Engin Özkoç: "Kime, neye meydan okuyorsunuz"

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Bakan Berat Albayrak'ın açıkladığı yeni ekonomik program üzerinden iktidarı sert sözlerle eleştirdi 

Engin Özkoç: "Kime, neye meydan okuyorsunuz"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Engin Özkoç, dün açıklanan “Yeni Ekonomik Program”ın işsizlik, enflasyon, cari açık ve bütçe açığında artış öngördüğüne dikkati çekerek, “Bu rakamlarla, bu tabloyla kime, neye meydan okuyorsunuz. Bu ekonomik program, başarısızlığın itirafıdır” dedi.

Özkoç, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın dün açıkladığı ekonomik programı değerlendirdi.

Özkoç, Bakan’ın konuşma yaptığı süreçte Türk Lirası’nın binde 63 değer kaybettiğini belirterek, “Ama Bakan için bu önemli değilmiş. ‘Ben kura bakmam’ diyor. Ben bir tek yere bakarım; Saray’dır. Bir tek kişinin iki dudağının arasına bakarım, o da kayınpederimdir diyor. Samandan petrole aldığımız her kalem malın fiyatı artarken, Türk Lirasından kaçış sürerken, damat baktığı yeri açık seçik söylüyor; bir tanecik kayınpederi Tayyip Erdoğan’ın iki dudağının arası” şeklinde konuştu.

EKONOMİK ÖNGÖRÜDEKİ AÇIK BOZULMA…

Ekonomik programın “yeni” bir söz, somut bir adım içermediğini belirten Özkoç, “başarısızlık” itirafı olarak gördüğü programa ilişkin özetle şunları söyledi:

“Bu kara tabloyu kendileri yarattılar. 2020 yılı için önceki programda öngörülen büyüme yüzde 5’ti, şimdi binde 3’e çekildi. Enflasyon yüzde 8.5’tu, yeni programda 10.5. İşsizlik, önceki programda yüzde 11.8’di, şimdi 13.8. Cari açığın milli gelire oranı önceki programda yüzde -1.2’ydi, şimdi yüzde-3.5’e çıkmış. Bütçe açığının milli gelire oranı önceki programda yüzde 2.9’du, şimdi yüzde 4.9 olmuş. Damat konuşmasında “meydan okuyoruz” diyor, bu tabloyla, rakamlarla kime, neye meydan okuyorsunuz?”

“BAŞARACAĞIZ!”

AKP iktidarı, bu yönetim anlayışı değişmeden, ülkenin yoksulluktan kurtulmasının mümkün olmadığını belirten Özkoç, “Ülkemizin, ekonomimizin gerçek bir parlamenter demokrasiye ihtiyacı var. Yargının bağımsızlığına ihtiyacı var. Düşünce özgürlüğüne ihtiyacı var.  Basın özgürlüğüne ihtiyacı var. Güven verecek bir iktidara ihtiyacı var. Demokrasiye ihtiyacı var. Biz bütün bunları başaracak bir ülkeyiz ancak doğru yönetilmiyoruz. Bunun için damadın ve kayınpederin, bunlarla birlikte olan yandaş iş dünyasının, yandaş basının Türkiye üzerinde kara bulut gibi kurdukları hakimiyet yok olmalıdır. Yerine; bu ucube Cumhurbaşkanlığı sisteminden Türkiye’yi kurtaracak laik demokratik parlamenter sistemi Türkiye’ye kazandıracak, itibarlı bir ülke haline getirecek, yeni bir iktidara ihtiyaç vardır. Bu iktidar için Cumhuriyet Halk Partisi ülkesine güveniyor, milletine güveniyor, yüz yıllık Cumhuriyet birikimine güveniyor. Başaracağız!”

“EĞİTİM SİSTEMİ ÇÖKTÜ”

Türkiye’de eğitim sisteminin çöktüğünü belirten Özkoç, “Çocuklarımız eğitim alamıyor. Parası olan eğitim alabiliyor. Çocuğunu özel okula gönderiyor, özel hocalar tutuyor. Bu durum, yaptığı açıklamalardan anlaşıldığı kadarıyla Milli Eğitim Bakanı’nı da hiç rahatsız etmiyor. Saray’dan da çıt çıkmıyor” diye konuştu.

Özkoç, UNESCO verilerinin, ekonomik düzeyi yüksek, eğitime yatırım yapan ülkelerin okulları açabildiğini, eğitime yatırım yapamayan Türkiye gibi ülkelerde okulların açılamadığını gösterdiğini belirterek, devlet okullarının hala dezenfektan, ateş ölçer ve yardımcı hizmetli ihtiyacının karşılanmadığına dikkati çekti.

Engin Özkoç, “Ankara’da 738 anaokulu-ilkokula 240 bin maske veriliyor. Her okulda en az 500 öğrenci var. Bu 240 bin maske, kime, kaç gün yetecek! Amerika’ya maske gönderiyoruz diyorsun. Kendi ülkene, kendi çocuklarına baksana. Geçimini sağlayamayan ailelere baksana, eğitim sistemi çökmüş, ona baksana. Hayır, ne damadının ne senin milletin tarafında gözün yok. Senin gözün; bir avuç yandaşınla birlikte daha fazla iktidarda kalabilmek” dedi.

“SUUDİ ARABİSTAN’A KARŞI ÜRETİCİNİN ARKASINDA DİK DUR”

Engin Özkoç, Suudi Arabistan’ın Türkiye’den ihracata üstü kapalı ambargo uyguladığını, mallarımızı gümrükte çürümeye terk ettiğini ve ihracatçılarımızın, üreticilerimizin zor durumda kaldığını anlattı.

Suudi prensin karıştığı Cemal Kaşıkçı cinayeti ve Türkiye’nin bu süreçteki tutumunu hatırlatan Özkoç, “Artık Türkiye itibarlı ve güçlü bir devlet pozisyonunda değildir. Sen kral öldüğünde yas tutarsın, sen 99 milyon doları alıp Sevda Tepesini peşkeş çekmeye kalkarsın, ama sıra kendi üreticini, kendi insanlarını korumaya geldiği zaman Suudi Arabistan’ın ambargosuna sessiz kalırsın. Bu sessizliğinin nedeni daha önce ses çıkartamamandandır. Peşkeş çekmendir. Senin ülkende cinayetler işlenirken sessiz kalmaktan kaynaklanmaktadır. Yapacağın bir tek şey var; kendi üreticinin arkasında dimdik dur. Sana ambargo uygulayanlara karşı başını dik tut, gereğini yap” diye konuştu.

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER