Başkanlardan ortak çağrı: "Esnafa destek yapılmalı"

DEVA Partisi İl Başkanı Mehmet Erdoğan ve CHP İl Başkanı Ecevit Keleş, bir araya gelerek ortak basın açıklaması yaptı. Başkan Erdoğan ve Keleş, “Esnaf kesimine destek yapılmalı” çağrısı yaptı 

Başkanlardan ortak çağrı: "Esnafa destek yapılmalı"

Serkan OK'un haberi
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş ve beraberindeki yönetimi, Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Sakarya İl Başkanı Mehmet Erdoğan’ı il başkanlığında ziyaret etti. Gerçekleşen ziyaret sonrası başkanlar, ortak basın açıklaması yaparak gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu. Keleş, Demokrasi ve Atılım Partisi İl Başkanı Mehmet Erdoğan’ın kongre sonrası başkan seçilmesi nedeniyle hayırlı olsun ziyaretine geldiklerini belirtti. Başkan Erdoğan ise Türk siyasetinin en önemli partilerinden Cumhuriyet Halk Partisi’nin Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş ve heyetini ağırlamaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi. 

TÜRKİYE’NİN MENFAATİ
Temmuz ayından itibaren Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs (Kovid-19) salgınında vaka sayılarından hasta sayılarını açıklama yöntemine başvurduğunu öne süren Erdoğan, “Bu yöntemde Türkiye’nin menfaati olarak açıklandı. Ama bunun hiçbir faydası olmadı. Milletten gizlenen gerçek sayılar, vatandaşı rehavete düşürdü. Bugün  ki oluşan tabloda o günün şeffaf olmaması da etkiliyor. Önceki gün vaka sayıları yaklaşık 30 bin olarak açıklandı, tabi bu rakamlar doğru ise dünyada ilk sıralara girdik. Çok vahim bir durum. Devlet ve hükümet belirli önlemler aldı ama bu önlemlerin gün geçtikçe sayının artması nedeniyle yeterli olmadığı kanaati var. Vefat sayıları ile de bir kuşku var” dedi.

‘YENİ TEDBİRLER ŞART’
Sayıların her geçen gün arttığını ve alınan önlemlere ilave olarak yeni tedbirlerin alınması gerektiğini söyleyen Erdoğan, “Vatandaşlarımızda alınan tedbirlere riayet etmelidir. Alınan tedbirlerin birçoğu esnaf kesimini etkiledi, etkilemeye de devam ediyor. Bu daha da sıklaştırılsa ki gerekiyor da daha büyük sıkıntılar vatandaşlarımızı ve esnafımızı beklemektedir. Dolayısıyla esnafımıza yönelik kredi taksitlerin en az 1 yıl faizsiz olarak ertelenmesi gerekir. Vergi ve SGK borçlarıyla ilgili yapılandırma meclisten geçti. Müracaat edilse bile ilk ödeme tarihlerinin en az 1 yıl sonra olması gerekiyor. Krediyi alıp da ödeyemeyecek insanlarımız var. Esnaflara yönelik hibe desteği verilmeli, bunların örneklerini Avrupa ülkelerinde gördük. Hükümetin açıklamış olduğu işsizlik oranı yüzde 11. Ancak bu oranın yüzde 30 olduğunu biliyoruz. İşsizlik oranın yüzde 30 olan bir ülkede yeni bir işsizlik dalgası ortaya çıkacaktır” diye konuştu. 

‘HÜKÜMET KURULA UYMALI’
Son zamanlarda gündemde olan 15 günlük sokağa çıkma yasağını da değerlendiren Erdoğan, “Bu çok bilimsel bir konudur. Bazıları 15 gün bazıları da 21 gün diyor. Türkiye’nin pandemi sürecinde bir bilim kurulu var. Bilim kurulunu yıpratmamak gerekiyor, önemli olan o insanların tavsiyelerine uygun hareket etmekle alakalı bir siyasi irade göstermek gerekiyor. Hükümetinde kurul önerilerine uyması gerekir” derken Başkan Keleş de “Aylarca sağlık bakanı her gün televizyona çıkıp vaka sayıları ile ilgili açıklama yapıyordu ama ne yazık ki Cumhuriyet Halk Partili belediyeler günlük olarak ölüm sayısını açıklayınca dayanacak güçleri kalmadı ve bir anda 6 binli sayılar 30 bine dayandı. Bunu da, ‘Ülkenin çıkarları’ diye adlandırdılar. Böyle bir yalan söyleyen sağlık bakanının o koltukta bulunması Türkiye’ye yapılan bir hakarettir” ifadelerini kullandı. 

‘BURASI KÜLLİYE CUMHURİYETİ DEĞİL’
Keleş, “Bilim kurulu üyelerinin de gerçek sayıları bildikleri halde susmaları kabul edilemez. Vatandaşlarımızın hayatlarını tehlike attığı bu noktada sizler, adı bilim kurulu ama görevini yapmıyor. Birilerinin payandası olan bir kurul. Sizler külliyenin adamları değil, Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşlarısınız. Her vatandaş özgürdür. Sağlık bakanı hala televizyona çıkıp utanmadan vaka sayılarını açıklıyor, sizin güvenirliğiniz nerede? Siz adalet ve demokrasi de de böyle yaptınız. Siz esnafa da söz verdiniz. Çıkıp ‘bu kadar hibe para vereceğim’ dediniz, esnaf odaları da verdi. Böyle bir düzen olamaz. Bilim kurulu çıkıp, ’15-20 günlük sokağa çıkma yasağı olmalı’ diyecek. Burada aldatmaca var. Bakan Koca derhal istifa etmeli. Burası Külliye Cumhuriyeti değildir” diye konuştu. 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 16:10
banner3
YORUM EKLE