Davalık oldular!

Geyve’deki taş ocağı ile yakından ilgilendikleri için firma yetkilileri tarafından kendilerine manevi tazminat davası açıldığını söyleyen CHP İl Başkanı Keleş, konunun sonuna kadar takipçisi olacaklarını belirtti

Davalık oldular!

sakaryayenihaber.com-Serkan OK-Şevval GEÇİN

Geyve İhsaniye Köyü’nde 18 yıl önce kurulan taş ocağı nedeniyle mahalle sakinleri yıllardır, güne kabusla uyanıyor. Mahalle sakinlerinin yaşadıkları kabusu ilk olarak Yenihaber Gazetesi kamuoyuna duyurmuş, gündeme düşen olayla ilgili siyasi parti başkanları ve beraberindekiler, olayın yaşandığı yere giderek incelemelerde bulunmuştu. CHP İl Başkanı Ecevit Keleş ve yönetimi de olayı yakından takip ederek, konuyu Vali Çetin Oktay Kaldırım’a kadar ulaştırmıştı. Taş ocağındaki son gelişmeler hakkında açıklamada bulunan Keleş,  1 ay önce mahkeme sürecinin başladığını ve devam ettiğini söyledi.

“KOORDİNATLAR DIŞINA ÇIKMIŞ”

Taş Ocağı’nın koordinatlar dışına çıktığını savunan Keleş, ocağın köy halkına yapılan bir zulüm olduğunu söyledi. Firma yetkilileri tarafından kendilerine açılan manevi tazminat davasının, doğru işler yaptıklarının göstergesi olduğunu belirten Keleş, “Yetkililer köye gidip oranın doğa katliamını ve köy halkına yapılan zulmü görmekten sakınıyorlarsa onlardan da şüphe duyarım” dedi. 18 yıldır faaliyet gösteren Taş ocağının köyün altını yaklaşık 80 metre oyulmasının köy halkı için tehlike oluşturduğunu söyleyen Başkan Keleş, “Taş ocağında alınan ÇED gerekli değildir belgelerinin, o koordinatlarının mevcut koordinatların dışına taştığını vatandaşların gayrimenkullerinin bu taş ocağının içinde kaldığını tespit ettik. Konu ile ilgili yaptığımız basın açıklaması sonrasında muhtarımız ve köy halkımızla beraber sayın valimizi ziyaret ettik” şeklinde konuştu.

MAHKEME SÜRECİ BAŞLADI

Taş ocağı ile ilgili mahkeme sürecine gidildiğini ifade eden Keleş, “Sakarya'mızın her noktası için duyarlıyız. İlk günden bu yana konunun takipçisiyiz. Firma yetkilileri tarafından bizlere manevi tazminat davası açıldı. Biz, Cumhuriyet Halk Partisi'nin il başkanlığında görevli olan ve bu görevi vatandaşın çıkarları doğrultusunda hareket eden kişileriz. Açılan tazminat davasının ise doğru işler yaptığımızın göstergesidir. 1 milyon 50 bin nüfuslu Sakarya'mızda bir kişiye zarar geldiği halde biz her zaman bunun karşısında duracağımızı vatandaşımıza söz vermiş noktada siyaset yapıyoruz. İhsaniye'de yaşayan tüm vatandaşların sorumluluğunu üzerinde taşıyan bir siyasi partiyiz. Bunu söylerken de 668 mahallemize karşı duyarlılığımızı ortaya koymaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“KAPATILMASI GEREKLİ”

Taş Ocağı’nın kapatılması gerektiğini savunan Keleş, bölgenin doğa katliamı ile karşı karşıya kaldığını vurguladı. Başkan Keleş, “Gerekli önlemlerin alınıp koordinatların dışına taşınmaması, kendi arazisi içinde işleminin yapılması ve 80 metrelik köyün altının oyulmasının giderilmediği noktada aslında acilen de kapatılması noktasında da hareket ediyoruz. “Neden kapatılması lazım?” denilecekse de orası bir Yörük köyüdür. Orası tarım ve hayvancılıkla geçinen bir köydür. Yetkililer, o köy halkını ya oradan kaldırıp başka bir köy tahsis edecek ya da o insanları ömür boyu torunlarıyla beraber çirkin bir abide çirkin bir doğa katliamıyla karşı karşıya bırakan noktada olacaktır” dedi. Daha fazla mağduriyet yaşanmaması adına yetkilileri İhsaniye Köyü’nü ziyaret etmeleri için davet eden Keleş, “Devleti yönetenler, bu devletin gerçek sahibi halk ve vatandaş olduğunu unutmadan yönetsinler. Yöneten kişiler şahsi olarak davranıyorsa zamanı gelince onları sorgulamasını da biliriz” ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 15:02
banner3
YORUM EKLE