DP'li Ergül'den Yavuz'a: Bu parayla 46 tank alırız

​​​​​​​Demokrat Parti (DP) İl Başkanı İsmail Ergül, AKP Genel Başkan yardımcısı Ali İhsan Yavuz’un ilimizdeki fındık üretimi ile tank karşılaştırmasına tepki gösterdi

DP'li Ergül'den Yavuz'a: Bu parayla 46 tank alırız

sakaryayenihaber.com-

AKP Genel Başkan yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, “Kocaali ve Karasu’nun tüm fındığını toplasak ve gemiyle Almanya’ya göndersek bir tane tank alamıyoruz” açıklaması yapmıştı. Demokrat Parti (DP) İl Başkanı İsmail Ergül de Yavuz’un bu açıklamalarına tepki göstererek fındığın Sakarya gelirine katkısının yok sayıldığını söyledi. Ergül; “Sayın vekilin sözleri kıyaslarsak o zaman mısır üretimi yarım tank, sebze üretimi çeyrek tank anlamına gelmektedir. O zaman tank üretimi ekonomik, çiftçilik yapmak ekonomik değil anlamı çıkıyor” ifadelerini kullandı.

YILDA 46 ADET TANK

İlimizde üretilen fındığın ülke ekonomisine yıllık 1 Milyar Liralık katkısının olduğunu belirten Ergül; “Her iki ilçemizde yaklaşık olarak bir yılda 55 bin ton fındık üretim yapılarak ülkemiz ekonomisine yaklaşık olarak 1 Milyar 45 Milyon lira katma değer sağlamaktadır. Bu rakamın Euro karşılığı ortalama olarak 161 Milyon Euro yapmaktadır. Bir tankın maliyet bedeli tahminle 3,5 Milyon Euro olduğuna göre Karasu ve Kocaali’de üretilen fındık bedelinden yılda 46 adet tank üretmek anlamına gelmektedir.

BASİRETSİZ BİR AÇIKLAMA

Ergül açıklamalarının devamında; “Bu da göstermektedir ki Sayın Yavuz, fındık ve tarım üretimdeki gelirlerimizi yok saymaktadır. Savunma sanayimizi geliştirelim, modernleşelim, bunu anlıyoruz.  Fakat binlerce ailenin alın teri, gelir kaynağı olmuş bundan sonrada olmaya devam edecek olan Fındık üretimimizi, tarımımızı küçümseyerek Tüm Karasu ve Kocaali’de üretilen Fındık ile bir Tank alınamayacağı açıklaması çok basiretsiz bir açıklamadır” şeklinde konuştu.

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER