Ecevit Keleş çağrı yaptı: O binalar yıkılmalı!

Deprem tehdidini ve kentsel dönüşümün gerekliliğini yineleyen CHP İl Başkanı Ecevit Keleş, zamanın iyice daraldığını ve yapı stoklarının acilen elden geçilmesi gerektiğini söyledi 

Ecevit Keleş çağrı yaptı: O binalar yıkılmalı!

sakaryayenihaber.com-Serkan OK'un haberi

“BİNALAR FAKATSIZ YIKILMALI”
İl Başkanı Ecevit Keleş, yeni yıla deprem ve kentsel dönüşüm konularına dikkat çekerek başladıklarını dile getirdi. 2001 yılı öncesi yapılan tüm yapıların amasız ve fakatsız bir şekilde yıkılması gerektiğini savunan Keleş, “Zaman iyice daraldı yapı stokumuz acilen elden geçmeli ve 2001 yılı (yapı denetim kanunu) öncesi yapılan tüm yapılar amasız, fakatsız yıkılmalıdır. Şehirde yaşayanların ihtiyaç, beklenti ve önerilerini tespit edip dikkate almak, şehrin yöneticilerinin sorumluluğudur. Verimli topraklarımızı heba etmeden, sağlam, estetik ve sosyal alanlara sahip yaşam alanları oluşturmak için şehrin imar planı en önemli anahtardır” dedi. 

“YERİNDE DÖNÜŞÜM OLMALI”
Kentsel dönüşümde temel amacın merkezdeki binaların yerinde dönüşümü olması gerektiğini belirten Keleş, “Bu esas alınarak ada bazında kentsel dönüşüm alanları belirlenmelidir. Bu konuda her fikir değerlidir. İlgili teknik odaların, sivil toplum kuruluşlarının sürece katılması önemlidir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu konuda her türlü desteğe açığız. Ne kadar iyi niyetli olunursa olunsun iyi planlanmayan ve uygulamasında herhangi bir sebeple aksamalar olan kentsel dönüşüm çalışmaları başarısızlıkla sonuçlanmaya mahkumdur” diye konuştu. 

UYGULAMA ANA PLANI 
Başarılı bir uygulama için ilk olarak bir uygulama ana planı yapılması gerektiğini vurgulayan Keleş, “Bunun yanında dönüşüm projesinin genel hedefleri (ve bunu sağlamak için bölgesel hedefler) net olarak belirlenmelidir. Dönüştürülmek istenen bölgenin bir dış halkasını kapsayacak bir plan yapılmalıdır. Birbirinden bağımsız yerel ölçekli (mahalle bazlı) plandan kaçınılmalıdır. Planlamadan ödün verilmemeli gecikme olsa bile planlamanın tam anlamıyla netleşmesi beklenmelidir. Yapılmak istenen dönüşümün paydaşlarca tam olarak anlaşılması için tüm çaba sarf edilmelidir. Dönüşümün paydaşları doğru tespit edilmeli, gereksiz paydaşlıklar oluşturulmamalıdır. Uygulama safhaları doğru zamanlanmalı ve bu zamanlamalara uymanın dönüşüme duyulan güven için hayati öneme sahip olduğu unutulmamalıdır. Planlamadan teknik nedenler hariç taviz verilmemelidir” ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2021, 14:46
banner3
YORUM EKLE