Çocuk okutmak aylık bin lira

CHP Adapazarı İlçe Başkanı Fatma Kurtuluş; okulların açılmasına sayılı günler kala eğitim gören bir çocuğun aylık masrafından bin lirayı bulduğunu ifade etti. 

Çocuk okutmak aylık bin lira

CHP Adapazarı İlçe Başkanı Fatma Kurtuluş, yeni eğitim ve öğretim yılının başlamasına bir hafta kaldığını ifade ederek, okul masrafların cep yaktığını ifade etti.  Bir çocuğun aylık eğitim masrafının bin lirayı bulduğunu ifade eden Kurtuluş, asgari ücret ve tek maaşla geçinen bir ailenin okul alışverişi yapmasının çok zor olduğunu söyledi. Kurtuluş UKOME kararı ile okul servis ücretlerinde zamlandığını söyledi.
SERVİS ÜCRETLERİ
Kurtuluş, “İlimizde, servis ücretlerine ortalama 11 lira zam yapıldı. Yeni tarifeyle birlikte en kısa mesafe 150 TL, en uzun mesafe ise 240 TL oldu. 21 kilometreyi aşan her kilometre için 2,25 lira eklenecek. Okul kıyafetleri ise, her okulun farklı renklerde tercih ettiği okul kıyafetlerinden kısa kollu ve yakalı tişört 40 TL, uzun kollu kışlık kazak 50 TL, pantolonlar 50-85 TL, etekler ise 70-80 TL civarında fiyatlarla satışa sunuldu. Mavi önlükler ise erkek öğrenciler için 50 TL, kız öğrenciler için 60 TL'den satılıyor. Forma fiyatlarının geçen yıla kıyasla ortalama yüzde 20 oranında zamlandığını görüyoruz” dedi.
ZAM ÜZERİNE ZAM
CHP Adapazarı İlçe Başkanı Fatma Kurtuluş, 9 Eylül Pazartesi günü başlayacak olan 2019- 2020 eğitim öğretim yılı öncesinde kırtasiye ürünlerinde ortalama fiyat artışının yüzde 28 olduğunu ifade ederek: “Kırtasiyede ise, son 1 yılda kırtasiye malzemelerinin her birinde ortalama yüzde 6 ile yüzde 60 artış yaşandı. Örneğin geçen yıl 1.75 TL olan kurşun kalem yüzde 42 zamlanarak 2.5 TL’ye, 2.5 TL olan kalem traş yüzde 60 zamlanarak 4 TL’ye, 2.5 TL olan silgi de yüzde 20 artışla 3 TL oldu. 
KAĞIT FİYATLARI
Geçen yıl 7.5 TL olan 60 yapraklı defterin fiyatı yüzde 6 artışla 8 TL’ye, resim defterinin fiyatı 8.5 TL’den yüzde 41 artarak 12 TL’ye yükseldi. Türkiye’de kâğıt üretiminin durdurulması ve dışa bağımlılık kırtasiye fiyatlarının artmasına neden oluyor. Döviz kurlarındaki aşırı dalgalanma da etkiliyor. Temel kırtasiyeye harcanacak tutarın ortalaması asgari ücretle geçinen bir ailenin aylık ücretinin neredeyse dörtte biri” derken, öğrenci okutmanın her geçen yıl daha da zorlaştığını vurguladı.
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2019, 11:11
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER