CHP Adapazarı'nda 2 aday kongre öncesi konuştu!

CHP'de hafta sonu yapılacak Adapazarı İlçe Kongresi öncesi adaylar Fatma Kurtuluş ve Füsun Çetin gazetemiz Haber Koordinatörü Günay Yazıcıoğlu'na konuştu

CHP Adapazarı'nda 2 aday kongre öncesi konuştu!

FATMA KURTULUŞ: PARTİ TABANI İSTEDİ

Cumhuriyet Halk Partisi Adapazarı İlçe Başkanı Fatma Kurtuluş, 12 Ocak’ta yapılacak olan ilçe kongresinde yeniden aday olurken, neden aday olduğunu ve hedeflerini gazetemiz Haber Koordinatörü Günay Yazıcıoğlu’na anlattı.

CHP Adapazarı İlçe Başkanlığına bir gereklilik, bir zorunluluk ve sorumluluk duygusuyla yeniden aday olduğunu söyleyen Fatma Kurtuluş, “İster istemez bu ihtiyaca cevap vermemek olmaz. O yüzden tekrar aday olmalıyım dedim, partimizin tabanının isteği de o yönde oldu. Adayım, kongremizi 12 Ocak’ta Orhangazi Kültür Merkezi’nde yapacağız. Tüm dostları, partileri halkımızı davet ediyorum” dedi.

Fatma Kurtuluş kimdir? Aktif siyasete nasıl başladınız?

“PARTİYLE BAĞIMI HİÇ KOPARMADIM”

Aktif siyasete 2002 yılında kadın kollarına katkı vereyim, bu çorbada benimde tuzum olsun diye girdim. Belki de bu çaba ve düşünceler beni bir yolculuğa taşıdı. Önce kadın kolu ilçe başkanı olarak görev aldım, akabinde 2005- 2007 yılları arasında merkez ilçe başkanı olarak göreve devam ettim. 2007’de aday olmadım ama partiyle bağımı da hiçbir zaman koparmadım. Görev alsak ta almasak ta partiliyiz. O inandığımız bir bağ var, yarınlar için burada, buraya katkı sunmakla tabi ki o sorumlulukla devam edeceğiz dedik. Parti içerisinde de değişik görevlerde de buldum, katkı sundum. 2009 belediye meclis üyesi aday adayı olarak katkı sundum. O beni 2014’te belediye başkan adaylığı noktasına getirdi. 

“İLÇE BAŞKANI OLDUM”

2017’de hem parti tabanının isteği, hem de örgütsel anlamda çıtayı yükseltmek için ilçe başkanı olarak yeniden görev aldım. Kongrede seçilerek iki yıldır görev yapıyorum. Yönetici arkadaşlarımla beraber etkin bir çalışma gerçekleştirdik. Partimizi neler yapılabilir, yarınlara nasıl hazırlarız, nelere ihtiyaç var anlamında harekete geçirdik. Dolu dolu bir iki yıl geçirdik.  Kongrede çalışma raporumuzu da okuyacağız, orada da herkes görecek zaten. Ne olursa olsun bundan sonra arzumuz bunun devam etmesidir.

“BAĞLARIMIZI GÜÇLENDİRDİK”

Göreve geldikten sonra mahallelerde üye toplantımızı yaptık, üyelerimizle partimizin bağını güçlendirelim, onları aktif hale getirelim istedik ve bu amaçla çalışma yürüttük. Sahada yine mahalle ziyaretlerimize devam ettik, sivil toplum örgütleri, sendikalarla bağımızı güçlendirdik. Bu esnada bir baskın seçim yaşadık. Biz tüm hazırlıklarımızı buna göre yapmıştık. Ama Türkiye’de her gün her şey değişebiliyor. Baskın seçim olsa da biz elimizden gelen her çalışmaları yaptık. Hem Cumhurbaşkanı seçiminde, hem milletvekili seçiminde, ama olmadı.  Ondan sonraki süreçte yerel yönetim seçimleri için çalışmalarımızı yaptık.

"BİRÇOK İSİMLE GÖRÜŞTÜM"

Partililerimizle görüştüm. Burada partide emek vermiş, geçmişten bu güne tecrübeli siyasete katkı vermiş partilerimize gittim.  Belediye başkanlığı için birçok isimle görüştüm ama olmadı. Daha sonra İsmail Kılıç arkadaşımız aday olmak istedi. Adayımız yoktu, yönetim kurulu arkadaşlarımız ile görüşerek İsmail Kılıç arkadaşımızı aday gösterdik. Önce Ankara bize adaylarınızı bulun demişti, ittifak gündeme geldi, Sakarya’da o süreçten sonrada işte belli bir noktada uzlaşı olmadı.  Tabi ben bir ilçe başkanıyım, benim üstümde meclis partisi üyem, il başkanım ve grup başkan vekilim var. Seçim takvimin son günü Adapazarı’nda ortak her parti kendi adayını çıkacak dendi.  Bu saatten sonra bana da düşen tüm örgütümle inandığım dava için, inandığım sahada çalışmak olmalıydı onu yaptık.

