Ecevit Keleş: "20 yıl sonra da anılmak istiyorum"

CHP'de Cumartesi günü gerçekleşecek il kongresinde bir kez daha il başkanı seçilmek için yarışacak olan Ecevit Keleş, Sakarya Yenihaber Gazetesi'nden Günay Yazıcıoğlu'na konuştu. Keleş; "“Sakarya’da ‘Cumhuriyet Halk Partisi Var’ dedirtecek adayım” dedi

Ecevit Keleş: "20 yıl sonra da anılmak istiyorum"

2012 yılında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanlığı yapan Ecevit Keleş, tecrübeli bir il başkan adayı olduğunu ileri sürerek, hayata geçireceği proje ve çalışma programları  ile "Sakarya’da Cumhuriyet Halk Partisi var" dedirtecek aday olduğunu iddia etti. Keleş, yaptığı işlerle 20 yıl sonra da anılmak, bir Hayrettin Ünsal, bir Hasan Fehmi Güneş, bir Selçuk Gedikli gibi iz bırakan bir isim olmak istediğini söyledi.

Ecevit Keleş’in Cumhuriyet Halk Partisi’ndeki geçmişini kısaca anlatır mısınız?  
Cumhuriyet Halk Partisi’nin gençlik kollarından başlayan, akabinde İstanbul’da üniversite yapılanmasında görev alan, 2004 – 2009 yılları arasında Sapanca Belediye Meclis Üyeliği yapan, 2011 seçimlerinde 5. Sıra milletvekilliği adaylığında bulunan, 2012 yılında Türkiye Cumhuriyet Halk Partisi’nin en şerefli görevlerinden biri olan il başkanlığından sonra, 2014 yılında Sakarya Büyükşehir belediye başkan adayı olan,  kısaca gözünü Cumhuriyet Halk Partisi’nde açmış ve her kademesinde görev almış biri olarak, yeniden il başkanı olmak için aday olan partimin bir neferiyim.
İl başkanlığı döneminizde yaptıklarınızdan bahseder misiniz?
“İMZA ATAN TEK İL BAŞKANIYIM”

Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisiyim. Mühendisliğin yanında müteahhitlik ve tavuk yetiştiriciliği de yapmaktayım. Birisi erkek, üç çocuk babasıyım. 2012 tarihinde il başkanlığı görevine geldiğimde sabahın 6’sıyla gecenin 2’sine kadar tüm Sakarya’mızda, en ücra köylere kadar gidip çalmadık kapı, sıkmadık el bırakmadan siyaset yatık. Sakarya il başkanı olarak genel merkeze giderek, tüm parti ilçelerimin kira bedellerini genel merkez tarafından ödenmesine imza atan tek il başkanıyım. Gençlerimizi partimize kazandırmak adına Sakarya Üniversitesi’nde Fikir Kulübü kurarak, burada Cumhuriyet Halk Partisi’nin örgütlenmesini sağladık. 
“SAKARYA’NIN GELECEĞİ İÇİN MÜCADELE VERDİK”
Bunların yanı sıra Sakarya’da Karasu Darı Çayırı’nda çimento fabrikası kurulmasın diye günlerce eylemler yaptık. Söğütlü Türkbeyli Kışla’da enerji santrali kurulmasın diye, Sapanca Yanık Köyü’nde taş ocağının açılmasın diye müthiş bir mücadele verdik. Bunları sivil toplum kuruluşları ve halk ile beraber, örgütlerimizle birlikte yaptık. Gezi olaylarında gençlerimiz ile birlikte dik durduk. Şeker Fabrikası’nın kapanmaması için çok mücadele verdik. Sakarya Büyükşehir olduktan sonra 12 beldemizin kapanmaması için mücadele verdik, ancak başarılı olamadık. 
Geçmişten bir il başkanlığı tecrübeniz var. Bu tecrübe sizi yeniden il başkanı yapmaya yeter mi? Bu kongre de delege sizi neden seçsin?
“SAKARYA’DA CHP VAR DERİDTECEK ADAYIM”

Sakarya’da yine girilmedik ev, çalınmadık kapı, dinlemedik dert bırakmadan, siyaset yapacağımızı buradan söz vermek istiyorum. Aynı zamanda eğer ki bir erken seçim olursa hiç bir yere aday olmayacağımı ve adayların belirlenmesinde kesinlikle üye bazında ön seçim yaptıracağıma, Kuva-i Milliye ruhunu yeniden yaratarak, Sakarya’nın nadasa bırakılmış olan siyasi arenasını yeniden yeşillendirerek, yeni Hayrettin Ünsallar, yeni Hasan Fehmi Güneş’ler çıkartmak için mücadele vereceğim. 15 Şubat’ta bize görev verilirse, 16 Şubat sabahı Taraklı’dan başlayarak Kocaali’ye kadar tüm Sakarya’yı dolaşıp Cumhuriyet Halk Partisi var dedirtecek adayım. 
Diğer adaylardan farklı nasıl bir yönetim şekli düşünüyorsunuz? 
“5 ANA KADEME OLUŞTURACAĞIZ”

