'Asgari ücret değil sefalet ücreti'

MMO Şube Başkanı Aydın, 2 bin 324 liradan 2 bin 825 liraya çıkan asgari ücretle ilgili, “2825 TL asgari ücret insanca yaşanacak bir ücret değildir. Belirlenen ücret açlık sınırının altındadır; bir sefalet ücretidir” dedi.

'Asgari ücret değil sefalet ücreti'

Makine Mühendisleri Odası Şube Başkanı Salim Aydın, 2 bin 324 liradan 2 bin 825 liraya çıkan asgari ücretle ilgili açıklamada yaptı, Aydın açıklamasında “Maalesef bu rakam çoğunluğunu işçilerin oluşturmadığı Asgari Ücret Komisyonu'nun işçileri temsil eden Konfederasyon tarafından dahi yetersiz bulunmuştur. 2825 TL asgari ücret insanca yaşanacak bir ücret değildir. Belirlenen ücret açlık sınırının altındadır; bir sefalet ücretidir. Son derece yetersiz olan bu ücretten ilan prim ve vergi kesintileri yapılmaması yönünde bir yasal düzenleme yapılmalıdır. Yine tüm çalışanların ücretlerine uygulanan vergi dilimleri de Asgari ücretlilere uygulanan vergi muafiyeti ile entegre edilmelidir.

YÜKÜMLÜ OLDUĞU SAYI
Asgari ücret, çalışan kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısına göre belirlenmelidir. Asgari Ücret Belirleme Komisyonu, ücretin belirlenmesinde konuyla ilgili meslek kuruluşlarının, üniversitelerin, diğer sendika konfederasyonların ya da uzman kişilerin öneri ve görüşlerini almalı ve belirlenen rakam kamuoyunu memnun edebilmeliydi. Neresinden bakarsak bakalım bu yıl da asgari ücretten tüm çalışan, emekçi kesimler gibi mühendisler, mimarlar ve şehir plancıları da memnun değildir. TMMOB tarafından 2021 yılı Mühendis-Mimar ve Şehir Plancıları Asgari Ücreti 5.750 TL olarak belirlenmiştir. TMMOB ile SGK arasında yapılan ve sonrasında SGK tarafından tek taraflı olarak iptal edilen Mühendislik Asgari Ücret Protokolünün uygulanmaması ile bir çok meslektaşımız Asgari Ücret Komisyonunca belirlenmiş olan 2.825 TL Ücretle çalışmak zorunda bırakılmıştr” dedi. 

banner3
YORUM EKLE