CHP Sakarya’da “İnce” çatlağı

CHP’den istifa eden Muharrem İnce’nin yeni parti kuracak olması nedeniyle Sakarya’da da ayrılık hareketi başladı. Bir dönem CHP Adapazarı İlçe Başkanlığı görevini yürüten Fatma Kurtuluş ve beraberindekiler hafta içi CHP’den istifa ederek, İnce’nin ekibine geçecek

CHP Sakarya’da  “İnce” çatlağı

sakaryayenihaber.com-Serkan OK

KİMLER YER ALACAK?

2018 seçimlerinde CHP’den Cumhurbaşkanı adayı olan ve geçtiğimiz aylarda ‘Bin Günde Memleket Hareketi’ni 4 Eylül’de Sivas’tan başlatan Muharrem İnce, bu kapsamda 22 Ekim’de Sakaryalılarla buluştu. İnce’yi Sakarya’da CHP Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Şaban Koludra, CHP Adapazarı Belediye Meclis Üyesi Haluk Akbay, eski CHP Adapazarı İlçe Başkanı Fatma Kurtuluş ve bazı CHP’liler karşılamıştı. İnce ile fotoğraf çektiren CHP’li heyet için “Memleket Hareketi’ne geçecekler” duyumları şehirde dolaştı. Partisinin ismini de “Memleket Partisi” olarak açıklayan İnce’ye, Sakarya’dan kimlerin destek vereceğini sizler için araştırdık.

KURTULUŞ İSTİFA EDİYOR

Hafta içinde CHP’den istifa edeceğini söyleyen eski CHP Adapazarı İlçe Başkanı Fatma Kurtuluş, “Süreç başladığından itibaren arkadaşlarımızla izlemedeydik. Tek arzumuz parti içerisinde bir birlikteliğin sağlanmasıydı fakat olmadı. Parti bir yol ayrımına geldi. Uzun yıllardır emek verdik, yolumuz aynı farklı görmüyorum. Muharrem İnce’nin açtığı yolda yeni umuda ihtiyacın olduğunu düşünüyorum. Bu düşüncede olan arkadaşlarımızda var. Onlarla da görüşmelerimizi yaptık. Bu hafta içi CHP’den istifa edeceğiz. Her şeyin hayırlısı olsun” dedi.

AKBAY İSTİFA ETMEYECEK

Konu ile ilgili görüşünü aldığımız CHP Adapazarı Belediye Meclis Üyesi Haluk Akbay, “Ben Cumhuriyet Halk Partilim. Parti içinde demokrasi gereği farklı adaylar için mücadele ederim. Partimin genel başkanı ve adaylarına oy veririm. Asla partiden istifa etmem” diyerek İnce’nin partisine katılmayacağını söyledi.

KOLUDRA KARARSIZ

İnce’nin kuracağı partiye katılıp katılmayacağı ile ilgili net bir kararı olmadığını ifade eden CHP Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Şaban Koludra, “Konunun takipçisiyiz. Muharrem Bey geçmişte Cumhuriyet Halk Partisi içerisinde yol arkadaşı yaptığımız saygı duyduğumuz, partinin Cumhurbaşkanlığı adaylığına layık gördüğü bir kişi. Tabandaki çalışmalarını sempati ile karşıladık. Aktif ve dinamik bir çalışma ile tabanda muhalefet etmenin cesaretini sağlamış çalışmalarına da saygıyla baktığımız bir insan fakat farklı partileşmeler şu anda düşündüğüm bir şey değil” dedi. İnce, ağustos ayında evlenen Şaban Koludra’nın kızı Ceren Koludra’nın nikah şahidi olmuştu.

MERİÇ CHP’DEN AYRILDI

İnce’nin takımına Sakarya’dan büyük destek veren Erden Meriç de sosyal medya hesabı üzerinden paylaşım yaparak CHP’den istifa ettiğini duyurdu. Meriç, “Önceki gün Yalova eski Milletvekili Muharrem İnce istifa ederek gereklerini açıklamıştı. Onun üzerine söylenecek söz yok. Muharrem İnce liderliğinde yeni kurulacak partiye katılarak iktidar olarak memleketi, demokrasiyi, özgürlüğü ve parlamenter sistemin yeniden kurularak 83 milyon olarak Türkiye'nin ekonomik refahını sağalmak için memleket hareketiyle var gücümüzle iktidara yürüyeceğiz” ifadelerini kullandı. 

22 Ekim’de Sakarya’yı ziyaret eden Muharrem İnce, CHP Sakarya teşkilatıyla fotoğraf çektirmişti.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2021, 23:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
Selami Özkoç
Selami Özkoç - 3 hafta Önce

Cumhuriyet halk partisi iç işleri bakanlığına dilekçe vererek değil savaş meydanlarında kurulan bir partidir asla Tabela partisi olmamıştır.
M. İnceye cumhurbaşkanlığı adaylığını veren İnceye kimlik kazandıran Ülkeyi kuran partidir
Liderlik tutarlı olmak cesur olmaktır YSK nın önüne yüz bin kişiyi yığarım diyerek Adam kazandı tweeti atıp ortadan kaybolmak değildir.
Genel başkanımın karşısına aday olmama rağmen Beni aday göstermiştir Bir daha önüne geçmem arzu ederlerse danışmanı olurum cümlesini kullanıp Cumhur başkanlığı seçiminden sonra Kurultay naraları atıp ortalığı karıştırmak değildir CHP si yönetimlerinin hataları olabilir, yanlışta yapabilir varsayalım Kuşatılmış olsun Mücadele CHP içinde zamanı geldiğinde yapılır.
Kaçarak ayrı parti kurarak ancak Cumhur ittifakı faşizmine destek Ülkeye ihanetten başka bir şey sağlamaz CHP si Kayadır Rüzgar kayadan ancak toz alır.
Sonuç İnce Tabela partisi olarak kalacak hiç iyi anılmayacaktır
İstedikleri konuma gelemeyen parti içi mücadeleden kaçarak istifa edip Memleket hareketine katılanlar çok iyi düşünsünler kendilerine yazık etmesinler
Kemaller, Denizler, Bülentler gider, gittilerde ama CHP dünya durdukça ayakta kalacak yol uzunda olsa

Osman ulusan
Osman ulusan - 3 hafta Önce

Siyasî hırs aklın ve mantığın önüne geçtiği zaman başarısızlık kaçınılmazdır
Istıfa edip gidenlere güle güle diyorum
Ateş olsalar cürümleri kadar.yer yakarlar.

Tahsin gokdemir
Tahsin gokdemir - 3 hafta Önce

Bizim kislerle isimiz olmaz parti cidden mücadele edemeyenler a haberde CHP yi kotuluyenlerdir. Tam olacak derken bi çatlak oluyor tekrar basami dönecek. Ama bu sefer yapılmayacak 3 _ 5 kisi gider 20- 30 kisi gelir. M.K Askerleriyiz diyenler Akp nin suyu biten degirmenine su taşımaya gidenlerdir

Cevat Birgül
Cevat Birgül - 6 gün Önce

Ben partili değilim. Muharrem İnce'yi de takip eden bir bireyim. Geçmişte ne yaptığını, neler söylediğini de biliyorum. Demokrasi güçlerinin birliktelik yapması gerektiği bir zamanda yaptığı bu ayrışmanın yanlış olduğunu düşünüyorum. Sayın Fatma Kurtuluş daha düne kadar CHP Adapazarı İlçe Başkanı iken ve yeni dönem için de aday iken şimdi seçimi kaybetmesi nedeni ile mi CHP'den istifa ediyor.