı olmayan yeni bir devlet hastanesi yaptı. Derince eğitim ve araştırma hastanesini yaptı.bunun yanında cephanelik adını verdigimiz yerde şehir hastanesi inşaatı hızla devam ediyor. Bir de söylemeye gerek yok tıp fakültesi hastaneleri var. Yol konusunda İzmir'in bütün köy yolları sıfır asfalt camiliden kaymaz üzerinden Kandıra'ya gidin, cebeciye gidin yolları bir görün. Siz treni bile Adapazarı'na zor getirdiniz. O da sabah 05.50, 07.00 kalkış saatleri diğerleri öğleden sonra 15.00 ye ya yapmayın ve kardeşim bu şehir uyku uyumayı seviyor.sabahlari geç kalkıyor birini yap 11.00 gibi. Sonra bu şehir Marmara karayollarının tam ortasında.yine de becerip su 3 ncü köprü otobanini halledemediniz.gidip 3 kağıtçı bir müteahhite ihaleyi verdiniz adam kaçtı. Karasu Kaynarca duble yolu bitti mi yok.yazin Sakarya Karasu duble yolu trafiğe cevap veriyor mu yok. Akyazı bin şehir merkezi asfalt yolları Doğu Anadolu'nun ilçe yolları gibiydi daha yeni yapıldı gördünüz mü yok.akyazi Dokurcun duble yolu yapiliyormu kaç senedir 2 dozer ve kepçe çalışıyor gördünüz mü yok. Çocuk hastanesi inşaatı neden bitmedi hep bu kaçan müteahhitler Sakarya da oluyor. Okul olarak imam hatip haricinde hangi okullari açtınız. İnsanlar yoğun bakımda yatak bulmak için işkence çekerken siz ne yaptınız. Topca kavsagi neden 5 yılda bitmedi.sehrin ekonomik problemleri çözüldü mü. Bence siz her konuda geri bıraktınız bizim şehrimizi. Ama insanlar particilik yüzünden sizlere oy verdi. Biz başka ak partili belediye başkanları ve milletvekillerinin de çalışmalarını kendi sehirlerinde gördük. O yüzden sizlerin beceriksi olduğuna karar verdik

SIRADAKİ HABER