Yönetim kurulumuzu 5 ana kademe olarak ayıracağız. Birinci kademe Ar-Ge örgütlenmesi. Yani, Sakarya’nın sorunlarını öğrenecek ve onlara çözüm yolları üretecek. Bizlere fikir verecek, bizleri yönlendirecek. İkincisi parti içi eğitim örgütlenmesi. Bu örgütlenme aynı zamanda tüm üyelerimizi yerinde ziyaret edecek ve onları aktif hale getirecek. Parti programımızı ve projelerimizi onlara anlatacak ve gittikleri yerlerde, gördükleri sorunları da parti örgütüne aktaracak. 
“SÜREKLİ SAHADA OLACAKLAR”
Yarın seçim olacakmış gibi her sandığa 2 görevliyi aktif hale getireceğiz. İlçe örgütleriyle koordineli bir yönetim anlayışını hakim kılacağız. Üreteceğimiz Ar-Ge çalışmalarını ve projeleri ilçelerin uygulayıp uygulamadığını yerinde takip edeceğiz. Bu kademede görev alan yöneticilerimiz, tüm mahallelerimizde, tüm köylerimizde ve tüm sokaklarımızda örgütlenme yapacak. Tüm STK’larda bu örgütlenmeyi yürütecek. Sakarya’da kılcal damar hareketi dediğimiz bir örgütlenme yapısına gidecekler. Yöneticilerimiz sürekli sahada olacak. Bu yöneticilerimiz sabahın 06.00’sından gecenin bir yarısına kadar vatandaşlarımızın düğün, cemiyet ve cenazelerinde bulunacaklar. Vatandaşın olduğu her alanda, insanlarla buluşarak hem projelerimizi, hem de Cumhuriyet Halk Partisi’ni anlatacaklar. Bu doğrultuda bir il yönetimi yapıyoruz.
“KOMİSYONLAR KURACAĞIZ”
7 tane komisyonumuz olacak. Bunlar; Tarım, Hayvancılık, Yerel Yönetimler, Hukuk, İşverenler, İşçi ve en önemlisi Dostluk Komisyonu kuracağız. Dostluk Komisyonun bir diğer adı da ‘Biz Büyük Bir Aileyiz’ komisyonu olacak. Dostluk Komisyonu dışındaki komisyonlarımız sürekli proje üretecek. Aynı zamanda ilçelerdeki sorunları alarak, neler yapabileceğimizi araştıracaklar. Bu 7 komisyonun başkanlarıda, gençlik ve kadın kolları başkanlarımız gibi il yönetiminde görev alacaklar. Dostluk Komisyonu 16 ilçemizde de kurulacak. Bu komisyonun görevi 16 ilçemizdeki yedek yönetim kurulları da dahil tüm yöneticilerin eşleri, çocukları ve ailelerini birbiriyle tanıştırıp, kaynaştırmak olacak. Bunu daha sonra mahallelerimize yayarak ailemizi büyüteceğiz. Sakarya’da bu hareketi başlatarak, diğer illerimize örnek olacağız. Edirne’den  Ardahan’a, kadar bu hareketi yaymaya çalışacağız.
Delegeye nasıl bir mesaj vermek istersiniz?
“BİZ HALKIN PARTİSİYİZ”

15 Şubat’ta CHP delegesi şunu çok iyi bilmeli: Ben oy kullanacağım ama ben Ecevit Keleş’i, Reyhan Şahin’i, Erdoğan Isır’ı seviyorum diye oy kullanmayacağım. Ben en ücra köydeki gariban için, ben maaşını alamayan işçi için, ben maaş ödeyemeyen işveren için, ben tarlasına ekin ekemeyen çiftçi için, ben Sakarya’nın yeşilini korumak için, ben Sakarya Nehri için, ben Sakarya’da sorunları çözebilecek yönetim anlayışı için, yetim hakkı yenilmesin diye ve gerçek bir muhalefet olsun diye oy kullanacağım noktasında olmalı. Yani Sakarya’nın ve CHP’nin geleceği noktasında oy kullanırsa, bu işi başarırız diye düşünüyorum. 
“20 YIL SONRA ANILMAK İSTİYORUM”
Ecevit Keleş, 20 yıl sonra anılmak istiyor. Rahmetli oldular ama ben de; Osman Alçı, Ayhan Mutan, Kemal Abuç, Aydoğan Sezer, Selçuk Gedikli gibi 20 yıl sonra da Ecevit Keleş konuşulsun diye aday oldum. Bizim derdimiz CHP’nin iktidar oluşudur. CHP, Sakarya’da bir vekillikle övünürse bu küçük bir düşüncedir. CHP, Sakarya’da en az 3 milletvekili çıkaracak potansiyele sahiptir. Bu anlayışla hareket edilirse yerel de de genelde de iktidar değişir.   
 

banner3
YORUM EKLE