15 YIL SONRA MECLİS ÜYESİ ÇIKARDIK”

Yaptığımız çalışma sonucunda da Adapazarı’nda 15 yıl sonra bir belediye meclis üyesi çıkardık. Yeter mi? Yetmez.  Belediyelerde kaybettiğimiz o iktidarı tekrar hem halkımıza hem de tabanımıza kazandırmak hedefimiz bu.

“İLK DEFA MAHALLE TEMSİLCİLİĞİ AÇTIK”

Yeniden adayım, yarış süreci tabiki devam edecek.  2 yıldır yaptığım ilçe başkanlığı görevimde Yenikent’te ilk defa mahalle temsilciliği açtık.  Bunlara devam etmek istiyoruz.  Mahallelerde bu şekilde örgütlenmeyi sağlamamız lazım.  Gençlerimiz yeniden partiye gelmeye başladı. Yerel yönetim komisyonları kurarak, gençlerimizi de aktif siyasetin içine çekmeye çalışıyoruz, onları yarınlara hazırlamak istiyoruz. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi koca bir çınar, kökü o kadar sağlam ki yüz yılla dayanıyor.  Daha etkin bir siyaset yapacağız.

“HİÇ BİR HESABIMIZ YOK”

Kişisel kimseyle hiçbir hesabımız yok, hepsi bizim aynı uğurda mücadele ettiğimiz yoldaşlarımız, dostlarımız. Ama tabi ki dediğim gibi iş siyaset buradan bir verim bekliyorsunuz. Siyaset adına ayrımlar sadece o anlamdadır. Öyle bakmak lazım bu bizi de ayrı yapmaz, muhakkak  ki çok il başkanları geldi geçti. İlçe başkanları da öyle gelip, gidecektir. Asıl olan parti. O bayrağı kim taşırsa, görevimizi sunmaya devam edeceğiz.

FÜSUN ÇETİN: KENDİME GÜVENİM TAM

CHP Adapazarı İlçe Başkan adayı Füsun Çetin, neden aday oyduğunu ve hedeflerini anlattı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adapazarı İlçe Başkan adayı olan Eczacı Füsun Çetin, öz eleştiri yapılmadan yol kat edilmeyeceğini belirterek, mevcut yönetimin partiyi ileriye taşıyamadığını ve oy kaybettirdiğini ileri sürdü.

Haber Koordinatörümüz Günay Yazıcıoğlu’na neden aday olduğunu ve hedeflerini anlatan CHP Adapazarı İlçe Başkan Adayı Füsun Çetin, son seçimlerde partisinin almış olduğu sonucu doğru bulmadığı için aday olduğunu belirterek, “Nitelikli üye sayısını arttırıp, sonuçları ikiye katlayacağız. Kendime ve ekibime bu konuda güvenim tam” dedi.

Füsun Çetin kimdir? Önce sizi tanıyabilir miyiz?

Adapazarı Karaağaçdibi’nde 35 yıldır eczacılık yapıyorum. 1989 yılı yerel seçimlerinde efsane başkan rahmetli Ünal Ozan’ın çalışma ekibin de yer aldım. Ünal Ozan’ın seçildiği akşam parti binasına gittiğimizde kalabalıktan bina içine girememişti. Ama, o kalabalığı görünce partiden mutlu ayrılmıştık. Partide il, ilçe yönetimi ve kadın kollarında çeşitli görevlerde bulundum. Eczacılar Odası Başkanlığı görevimden dolayı partiye bir süre ara verdim. Başkanlığım bittiğinde 2012 yılında partiye İl Kadın Kolları Başkanı seçilerek geri döndüm. O dönem kadın örgütlenmesini belli bir düzeye taşıdığımızı düşünüyorum. En azından gitmediğimiz köy, kapısını çalmadığımız ev kalmadı diye düşünüyorum. Daha sonra üye bazında partiye devam ettim. Ama son delege seçimlerinde özellikle parti içi emeği olan kadın arkadaşlara yapılan haksızlıklara tanıt olduktan sonra kendimi tutamayarak, uzakta kalmayı düşündüğüm bir sırada kendimi merkezde buldum.

Sizi aday olmaya iten sebepler neler? Bu süreci anlatır mısınız?

“PARTİLİLER AYRIŞTIRILDI-ÖTEKİLEŞTİRİLDİ”

Partimin Adapazarı ve Sakarya’da almış olduğu sonuçları hem partimiz için, hem partililer için doğru bulmadım. Bir yerde hata olduğunu düşündüm. Bu anlamda şuan ilçe başkanı olan arkadaşımızla görüştüm. Özellikle belediye başkan adayının belirlenme yöntemine karşı çıktım. Adayın şahsiyetine değil, belirleme yönteminin tepeden inme bir mantık olduğun kendisine söyledim. Ve özeleştiri yapmadan herhangi bir yol yürümenin mümkün olmadığını düşünüyorum. Maalesef buna özeleştiri anlamında bir yanıt bulamadım. Daha sonra delege seçimleri belirlenmesinde partililerin ayrıştırıldığı, ötekileştirilen insanların olduğu, bazı konularda adaletsiz davranışlar olduğu yönünde ciddi gözlemlerim oldu. Biz eğer burada başka insanlara umut olmak istiyorsak, parti içinde barışı, sevgiyi, saygıyı sağlamalıyız. Kendimi bunu başaracak 3-5 insandan biri olduğumu gördüğüm için ve eleştirdiğim konulardaki eksikleri ekibimle birlikte tamamlayabileceğimi düşündüğüm içinde aday oldum. 

Mevcut yönetimin çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

“PARTİYE OY KAYBETTİRDİLER”

İlçe Başkanı arkadaşımız Fatma Kurtuluş, 2008-2010 arası da ilçe başkanıydı. 2014’te Adapazarı Belediye Başkan adayı oldu. Son 2 yıldır da yine ilçe başkanı. Burada önemli olan veriler. Verilere bakıldığında partiyi bir yerden bir yere taşıyamadıkları, aksine oy kaybettiğimiz gözlemleniyor. Öyle ki CHP Ankara, İzmir, İstanbul,  Bolu, Yalova, İzmit, Bilecik belediyelerini kazandı. Biz burada sadece bir belediye meclis üyesi aldık diye bunu övünç kaynağı ve kazanç olarak görüyoruz. Böyle bakarsak nasıl mesafe alacağız, alınamaz. Arkadaşlarımızın elbette iyi niyetli çalıştıklarını düşünüyorum. Partiye emek verenler elbette çok önemli, yönetimde yer alanlar çok önemli. Ama her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır diyelim. Bildikleri ile yapabildikleri bu kadar diyelim.  Demek ki çok önemli şeyler eksik bırakılmış. Eksik bırakılmışlıkları aşmamız gerek. Bunları aşacağız.

Hedefleriniz neler?

“BU İŞLER MASA BAŞINDAN YÜRÜMEZ”

Önceden sivil toplum örgütlerinde çalışmışlığım var. Partinin birçok kademesinde de çalışmışlığım var.   Zaten bize örgütlenme ile ilgili çok güzel yol gösterici olan bir tüzüğümüz var. Biz ne yapmışız şimdiye kadar, bu işleri masa başından yürütmeye çalışmışız. O da olmamış, yada bu kadar olmuş. Şunu düşünüyoruz, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın 3 ayda yaptığını, biz 3 yılda yapalım. Nedir burada olay, insanlara dokunmak, insanlara anlatmak, yaşadıkları ile yüzleştirmek. Ama bunu da doğru yöntemlerle, doğru insanlarla yapmak. Bu yöntemi benimseyeceğiz ve göreceksiniz hem nitelikli üye sayısını arttıracağız, hem  de sonuçları ikiye katlayacağız. O yönde çalışacağız. Amacımız sadece ilçe başkanlığı değil.

Partililere mesajınız nedir?

“HERŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK”

Sosyal demokrasinin erdemlerini hayata taşımak isteyen bir ekibiz biz. Adapazarı’nda özgürlüğü örgütlemek istiyorlarsa bizi seçsinler. Parti içi barışı, saygıyı, sevgiyi istiyorlarsa bizi seçsinler. Görecekler ki bizim ekip olarak kazanmamız durumunda, Adapazarı’nda da her şey çok güzel olacak. Hep birlikte başaracağız.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2020, 00:28
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Semih Atalay
Semih Atalay - 8 ay Önce

Her iki adayada başarılar dilerim

Partili
Partili - 8 ay Önce

İki adayımız da sevdiğimiz saydığımız değerdedir. Fatma Hanım'ın çok istekli olmasi ve çevresindeki Parti'nin çok ihtiyacı olan genç kadro kendisini 1 adım öne çıkarıyor. Kazanan CHP olur inşAllah.

Chpli
Chpli - 8 ay Önce

Fatma hanım kazanır inşAllah ha k eden sizsiniz

SIRADAKİ HABER