‘Eğitim sorunlarını çözmeye talibiz’

Pandemi nedeniyle tüm alanlarda olduğu gibi eğitim alanında da sorunların olduğunu ileri süren CHP İl Başkanı Ecevit Keleş, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak pandemi döneminde eğitim sorunlarını çözmeye talibiz’ dedi

‘Eğitim sorunlarını çözmeye talibiz’

sakaryayenihaber.com-Serkan OK

2020-2021 eğitim öğretim yılı dün başladı. Bu yıl pandemi nedeniyle sadece ilkokul 1’inci sınıflar ve okul öncesi ana sınıfı öğrencileri yüz yüze eğitim görecek. Diğer sınıflar ise online eğitime devam edecek. CHP İl Başkanı Ecevit Keleş’te, CHP olarak pandemi döneminde eğitimin sorunlarını çözmeye talip olduklarını söyledi

‘BÜYÜK SORUNLAR YAŞANIYOR’

Ülkemiz ağır bir pandemi sürecinden geçtiğini ve bu süreçte tüm alanlarda olduğu gibi eğitim alanında da büyük sorunlar yaşandığını açıklayan Keleş, “18 yıllık AKP döneminde günübirlik politikalarla bilimsel, rasyonel, eşit koşullarla ulaşılabilir olmaktan çıkan eğitim sistemimiz pandemi koşullarında tamamen felç olmuştur. Yeni eğitim ve öğretim yılı pandemi koşullarında başlarken devlet okullarına giden öğrencilerden 3 milyon 17 bin 718 öğrencinin evinde internet, EBA üzerinden uzaktan eğitim alacak 754 bin 429 öğrencinin evinde ise televizyon bulunmamaktadır. Bu çocuklarımızın eğitim alamayacağı bugünden açıktır” dedi.

‘EĞİTİM SİYASETİN KONUSU OLAMAZ’

Eğitimin sıcak siyasetin konusu olamayacağını vurgulayan Keleş, “Çocuklarımızın eğitimi, sorunlarına hep birlikte çözüm arayacağımız en temel alanlardan birisidir. Salgında eğitim sürecine ilişkin Sayın Genel Başkanımızın bu hafta açıkladığı çağrımızı yineliyoruz: Milli Eğitim Bakanlığına gerekli mali kaynak sağlanarak ivedi olarak 57 bin 340 derslik ihtiyacı giderilmelidir. Gerektiğinde bazı köy okulları yeniden açılmalıdır. Öğrenci başına düşmesi tavsiye edilen metrekareye çok daha hızlı bir şekilde ulaşmak için YÖK ile iş birliği yapılmalı. Tüm öğretmenlere kadro verilmeli; kadrolu öğretmen, sözleşmeli öğretmen, ücretli öğretmen garabetine son verilmelidir” diye konuştu.

‘EK ÜCRET TALEP EDİLMEMELİ’

‘Dezenfektan, maske ve ateş ölçümü cihazı gibi ihtiyaçlar için velilerden ek ücret talep edilmemelidir’ diyen Keleş, “Okullar açılmadan önce tüm bu ihtiyaçlar süratle giderilmelidir. Milli Eğitim Bakanlığı internet hizmeti sağlayıcısı kurumlarla görüşerek, zorunlu örgün eğitim kapsamında devlet okullarına kayıtlı 3 milyon 17 bin 718 öğrencinin internet erişimini sağlamalıdır. Bu hizmet için internet sağlayıcısı kurumların maliyeti evrensel hizmet fonundan sağlanmalıdır. Evinde televizyonu olmayan 754 bin 429 öğrencinin televizyona kavuşması için MEB, sivil toplum örgütleri birlikte "senin de televizyonun olsun" kampanyası açmalıdır” dedi.

‘HER HANEYE BİR TABLET’

Her hanede öğrencinin yararlanacağı dizüstü, masaüstü ya da tablet bilgisayarın bulunmasının gerekli olduğuna dikkat çeken Keleş, “CHP'li belediyeler yılbaşındaki döviz kuru güvencesi verilmek koşuluyla ve ayrıca açacakları yardım kampanyaları engellenmemek kaydıyla tablet ve bilgisayar sorununu çözmeye hazırdır. Milli Eğitim Bakanlığının EBA üzerinden yaptığı uzaktan eğitim sadece TRT ile sınırlı kalmamalıdır. Belli dersler tüm televizyon kanallarında eş zamanlı verilmelidir. Pandemi süresince bir sağlık görevlisi ve rehber öğretmenin mutlaka okulda bulunması sağlanmalıdır.  Okul servisi yapan esnafın bu süreçte kazanç elde edemeyeceği için vergi ve sigorta primleri ile aldıkları kredilerin faizsiz ertelenmesi sağlanmalıdır. İktidar adayı bir parti olarak biz, Cumhuriyet Halk Partisi olarak, çocuklarımızın eğitim hakkı ve güvencesi için her şeyi yapmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

banner3
YORUM EKLE