‘Esnafa çare üretemediler’

CHP İl Başkanı Ecevit Keleş, iktidarın bugüne kadar esnafın derdine çare üretilmediğini ileri sürdü

‘Esnafa çare üretemediler’

CHP İl Başkanı Ecevit Keleş, kovid-19 salgını nedeniyle büyük sıkıntılar yaşayan esnaflara yönelik İl Başkanlığı’nda basın açıklaması yaptı. Keleş, salgın döneminde 700 bin esnafın dükkanını kapattığını, iktidarın esnafa karşılıksız yardımda bulunmadığını ileri sürdü. 
335 BİN DÜKKAN KAPANDI
Esnafın her geçen gün kötüleştiğini ekonomik koşullar altında dayanacak gücünün kalmadığını söyleyen Keleş, “TÜİK’in verilerine göre 2 milyon 616 bin esnafımız varken, bu yıl hem pandeminin hem de yaşanan ekonomik krizin etkisi ile 335 bin esnafımız kepenk kapatmak zorunda kalmıştır. Geçtiğimiz haziran ayında 7 bin 222 işyeri kapanırken, bu rakam son 5 yılın bütün haziran aylarındaki en yüksek veri olarak kayıtlara geçmiş durumdadır. Esnafla beraber esnaf sayılan ama dükkanı olmayan pazarcılar, 500 bin kağıt toplayıcısı, 30 bin simitçi, 10 bin çiçekçi, 6 milyon kişi sokaklardan, 1 milyon gündelikçi ise temizlikten geçimini saplarken, bu emekçiler de hükümet tarafından hem görmezden gelinmiştir” dedi. 
‘ÇARE ÜRETİLMEMİŞ’
‘İktidar bugüne kadar esnafın bir tek derdine çare üretememiştir’ diyen Keleş, “Esnafa sadece faiziyle kredi verilmiş, verilen kredilerin üzerine faiz eklenerek 3 ay süreyle ertelenmiştir. Tüm bu olumsuz tablo yetmezmiş gibi açlık ve yoksullukla karşı karşıya kalan, gıda paketlerine muhtaç hale gelen esnafa IBAN numarası gönderip para istenmiştir. Bu kara günde esnafımız çaresiz ve yalnız değildir. Esnafımızın her türlü derdi ve sorunu için Cumhuriyet Halk Partisi vardır” diye konuştu. 
ESNAF İÇİN 17 TALEP 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun grup toplantısında dile getirdiği “Esnafımız için 17 Talep” başlıklı öneri bir kez daha dile getiren Keleş şunları kaydetti; “Acilen bir Esnaf Bakanlığı kurulmalıdır. Esnafımız için sicil affı çıkarılmalıdır. Esnafımızın kullandığı krediler, faizsiz ve ödeme gücüne göre taksitlendirilmelidir. Kiralarda stopaj kaldırılmalıdır. Zincir mağazalar ve AVM’ler için düzenleme yapılmalıdır. AVM’ler haftanın bir günü kapanmalıdır. Esnafın sosyal güvenlik primleri, işyerlerinin kapalı olduğu dönemde hazine tarafından karşılanmalıdır. Esnafa salgın sürecinde haksız-insafsız cezalar yazılmamalıdır. Devlet esnafa olan borçlarını ödemelidir.” 
‘OYUNLARA İZİN VERİLMELİ’
“Hijyen koşullarının sağlanması şartıyla kahvehanelerde oyunlara izin verilmelidir. Küçük esnafımızın yanında çalışanların, kısa çalışma ödeneği ile ilgili yaşadığı sorunlar giderilmelidir. Kamu kurumları, işyerleri kapalı olduğu sürece kiracısı olan esnafımızdan kira almamalıdır. Ertelenen vergi ve sigorta primleri için salgın sonrasında yeniden yapılandırma olanağı getirilmelidir. Esnafımıza yönelik icra işlemleri durdurulmalıdır. Okul kantinlerinden bir yıl süreyle kira alınmamalıdır. Servis işletmecilerinden alınan teminat mektupları iptal edilmelidir. Altı milyon sokak esnafımız kayıt içine alınmalı ve güvenceye kavuşturulmalıdır. Pandemi boyunca zarara uğrayan esnafa kira desteği sağlanmalıdır” 

SOSYAL DEVLET ANLAYIŞI 
Pandemi sürecinde sosyal devletin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdiğini kaydeden Keleş, “Başta esnaflarımız olmak üzere salgının olumsuz etkilediği tüm kesimlere en kısa sürede gerekli destek sunulmalıdır. İktidarın yapması gerekenler çözüm önerilerimizde sıralanmıştır. Bu öneriler dikkate alınarak esnaflarımızın sorunları giderilmelidir. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da ifade ettiği gibi Cumhuriyet Halk Partisi olarak bütün garibanların, işsizlerin, emekçilerin, esnafın sözcüsü olmaya devam edeceğiz” dedi. Şevval GEÇİN 

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2020, 12:08
banner3
YORUM EKLE