Dikbayır, soru önergesi sundu

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a soru önergesi gönderdi.

Dikbayır, soru önergesi sundu

sakaryayenihaber.com-Serkan OK  

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a soru önergesi göndererek yanıtlanmasını istedi. Dikbayır’ın soru önergesinde, “Sağlık Bakanı sayın Fahrettin Koca’nın yapmış olduğu 3 Aralık tarihli basın açıklamasında ‘kovid-19 virüsünden etkilenen yurttaşlarımızın sayısı, ülkemizi dünyada neredeyse en üst sıralara taşımıştır’ bilgisini paylaşmıştır. Esnaf bu süreçte kepenk kapatmış, maddi anlamda dibe vurmuş ve işsizlik ürkütücü boyutlara gelmiştir. Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamada esnafa veya işsize ekonomik destek ya da bir sosyal yardım duyurusu yapılmamış, adeta kaderlerine terk edilmişlerdir. Tüm bunların üzerine belediyelerden 2020 yılını adeta siftahsız geçiren esnafa bir de reklam vergisi, çevre temizlik vergisi gibi ödemeleri ile ilgili mesajlara gitmekte, duyurular yapılmaktadır” ifadelerine yer verildi.

SORULARDA SAKARYA DETAYI

Dikbayır’ın, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a gönderdiği soru önergesinde şu sorular yer aldı, “2020 yılını neredeyse siftahsız kapatan esnafın bu vergilerden muaf tutulması düşünülmekte midir, bu vergilerin alınmaması durumunda devlete maliyeti ne olacaktır, TC Devleti bu maliyeti karşılayabilecek durumda değil midir, pandemi ile mücadelenin mali faturasını sadece yurttaş ve esnaf mı ödeyecektir, 2020 yılı için belediyeler ne kadar ilan ve reklam, eğlence, yangın sigortası, emlak haberleşme, çevre ve temizlik vergisi toplamaktadır, bu tutar Sakarya özelinde nedir?”

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2020, 12:48
banner3
YORUM EKLE