Başkanlar işsizlik verileri için bunları söyledi 

Siyasi parti il başkanları dün gazetemizin manşetinde yer alan ‘Gençler Umutsuz’ haberinin ardından Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) haziran ayı işsizlik verilerini değerlendirdi

Başkanlar işsizlik verileri için bunları söyledi 

Serkan OK'un haberi 
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) haziran ayı istatistiklerine göre işsizlik oranını 13,4 olarak açıklanmıştı. İstihdam oranı bir önceki yılın haziran ayına göre 4,0 azaldı fakat kovid-19 salgınının olumsuz etkileri ekonomik ve istihdam alanında devam ediyor. İşsizlik oranında en büyük pay ise gençlere düşüyor. TÜİK verileri açıklarken, muhalefet partileri ise ülkede sadece genç nüfusta yüzde 25’lik oranın olduğunu iddia ediyor. 

BAŞKANLAR DEĞERLENDİRDİ

Dün gazetemizde manşetten yer verdiğimiz ‘Gençler umutsuz’ başlıklı haberimizin ardından Sakarya’daki siyasi parti temsilcileri ile görüşme gerçekleştirerek haziran ayı işsizlik rakamlarıyla ilgili görüşlerini aldık. Parti gözetmeksizin tüm siyasi partilerle iletişim kurarak bilgi aldık. Ancak AK Parti İl Başkanlığı işsizlik rakamları ile ilgili açıklama yapmadıklarını dile getirdi. 

‘RAKAMLARDA ÇELİŞKİ VAR’
Rakamlarda büyük bir çelişkinin olduğuna dikkat çeken CHP İl Başkanı Ecevit Keleş, “Rakamların tek başına çelişmesi yetmiyor. Yurttaşımız bunu sonuna kadar yaşıyor. İstihdam azalırken, işsizliğin düşmesi mümkün mü? TÜİK gerçek işsizlik rakamlarını açıklamıyor. Geleceğimiz diye övündüğümüz gençlerimiz kendi geleceklerinden umutsuz. Gençlerimiz geleceksiz! Hazine ve Maliye Bakanı 'Yeni Ekonomi Programı'nı açıkladı. Daha önce yüzde 5 olarak açıklanan tahmini büyüme yüzde 0,3 olarak açıklandı. Yeni ekonomi programında, 2020 yılı sonunda tahmini işsizlik yüzde 13,8 olarak açıklandı. Oysa bir önceki dönemde 2020 sonu için işsizlik tahmini yüzde 11,8 olarak tahmin edilmişti. Görüldüğü gibi büyük çelişkiler yumağı içerisinde ülke yönetilmeye çalışılıyor. Doğru ifade ile yönetilemiyor” dedi. 
‘RAKAMLARA İTİBAR ETMELİYİZ’
‘Mart ayı itibariyle baz alırsak alınan tedbirler çerçevesinde istihdam da daralma var ama istihdamın daralması adına mümkün mertebe başta işten çıkarma yasakları olmak üzere bazı zorlaştırıcı tedbirler alındı’ diyen MHP İl Başkanı Ahmet Ziya Akar, “Buna rağmen sektörel anlamdaki daralma neticesinde özellikle hizmet sektöründe ciddi bir iş kaybı görülüyor. Ama bununla paralel bir şekilde sanayi üretimindeki, tarımdaki ve sağlıktaki artışta görülüyor. Pandeminin olumlu ve olumsuzundan etkilenen sektörler var. Gençlerimizin olduğu sektörlerin başında hizmet sektörü olduğu için oradaki durgunluktan hareketle genelde bir iş kaybının olduğu görülse de aslında onun dışında kalan sektörlerde üretimin devam ettiğini söyleyebiliriz. Bütün sektörler ele alındığı zaman totalde birbirini dengelemek suretiyle işsizliğin daha dengede olduğu görülüyor. Açıklanan rakamlara da itibar etmeliyiz” diye konuştu. 
‘VERİLER GERÇEĞİ YANSITMIYOR’
Açıklanan verilerin gerçeği yansıtmadığını iddia eden İyi Parti İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan, “Kısa çalışma ödeneğinden rakamların düşük çıktığını biliyoruz. Aslında insanlar işsizler ve aylık devlet tarafından ödenen bin TL ile geçiniyorlar. Genç işsizlik rakamları verilmiyor. Genel olarak işsizlik rakamı veriliyor, Türkiye’de genç işsizlik yüzde 25’leri aşmış durumdadır. Özellikle üniversite mezunlarının işsiz olduğunu biliyoruz. Türkiye’de ciddi anlamda işsizlik sorunu var. Esnafın da ciddi sorunları var. Önümüzdeki dönemde de bunun artarak devam edeceğini öngörüyoruz. Türkiye’nin her iline üniversite açmanın çözüm olmadığını gördük. Aslında ara eleman sorunu çekiliyor. Sadece bu hafta içerisinde 5 ayrı işletmeden kaynakçı talebi geldi. Kimse üniversite mezunu aramıyor” ifadelerini kullandı. 

‘İKTİDAR ALGI OPERASYONU YAPIYOR’
İşsizlik sayısının düşmesinin sadece iktidarın algı operasyonu yaptığını ileri süren Saadet Partisi İl Başkanı Fahrettin Abay, “Sadece 20-24 yaş arası gençlerimizden 4’te 1’i işsiz. Bugün Türkiye’de resmi olarak işsizlik sayısı 4,5 milyon ama gerçek olan sayı 10 milyon. İşsizlik sayısı nerede düştü? Gösterilen rakam ile gerçek rakam arasında büyük bir uçurum var. Türkiye’de işsizlik şu anda had safhada. Ama en önemlisi bugün 18-30 yaş arasındaki gençlerimizin 3’te 1’i işsiz. Açıklanan verilerle iktidar, günü kurtarma ya da algı operasyonu oluşturuyor. Kovid-19 kısmen etkiledi ama bu bir mazeret değil. Türkiye’de üretime yönelik yatırımlar yok. Bunlar olmadığı takdirde haliyle işsizlik artacak” dedi. 
‘RAKAMLAR İNANDIRICI DEĞİL’
Açıklanan işsizlik rakamlarını inandırıcı bulmadıklarını belirten Gelecek Partisi İl Başkanı Ender Serbes, “Bunun sebebi de artık Türkiye’de son yıllarda istatistik rakamlarının çok sağlıklı olmaması. Kamuoyunda istatistik rakamları ile oynandığı kanısı çok yaygın. Aynı durumu enflasyon rakamlarında da görüyoruz. Çarşı pazarın hali ortada iken açıklanan enflasyon oranı, halkımız açısından inandırıcı bulunmuyor. İşsizlik rakamlarında da durum bu. Bunun da sebebi şeffaflık ilkesinin ortadan kalkması. Aslında tüm sorunların kaynağı bu. İktidar şeffaf olamadığı için hiçbir soruna gerçekçi çözüm önerileri getiremiyor. Hadi diyelim ki, işsizlik 4 puan düşmüş. Yine de yüzde 13,5 işsizlik odanı çok ama çok yüksek. Bu da istihdamın yeterli olmadığını gösteriyor. Hükümet popülist yatırımlar yerine, işsizliği azaltacak projelere yönelmeli. Millet iktidardan iş, aş bekliyor” dedi. 
‘TÜRKİYE’DE YATIRIM YOK’
Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi İl Başkanı Mehmet Erdoğan, açıklanan işsizlik rakamlarının, devletin açıklamış olduğu bir veri olduğunu kaydetti. Erdoğan, “Yıl sonuna kadar işten çıkarmalar yasaklandı. Kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izne çıkartılan birçok kişi var. Onların maaşlarının bir kısmı devlet tarafından karşılanıyor. Onlar, bordro da işçi görünüp çalışmayan kişilerdir. Bu ve iş bulmaktan ümidini kesmiş kişileri de eklediğimiz zaman gerçek işsizlik çok daha fazla. Genç işsizlik var, Türkiye’de yatırım yok. Türkiye’nin her yıl yüzde 7 büyümesi lazım ki geriden gelen yeni nesillere iş bulabilsin. Şu anki büyüme eksilerde çünkü yatırım yok. Genç işsizlik rakamlarının da yüzde 25 seviyelerinde olduğu söyleniyor. Ekonomi o kadar kötü yönetiliyor ki, dışarıdan yatırım girmiyor. Yerli üretici de yatırım yapamıyor. Türkiye’nin istikrar ile ilgili bir sorunu var” şeklinde konuştu. 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2020, 17:56
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER