Demokrat Partilileri heyecanlandıran ziyaret! 

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, sürpriz bir ziyarette bulunduğu Sakarya teşkilatında gündeme ilişkin basın toplantısı düzenledi 

Demokrat Partilileri heyecanlandıran ziyaret! 

sakaryayenihaber.com - Şevval GEÇİN'in haberi 

Demokrat Parti Genel Başkanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, İstanbul’a giderken Sakarya İl Teşkilatına sürpriz bir ziyarette bulundu. 

Partisinin il binasında basın mensuplarıyla bir araya gelen Uysal, enflasyon ve çoklu baro sistemi konuları hakkında değerlendirmeler yaptı. 
Sistematik hata veren bir siyasi partiler düzeninin Türkiye’deki siyasi düzlemi hakkında konuşma gerçekleştiren Başkan Uysal, Türkiye’de keyfi bir kişinin şahsi öncelikleriyle dizayn edilmiş bu mekanizmanın işlemediği hususunda en azından değerlendirmemizi yapmış kategorik olarak karşıyız” ifadelerini kullandı.
SİYASİ AKIL
TÜİK’in açıkladığı rakamlara dikkat çeken Başkan Gültekin, “Temel değerlerimiz bu ülkenin demokratikleşme süresince aldığı mesafe tarihin geriye doğru aktarırcasına birtakım dayatmalar bütün bunların ışığında bu değerlendirmeler yapılıyor. Bugün pembe tablolar üzerinden TÜİK’in rakamlarına bakarsanız birtakım kanalları izlerseniz hayat çok güzel ama pencereden dışarı baktığınızda sokakta nefes alıp verdiğiniz de Türkiye’nin acı gerçekleriyle de karşı karşıya kalıyoruz. Türkiye doğru bir siyasi akılla buluştuğunda önümüzdeki 5-7 yıllık periyodda demokrasisinden hukukuna ekonomisinden hukuki sistemine zaman dilimi içerisinde dünya ile rekabet edebilecek bir Türkiye’yi yeniden orta ölçekli toplayabileceğimiz bir imkan var. Bunu da yapacak olan siyasettir, siyasetin vazifesidir” ifadelerini kullandı.
AZAMİ NOKTA
Uzun süredir Türkiye’de siyaset ‘bunlar gitsin’ diyerek iktidarı eleştiren ama ‘onlar gitsin onların yaptığı usulle biz yapalım’ parantezinde sıkışmış bir siyaset gördüğünü belirten Gültekin, Türkiye’nin imkan ve kabiliyetini azami noktasına çıkartacak bir kadro ile beraber milletin önünde yeniden kurucu değerlerinin referansı eşliğinde bir kurucu ruhla çok net tanımlamak mecburiyetindeyiz. Biz iktidarı eleştireceğiz diye Türkiye’nin menfaatlerini tenkit etmek ona muhalefet etmek gibi bir vazifemiz yok” diye konuştu.
DÖNÜŞÜM VE REFORM
Son olarak çoklu baro konusuna değinen Başkan Gültekin, “Barolar ile ilgili çok uzun süredir toplumsal, sivil bütün iktidarın “ele geçirme” mantığıyla bu kurumların yönetim anlayışlarını, kurumsal işleyişlerini değiştirmek yerine sadece yöneticilerin sadakati üzerinden bir tanımlama yaparak değişim, dönüşüm ve reform adı altında partilerin düşüncelerine yakın veya değil kıstaslar yaptıklarına şahit oldum. Türkiye’nin çok uzun süredir içinde sıkıştığı mahallelere hapsolduğu etnik ve dini siyasetin tüm toplumsal olarak bir kutuplaşmayı azami noktaya çıkardığı noktada çok olumsuz bir fonksiyon göreceği endişesi içerisindeyiz” dedi.
 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER