Erdoğan Isır: “Tek adamlık rejimi örgüt yapımıza uymaz”

CHP Sakarya İl Başkanı Erdoğan Isır, Cumartesi günü gerçekleşecek il kongresi öncesi Sakarya Yenihaber Gazetesi'nden Günay Yazıcıoğlu'na konuştu: Isır, Hiçbir zaman yüz kişilik toplumda bir kişinin arkasından yürümedik" ifadelerini kullandı

Erdoğan Isır: “Tek adamlık rejimi örgüt yapımıza uymaz”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Erdoğan Isır, yarın yapılacak olan genel kurulda yeniden başkanlık için yarışacak. Delegenin sağduyusuna güvendiğini söyleyen Isır, “Hiçbir zaman yüz kişilik toplumda bir kişinin arkasında yürümedik, örgüt ne dediyse onu yaptık” diyerek, kongrede hep beraber kol kola yola çıkacaklarını söyledi.

2 yıldır CHP İl başkanlığı yapıyorsunuz. Yarın ki kongrede karşınızda 2 aday var. Kendinizi iki aday karşısında nasıl görüyorsunuz?  İl başkanlığı görev sürecinizi değerlendirir misiniz?
İL BAŞKANLIĞI EMİR MAKAMI DEĞİL

Seçim sandığından kimin çıkacağına delegeler karar verecektir. Böyle bir seçim sürecinde hiç bir ilçe başkanımdan delege talebinde bulunmadım. İl başkanlığım sürecinde ne belediye meclis üyeleri, ne de belediye başkan adaylarının belirlenmesinde hiçbir zaman müdahil olmadım. İl başkanlığı emir makamı değildir. İlçe başkanı seçiliyorsa, ilçesindeki delegeler ve üyeler onu oraya layık görüyorlardır. Onun sorgulanmak, iki yıl sonra ki başarı ve başarısızlığına göre değerlendirilir. İki yıldır yaptıklarımız ortada. Yarın yapılacak olan kongrede benimle birlikte iki adayımız daha var. Başarılı bir kongre olacağını düşünüyorum. Arkadaşlarıma da başarılar diliyorum. İstanbul seçimlerinin tekrarı, genel seçimler, yerel seçimler, tüzük kurultayları, kurultay çalışmaları, yeni bina, partimizin fiziksel yapısının düzenlenmesi ve bu süreçlere baktığınız zaman aslında biz 24 ay değil, 48 aylık bir iş yaptık. Sadece parti eğitiminde ve partililerimizle buluşma noktasında bazı eksikliklerimiz var. Bu eksiklikleri düzenlenmeye çalışıyoruz.
“NE SÖZ VERDİYSEK YAPTIK”
İl başkanlığı süresince kongrede ne söz verdiysek aynısını yaptık. Yani ön seçim istediysek, ön seçim için imzalarımızı topladık. Bundan sonra ki kongreyi Atatürk Spor Salonu’nda yapacağız dedik, yapıyoruz. Partinin fiziksel yapısını düzenledik. Partimizde şeffaflık olacak, örgüt bilinci olacak, partililerimiz ne yaptığımızı anında bilecek ve örgüt bizden ne isterse onu yapacağız dedik ve bunu yaptık. Yaptıklarınızı da partililerimiz bilmektedirler.  İl yönetiminin aldığı kararları ilk önce üyelerimizle paylaştık, onların önerileri doğrultusunda kararlarımızı uygulamaya koyduk. 
“TEK ADAMLIK REJİMİNE KARŞI OLDUK”
Hiçbir zaman yüz kişilik toplumda, bir kişinin arkasında yürümedik.  Örgüt ne dediyse onu yaptık. Tek adamlığa her zaman karşıyız. Tek adamlık rejiminin bu ülkeye yaramadığını düşünüyoruz. Partimizin de bu tek adam rejimine karışmasını istemiyoruz. Bizler her yerde şunu söyledik, ‘örgüt isterse aday oluruz, örgüt istemezse aday olmayız. Örgütümüzle, ilçe başkanlarımızla, partimizde görev yapmış büyüklerimizle görüştük. Örgütümüz tekrar bizim aday olmamızı istediler, biz o şekilde aday olduk. Bundan sonra örgüt ne isterse biz onu yapacağız. Asla bir kişinin demesi ile aday olmayız, asla 10 ay önceden de çıkıp ben adayım diye bağırmayız. Örgütümüz biz diyen bir kültürden geliyor. Bizler ‘biz’ dersek başarılı olacağımızı biliyoruz. 
Partinizde aday belirleme sürecinde genel merkezinizin tek adaylı kongreye çabasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

“KİMSENİN SEÇME VE SEÇİLME HAKKINI ALAMAZSINIZ”
1934 yılında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkını verdiyse, 202 yılında bu parti de kimse, kimsenin seçme seçilme hakkını elinden alamaz. Bunun için Cumhuriyet Halk Partisi’nin geleneklerine, göreneklerine, ilkelerine her üyemizin en üst makamdan, sade üyeye kadar hepsinin uymasını talep ediyoruz. Bu nokta da çalışmalarımız zaten devam ediyor. Asla bırakmayacağız, sonuna kadar verdiğimiz sözleri yerine getireceğiz. Biz üyelerimize seçim büroları, halk evleri açacağımıza dair sözler vermiştik. Partimizi daha da saydam yapacağız demiştik. Bugüne kadar ilçelerimizin elektronik malzeme konusunda eksiklerini tamamladık ama, fiziksel olarak eksikleri hâlâ var.  2 yıl içinde onları tamamlayacağız. Sakarya’ da çokta güzel bir kongre olacak. Bu kongreden iktidara geldiğimizin göstergesi olarak çıkacak ve hep beraberde bunu başaracağımıza inanıyorum.  Ben tüm dostlarıma, tüm delegelerimize güveniyorum. Onların desteğinin ve gönüllülerinin bizden yana olduğunu biliyorum. Bu kongre de hep beraber kol kola yola çıkacağız.
Bosna Caddesi’nde çok görkemli bir il binası hazırlığı var. Sizin de büyük emeğiniz oldu. Yılbaşında hizmete girmesi beklenen bina neden, bu güne kadar açılamadı?
“ANAHTARI DİVAN BAŞKANI TESLİM EDECEK”
Yeni il binasına il kongremizin yapıp geçmek istedik. İl binasının anahtarını kongrede divan başkanına vereceğiz. Orda delegelerimiz kimi il başkanı olarak görmek istiyorsa, ona oy verecekler ve 16 Şubat’ta da, yeni il binamızın kapısını, yeni il başkanımız açacak. Böylesinin en doğru karar olduğunu düşündük. Hemen hemen 10 ilçede divan başkanlığı yaptım. İlçe kongreleri bu dönem daha saygı sevgi çerçevesinde geçti.
“YEPYENİ BİR CHP GELİYOR”
Bazı ilçelerimiz örgütlerini yenilediler, onları tebrik ediyorum. Çünkü gençlere önem vereceğiz, kadınlara önem vereceğiz diyoruz ve bu nokta da adım atan ilçelerimizi kutluyorum. Yepyeni bir Cumhuriyet Halk Partisi geliyor. İlçelerde yeni bir yapılanmaya doğru gidiyoruz. Partimizin arzusu ve isteği de buydu zaten. Ama bunlara bizim müdahilimiz ve dahilimiz de yoktur. Tamamen ilçe örgütleri kendi kararlarını kendileri vermişlerdir. Bizde onları yürekten alkışlıyoruz. 
Cumhuriyet Halk Partisi delege sizi neden tercih etsin?
“DELEGE KİMSENİN MARABASI DEĞİL”
Cumhuriyet Halk Partisi delegesi akraba, dost, arkadaş ilişkisine bakmaz. Cumhuriyet Halk Partisi delegesi, telefonlara gelen ‘şuraya oy verin’ gibi mesajlarla oy kullanmaz. Cumhuriyet Halk Partisi delegesi, asla birinin emir kulu ve marabası değildir. Cumhuriyet Halk Partisi delegesi, verilen hediyelerle, rüşvetlerle, sözlerle asla oy kullanmaz. Cumhuriyet Halk Partisi delegesi, partide kimin çalıştığını, kimin neler yaptığını çok iyi bilir, çok iyi analiz eder, ona göre oy kullanır, hiç kimseden de etkilenmez. Cumhuriyet Halk Partisi delegesine gidip ne kadar söz verirseniz verin, Cumhuriyet Halk Partisi delegesi ne yapacağını bilir. 
“KOL KOLA YÜRÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ”
Delegelerimiz bundan sonra da, bundan öncesine bakarak oyunu ona göre kıyaslayarak kullanacakladır. Onlar zaten bizleri dostları, arkadaşları, abileri olarak görüyorlar. Sonuna kadar da bizde onları dostlarımız olarak görüyoruz. Hep beraber kol kola yürümeye devam edeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi’nde biz geldiğimizde eğitmen sayımız çok azdı. Eğitmen sayılarımızı çok hızlı bir şekilde çoğaltmaya çalıştık. Her mahallede Cumhuriyet Halk Partisi’nin seçim bürolarını açacağız dedik. Ama ilçe örgütlerimiz bu nokta da imkansızlıklar içinde boğuşuyorlardı. İnşallah bu imkansızlıkları da gidereceğiz. Her yerde seçim büroları açacağız. Eylemleri daha da sıklaştıracağız. 
“BİLEŞİMDE ÇAĞ ATLADIK”
Onların her özel günlerinde yanında olmak istiyorduk fakat 16 ilçeye birden gitme şansımız yok. Eğitime, bilişime çok önem veriyoruz. Bilişim çağında olduğumuz için bu dönem hazırladığımız programların en büyüklerinden bir tanesi de Cumhuriyet Halk Partisi örgütlerinin bilişim noktasında büyük bir çağ atlamasıdır. Çeşitli komisyonlar oluşturduk. Bunlardan bir tanesi de öğrenci komisyonumuz.  Son 6 aydır yaklaşık 800 öğrenci ile çalışıyoruz.  Fakat bu örgütlenmemiz yarım kaldı, onları tamamlamak istiyoruz. Komisyonlarımızı tamamlamak istiyoruz, köylüye ve esnafa ulaşmak istiyoruz. Onlarla beraber karar vermek istiyoruz, onların bizi yönlendirmesini istiyoruz. Diğer dönemlere göre çok fazla danışma toplantısı yaptık. Ancak danışma toplantılarını daha da çoğaltmak istiyoruz. Danışma toplantıları ile beraber de üyelerimizin düşüncelerini alıp, üyelerimizin düşüncelerine göre karar vermek istiyoruz. Bugüne kadar örgüt ne istediyse onu yaptık, bundan sonraki planlarımızı da örgüt üyelerinin isteklerine göre çizeceğiz. 


 

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2020, 11:59
banner3
YORUM EKLE