‘Çiftçi tarlasına küsmüş’

Tarım sektöründe çalışan çiftçinin yüzde 54’ü tarlası olduğu halde ekim yapmadığını söyleyen Saadet Partisi İl Başkanı Fahrettin Abay, “Adam ‘tarlam var’ diyor ama ekmiyor. Genç nüfus tarlalardan kaçıyor çünkü tarlasına küsmüş, kazanamıyor” dedi

‘Çiftçi tarlasına küsmüş’

sakaryayenihaber.com-Serkan OK

Saadet Partisi İl Başkanı Fahrettin Abay ve beraberindeki heyet, gazetemiz Yönetim Kurulu Başkanvekili Kenan Çatalbaş’ı makamında ziyaret etti. Gerçekleşen ziyarette, şehir ve ülke gündemine ilişkin değerlendirilmede bulunuldu. Başkan Abay, iktidara gelecekleri zaman yapılacak projeler hakkında da bilgiler verdi.

‘TİCARET FUARI YAPILMALI’

Sakarya’nın, ihracatı arttırmaya yönelik en önemli eksikliklerden birinin büyük Uluslararası Kongre Merkezi’nin (Ticaret Fuarı) olmaması olarak gördüğünü söyleyen Abay, “böyle bir fuarı Sakarya’ya yapılsa hem şehre hem de ülkeye katkısı olacak. Bunların hepsi olmayacak iş değil. Asfalt atmakla hizmet yapılmaz. Bunlar zaten rutin işler. Sen Sakarya’yı ultra kent yapabiliyor musun, dünya markası yapabiliyor musun? Bütün mesele burada. Sakarya’mızı dünyanın cazibe merkezi haline getirmemiz lazım ki ben hizmet yapabiliyorum diyesin” dedi.

ÇİFTÇİYE DESTEK VERİLMELİ’

Tarımı canlandırmak için çiftçiye destek verilmesi gerektiğine dikkat çeken Abay, “çiftçinin önünü açmak gerekiyor. Genç nüfus tarıma yönelmiyor. Türkiye’de tarımla uğraşan çiftçinin yaş ortalaması 56. Adam ‘tarlam var’ diyor ama ekmiyor. Genç nüfus tarlalardan kaçıyor çünkü tarlasına küsmüş, kazanamıyor. Çiftçiyi desteklersek, onlar da eker. Sakarya, Türkiye’nin et borsasıydı. Burada hayvancılık yapan çok kişi vardı ama hükümetin yanlış politikasından dolayı hayvancılık bitti. Dünyanın en mükemmel eti ülkemizde. Dışarıdan et geliyor ama bunların birçoğu hastalıklıdır” diye konuştu.

‘TEK ÇARE İKTİDARA GELMEMİZ’

Sakarya’nın 16 ilçesinden en az 14’ünde fındık yetiştirildiğini hatırlatan Başkan Abay, “Türkiye, dünyanın yüzde 75 karşılayan bir ülkedir. Türkiye’nin fındığı çok kalitelidir. Bakıyorsunuz borsa nerede? Almanya’da. Çünkü basiretsizlik. Allah-u Teala bu bölgeye büyük bir nimet vermiş. Burada fındık çok iyi yetişiyor. Bizlerde bu nimeti iyi kullanmamız gerekiyor. Burada zihniyet çok önemli. Kendi ülkemizdeki ürüne sahip çıkmakta çok önemlidir. Bununda tek çıkar yolu Milli Görüş siyasi hareketin Saadet Partisi’nin tek başına iktidara gelmesidir” ifadelerini kullandı.   

Başkan Abay ve beraberindeki heyet, gazetemize ziyaretinde iktidara gelmeleri halinde yapacakları projeler hakkında açıklamalarda bulundu.

Saadet Partisi İl Başkanı Abay, Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın yazmış olduğu ‘Davamız’ adlı kitabı gazetemiz Yönetim Kurulu Başkanvekili Kenan Çatalbaş’a takdim etti.

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER