CHP’den kira tepkisi

CHP Adapazarı İlçe Başkanı Fatma Kurtuluş, Şemsiyeli Park ve Havuz Kafe'den alınan 2 bin 360'ar TL'lik kira bedelinin kafelerin konumu ve işgal edilen alanın büyüklüğü göz önüne alındığında çok komik kaldığını söyledi

CHP’den kira tepkisi

“SOMUT ÖRNEĞİ”
Adapazarı İlçe Başkanı Fatma Kurtuluş ve partililer Adapazarı Şemsiyeli Park'ta bir basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada Şemsiyeli Park ve Havuz Kafe'nin 2 ayrı firmaya adeta peşkeş çekildiğinin altını çizen Başkan Kurtuluş;"Bu olay şirketlerin/şahısların haksız zenginleşmesine yol açan ve AKP iktidarında sıkça görmeye alıştığımız yandaşa rant sahası açma uygulamalarının somut bir örneğidir" dedi.
“GEÇİCİ OLARAK”
Belediye'ye bilgi ve belge dilekçesi gönderdiğini belirten Kurtuluş, gelen cevapta işgaliyeci firmaların geçici olarak bahsi konu yerleri kiraladıkları ve her birinden 2 bin 360 TL aylık kira bedeli alındığı cevabının verildiğini söyledi.
“KOMİK BEDEL”
Kurtuluş sözlerine şöyle devam etti; "2018 yılında Adapazarı'nın kalbi olan bir noktada, üstelikte 2017 yılı Sayıştay Raporları Büyükşehir'i işgaliyle işlemleri hakkında uyarmasına rağmen; Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin Şemsiyeli Park ve Havuz Kafe'nin her biri için talep sahipleri kiralayan firmalara 2018 yılı için aylık 2.360'şar TL (toplamda 4.720TL) gibi komik bir bedel belirlemiştir.
“HAKSIZ ZENGİNLEŞİYORLAR”
Büyükşehir Belediyesi'nin gelir tarifeleri ve işgaliyle alanın büyüklüğü göz önüne alındığında olması gereken işgaliye tutarı en az 3,5-4 katı olması gereklidir. İşgaliye tutarının çok düşük olarak belirlenmesi buraları kiralayan şirketlerin/şahısların haksız zenginleşmesine yol açan ve AKP iktidarında sıkça görmeye alıştığımız yandaşa rant sahası açma uygulamalarının somut bir örneğidir.
“HALA KULLANMAKTA”
2019 yılı için Haziran tarihli dilekçemizde 05.08.2019 tarihinde cevap veren Sakarya Büyükşehir Belediyesi, kiralayan firmanın ilgili alanı yaz ayında kullanmak istediğini ancak izin kararı verilmediğini ve bedel tayini yapılmadığını belirtmiştir. Ancak ilgili firma yaz boyunca kullanmış ve hala bu alanı kullanmaktadır. 
“SUÇ İŞLEMEYE DEVAM EDİYORLAR”
Büyükşehir Belediyesi 2017 Sayıştay raporunda tam da bu konuda uyarılmış iken huylu huyundan vazgeçmez dedirtircesine suç işlemeye devam etmektedir.
Türkiye'nin en borçlu belediyelerinin başında bulunan Sakarya Büyükşehir Belediyesi, hakkı olan bir kuruştan dahi fedakarlık yapacak durumda değildir." 
 

Sakarya Yenihaber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner21