Çetin: ‘Gelir dağılımı adaleti olmadan yoksulluk bitmez’

Yoksulluklarla Dayanışma Haftası nedeniyle açıklama yapan CHP’li Çetin, “Hak, adalet, toplumsal adalet, gelir dağılımı adaleti olmadan yoksulluk ve yoksulların ortadan kalkması mümkün değildir” dedi

Çetin: ‘Gelir dağılımı adaleti olmadan yoksulluk bitmez’

sakaryayenihaber-Serkan OK

12-18 Aralık Yoksullarla Dayanışma Haftası nedeniyle CHP Adapazarı İlçe Başkanı Ayşe Füsun Çetin, açıklamada bulundu. Başkan Çetin, “Amaç yoksulları yoksulluktan kurtarmak ise haftanın değil eylemin adının ‘Yoksulluğu Yok Etme Savaşını’ olmalı. Yoksulluk sürerken yoksullar ortadan kalkmaz. Hak, adalet, toplumsal adalet, gelir dağılımı adaleti olmadan, yoksulluk ve yoksulların ortadan kalkması mümkün değildir. Milli gelirin artmasıyla, milli gelirin hakça paylaşımıyla yoksulluk azaltılabilir” şeklinde konuştu.
 

‘YAPILAR DEĞİŞTİRİLMELİ’

TBMM’nin ve siyasal partilerin yapılarının değişmesi gerektiğini ifade eden Çetin, “Bugünkü Anayasa ve yasalarla bu değişim ve dönüşümün gerçekleşmesi olanaksız. Neo-liberalizmin ve dizginsiz kapitalizmin her derde deva olduğunu ileri süren dogmatizmin aşılması gerekiyor. Dizginsiz kapitalizm ve Neo-liberalizm sayesinde yoksulluk ortadan kalkmadığı gibi azalmaz da Türkiye yoksulluk düşmanı, insancıl ve toplumcu bir anayasa yapmadan yoksullarla dayanışma yapamaz. İnsancıl ve gerçekten demokratik bir Siyasal Partiler Yasası’na sahip olmadan yoksullardan yana olunamaz. Seçim Yasası adil ve demokratik olmalı ki adil, demokrat, hukuk ve adalete saygılı, yoksuldan yana insanlar TBMM’de halkı özgürce temsil edebilsinler; halk yararına yasama yapabilsinler” diye konuştu.

‘MİLLİ GELİRDE GERİLEDİK’

Türkiye’nin, pandemi sürecinde kişi başı milli gelirde dünya sıralamasında gerilediğini savunan Çetin, “Türk lirası tarihin en değersiz seviyesinde, işsizlik sorunu büyüdü, yüksek enflasyon sorunu çözülemedi, en büyük sorunlardan biri cari açık, dış borç yükü arttı.  2002 yılında nüfusun en zengin yüzde 10’luk kesimi servetin yüzde 67,7’sine sahipti. 2020 yılından bu oran yüzde 81,2’ye yükseldi. Bu dönemde nüfusun yüzde 90’lık çoğunluğunun toplam servetten aldığı pay ise yüzde 33,3’ten yüzde 18,8’e geriledi. Böyle bir düzen yoksullarla dayanışma yapmaz, tam tersine, ayakta kalmak için, yoksulları daha da yoksullaştırır. İnsanlar hak arama onurlarını unutup sadakanın merhametine sığınır. CHP iktidarında kurtuluş savaşı ruhuyla herkesin insanca yaşayıp hakça bölüşeceği bir düzeni yaratacağız” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2020, 15:34
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
TABİ TABİ
TABİ TABİ - 1 ay Önce

BU HANIMEFENDİNİN ADAPAZARI HAKKINDA TEK BİR PROJESİNİ, ÖNERİSİNİ DUYMADIK ŞİMDİ DE ÜLKEYİ KURTARIYOR.