CHP’li Çetin esnafı dinledi

CHP Adapazarı İlçe Başkanı Ayşe Füsun Çetin ve beraberindekiler, kovid-19 salgını nedeniyle mart ayından bu yana okulların kapalı olması nedeniyle sektörde yarattığı sorunlar ve çözüm önerileriyle ilgili esnafları ziyaret etti.

CHP’li Çetin esnafı dinledi

sakaryayenihaber.com-Serkan OK

‘ESNAF ZOR GÜNLER GEÇİRİYOR’

Kovid-19 salgınına karşı tedbir amaçlı okulların kapalı olması nedeniyle kantinci ve servisçi esnafı başta olmak üzere kırtasiyeci, giyim, fotoğrafçı gibi esnaf ve sanatkarların zor günler geçirdiğini söyleyen Çetin, “Ulaştırma sektörü ve servis esnafı, kovid-19’dan en çok etkilenen kesimlerin başında geliyor. Kovid-19 salgını nedeniyle alınan tedbirlerin başladığı mart ayından bu yana kontak kapatarak okul servisleri, 7 aydır iş yapamıyor. Kentimiz de konuştuğumuz kırtasiye esnafı “Bütün ödeme planları bu bir ay içerisinde gerçekleştirilecek olan satışlara göre yapılıyor. Yıllık ciromuzun yüzde 40’ı ağustosun sonu ile eylül başında gerçekleşiyor. Ancak salgın dönemindeyiz. Bu bizi çok olumsuz etkiledi” diyerek şikayetlerini dile getirdi. Bunun için tedbir alınmalı” dedi.

SORUN VE ÖNERİLERİ SIRALADI

Çetin, “Türkiye genelinde salgından en çok etkilenen sektörlerin başında kantinci esnafının geldiğini belirten kantinci esnaflarımız “Okulların 13 Mart'tan itibaren kapalı olması kantinci ve yemekhaneci esnafını da zor durumda bıraktı.” dediler. Pandemi sürecinde okulların kapanması ile elimizdeki tüm ürünlerimiz kullanılamaz hale geldi ve onları imha etmek zorunda kaldık. Şu an Türkiye'de 6 aydır kapalı kalan tek esnaf grubu biziz" diyerek sitem ettiler. Pandemi sürecinden etkilenen her sektöre KDV indirimi kısmi vergi muafiyetleri, biriken borçları ile yapılandırma ile ödeme kolaylığı sağlanması, servis işletmeciliği (servis plakalı) yapan araçların pandemi sürecini kapsayan dönemlere ait olmak üzere MTV den muaf tutulması, şahıs işletmeciliği yapan esnaflarımıza çalışan işçilere olduğu gibi kısa çalışma ödeneği verilmesi, çocuğu okula gidemediği için bakıcı tutmak zorunda kalan ailelere bakıcı yardımı verilmesi gerekmektedir” diye konuştu.

banner3
YORUM EKLE