ATEŞ ÇEMBERİNDEYİZ

CHP ve MHP’nin çatı adayı olarak belirlediği Ekmeleddin İhsanoğlu, Türkiye’nin etrafının ateş çemberi olduğuna dikkat çekerek, “Eğer beni bu göreve seçerseniz, bu problemleri çözmek için sizlere söz veriyorum” dedi

ATEŞ ÇEMBERİNDEYİZ

CHP ve MHP’nin çatı adayı olarak belirlediği Ekmeleddin İhsanoğlu, ilimize gelerek çeşitli ziyaretlerde bulundu. Önceki akşam Hanedan Tesisleri’nde kanaat önderleriyle bir araya gelen İhsanoğlu, “Sakarya’da bulunmak benim için büyük bir zevktir, büyük bir onurdur” dedi. İlimizin ülkemizin çok değerli köşelerinden bir tanesi olduğuna dikkat çeken İhsanoğlu, “Tarih kokan, aynı zamanda renkli, gönülleri zengin, çalışkan, ruhları zengin ve dinamik olan insanların yaşadığı bir şehir” diye konuştu.
İLİMİZİN SORUNLARI
“Tarihimizde önemli bir yeri olan, fetihten sonra Türklerin gelip yerleştiği, bugün Osmanlı coğrafyasının tamamının temsilcilerinin yaşadığı, Orhangazi’den bugüne hep bir arada yaşadığımız bu mübarek aziz yerde Sakarya Muharebesi’nin kazanıldığı yerdir” diyen İhsanoğlu, “Türkiye’de milli birlik ve beraberliğin en güzel temsil edildiği yerlerden biri de burasıdır. Burada sanayileşen, zenginleşen toplum aynı zamanda bir takım sıkıntılar da yaşamaktadır. Tarım ve hayvancılığın yanı sıra Şeker Fabrikası’yla ilgili yaşanılan sıkıntıları da biliyoruz. Bu sıkıntıların iyi bir planlamayla muhakkak ki daha iyi çözüm imkanlarına kavuşacaktır” dedi.
BERABERLİK
İlimize kendisini tanıtmak için geldiğini söyleyen İhsanoğlu, Türkiye’nin 10 Ağustos’ta cumhurbaşkanını seçeceğini belirterek, vatandaşların tercih yaparken partiye değil, kişinin vasfına bakmaları gerektiğini vurguladı. “Siz burada Parlamento’ya milletvekili göndermiyorsunuz veya belediye başkanı seçmiyorsunuz” diten İhsanoğlu, “ Siz, devletin başında devletin sembolü olacak insanı seçiyorsunuz. Anayasa’nın tarif ettiği görevleri ifa edecek, yetkileri kullanacak başkanı seçiyorsunuz. Buna bakmak lazım. Türkiye’nin her zamankinden daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacı var”dedi.
ATEŞ ÇEMBERİ
Türkiye’nin etrafının ateş çemberi olduğuna dikkat çeken İhsanoğlu,“Adamlar öldürülüyor, sınırlarımızın içine giriliyor, çıkılıyor, insanlarımız kaçırılıp rehin tutuluyor. Yani başımızda bir devlet üçe bölünüyor. Böyle bir şeyin olması, bizi birinci derece etkiler. ’Biz bunu kabul etmeyiz’ deniliyor ama bunların hepsi laftır. Biz hadiseler karışışında farklı bir üslup içerisinde dış politikayı iç politikaya karıştırarak dostlarımızı da kaybettik, komşularımızla olan münasebetlerimizi de maalesef çok kritik noktaya getirdik”dedi.
KUTUPLAŞMA
Türkiye’de bir kutuplaşma, cepheleşme olduğunu öne süren İhsanoğlu, “Temel prensiplerimizden ’yurtta sulh, cihanda sulh’ ilkesine göre hareket edilmesi lazım gelirken biz, yurtta sulh yerine ’yurtta gerginlik’ yaratıyoruz. Çekişme, cepheleştirme, ötekileştirme yaratıyoruz. ‘Sen bendensin, sen benden değilsin’, ‘siz benimle berabersiniz, siz değilsiniz.’ Biz bunu Çankaya’ya taşıdığımız zaman ne hal oluruz? Biz cihanda sulhtan önce komşularımızda sulhu temin edelim. Türkiye’yi yeniden ‘yurtta sulh, cihanda sulh’ noktasına getirmek lazım” diye konuştu.
SÖZ VERDİ
Çankaya’ya taşınacak olan ismin Türkiye içerisinde huzuru sağlayacak biri olması gerektiğini söyleyen İhsanoğlu, “Yaşadığımız coğrafyayı iyi bilen, BM’lerin nasıl çalıştığını bilen, Avrupa’yı bilen, Amerika’yı bilen, Rusya’yı bilen birisi olması lazım. Ben 9 seneden beri İslam İşbirliği Genel Sekreterliği olarak bütün bu ülkelerin devlet başkanlarıyla, hükümet başkanlarıyla hep yakın münasebette oldum. Aldığım taktirler bu devletlerdendir. Çünkü ben bunlarla kavga etmedim, ben bunlarla hep çözüm aradım. Hakkın izniyle, halkın desteğiyle eğer beni bu göreve seçerseniz ben bu problemleri çözmek için sizlere söz veriyorum” dedi
SORU-CEVAP
Yapılan konuşmanın ardından toplantının soru-cevap bölümü basına kapalı olarak gerçekleştirildi. Toplantının ardından İhsanoğlu yaklaşık 3 bin kişiyle birlikte iftar yaptı. İftar programının ardından Çark Caddesi’nde vatandaşlarla bir araya gelen İhsanoğlu, esnafla da sohbet etti. Eşi Füsun İhsanoğlu’yla birlikte caddeyi turlayan İhsanoğlu’na MHP Milletvekili Münir Kutluata ile CHP Milletvekili Engin Özkoç da eşlik etti, Atatürk Bulvarı’ndaki kitapçıları ve kültür derneklerini de ziyaret eden İhsanoğlu Rizeliler Derneği’nde çay molası verdi. İhsanoğlu şehir merkezindeki programının ardından İstanbul’a doğru hareket etti.  

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE