Atatürk anıtı için Yüce’ye gittiler!

Geyve Meydan projesinde Atatürk Anıtı’nın kaldırarak yerine Ayva heykelinin yapılacak olmasına tepki gösteren CHP’liler, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’ye gitti

Atatürk anıtı için Yüce’ye gittiler!

Serkan OK'un haberi

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından Geyve’de hayata geçirilecek olan ‘Geyve Meydan Projesi’ kapsamında, 60 yıl önce yapılan Atatürk anıtının kaldırılıp yerine Ayva heykelinin yapılacağının gündeme gelmesi sonrasında Geyve’deki bazı siyasi parti ilçe başkanları ortak basın açıklaması yaparak, Atatürk anıtının yerinde kalması yönünde çağrıda bulunmuştu. İlçe Başkanlarının açıklamaları sonrası CHP İl Başkanı Ecevit Keleş, konu ile ilgili açıklama yaparak Geyve İlçe Başkanı Gürkan Kar ile birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’yi ziyaret etti. Gerçekleşen ziyarette gündemde olan Atatürk anıtının kaldırılıp, kaldırılmayacağı konuşuldu. 
‘HEPİMİZİN BAŞKANIDIR’
Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin bütün Sakaryalıların başkanı olduğunu yineleyen Keleş, “Aslında Sakarya’nın en büyük sorunu depremdir. Deprem ile ilgili başkanımıza yapmış olduğumuz ilk ziyarette, Cumhuriyet Halk Partisi olarak nelerin yapılacağı ve bu konuda atılacak adımlarda destek olacağımızı ifade etmiştik. Bunun yanı sıra Büyükşehir Belediyesi tarafından Geyve’de ‘Geyve Meydan Projesi’ adı altında bir çalışma yapılıyor. Kentlerimizde meydanların güzel olması gerekiyor, bu noktada ilçe başkanımız ve il yöneticilerimiz ile birlikte başkanımıza bir ziyaret gerçekleştirdik” dedi. 
‘HALKIN TEPKİLERİNİ İLETTİK’
Keleş, “Başkanımız bize, ‘biz uygulamacıyız, projelerin alt yapısını ilçe belediyeleri bize bildirir, biz de projelerimizi ona göre hazırlayıp hayata geçiririz’ dedi. Geyve ilçemiz bizler için çok önemlidir çünkü kurtuluş mücadelesinde tepki veren ilk ilçelerimizden birisidir. 62 yıl önce Türkiye’nin en iyi heykel tıraşçısı tarafından Atatürk Büstü yapılmış, bu büstün, kaldırılıp belediye binasının önüne alıp yerine ayva heykelinin dikileceği gündeme gelmişti. Bizlerde bu noktada gerekli basın açıklamaları yapıp ardından Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem Yüce’yi ziyaret ettik. Halk bu konu ile tepkiliydi, bunları kendisine ilettik” diye konuştu. 
‘YÜCE, KAYA İLE GÖRÜŞECEK’
Başkan Yüce’nin konu ile ilgili Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya ile irtibata geçeceğini söyleyen Keleş, “Başkanımız meclisten konu ile ilgili karar isteyeceğini dile getirdi. Buna göre hareket edeceklerini söyledi. Biz de Murat başkanımız ile görüştüğümüzde kendisine ayva heykelinin nerede yapılabileceği noktasında fikrimizi verdik. Bir ayva heykelinin Geyve’nin girişinde olduğunu ifade ettik. Kendisi Atatürk büstünün kaldırılmadığını daha değerli bir yere taşındığını söyledi. Ama biz şunu söylüyoruz, ‘aynı yol, aynı düzen, aynı noktada olan Atatürk Büstünün kaldırılıp yerine ayva heykelinin yapılması Geyve, Sakarya ve Türkiye halkına hatta Kuva-yi Milliye ruhuna aykırıdır’ dedik. Katılaşan siyasi anlayış ile değil, birlikte Sakarya’yı yönetebileceğimiz anlayışla hareket etmemiz gerekir. Bu noktada görüşmemizde olumsuz bir şey olsaydı sayın Valimiz ile irtibata geçecektik fakat sağ olsun kendisi çok olumlu davrandı. İnşallah önümüzdeki süreçte bu sorun çözülecektir” ifadelerini kullandı. 

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 16:31
banner3
YORUM EKLE