Ferizli'de ilçe başkanları değişir mi?

Türküye Büyük Millet Meclisinde Gurubu bulunan AKP CHP, MHP ve İYİ parti teşkilatları kongreye gidiyorlar.

Ferizli'de ilçe başkanları değişir mi?

Mustafa ÜSTÜBİ / FERİZLİ

sakaryayenihaber.com-

Cumhuriyet Halk Patisinde kıran kırana delege seçimleri olurken AKP delege süreci geçtiğimiz gün 4 ilçede başladı.

Milliyetçi Hareket Partisinde kongre hazırlıkları sürerken İYİ Partide 2020 Şubat ayında ilçe seçimlerinin yapılacağı duyuruldu.

Ferizli’de CHP delege seçimlerini tamamladı 48 delegesi var. Kongre tarihi Ankara’dan bekleniyor henüz belli değil. Yapılan araştırmalarda ilçe başkanı Faruk Şen’in başkanlığa devam edeceğinden yana. Son saatlerde eğer başka aday çıkmaz ise ki bu siyasettir kesin söylemek hata olur; Faruk Şen aday ve ilçe başkanlığına devam edeceği görülüyor.

AKP'de tek adaylı usul yine aynen devam edeceği ancak aday adayı olma cüretinde bulunula bileceği söyleniyor. AKP Ferizli’de 4 yüz asil ve 2yüz yedek delegenin tespitine önümüzdeki hafta başlanacağı öğrenildi.

İlçe başkanının kim olacağı Genel Merkezce belirlenecek ve siyasi partiler kanununa uygun olması için kongre yapılacak. Her defasında olduğu gibi bu kez de iktidar partisinde birden fazla isimler söyleniyor. Süreç başlamadan ve Ankara’dan bir işaret belirmeden ben aday adayıyım diyen henüz duyulmadı. Ancak ilçe başkanı Muhsin Zurnacı bu konuda “ben mevcut adayım” diyor. Diğer isimler ise delege tespitinin ardından sahaya çıkacağı tahmin ediliyor.

Milliyetçi Hareket Partisinde delege süreci henüz başlamamış olsa da eli kulağında. Partiden yapılan ilk açıklamalarda önümüzde ki şubat ayında kongrelerin başlayacağı ifade ediliyordu. MHP’de 212 üye delege olarak onay beklemektedir. İlçe başkanlığı için ismi geçen birkaç kişi olduğu biliniyor. Ancak mevcut ilçe başkanı Veysel Dikbaş ‘bu işi üstlenecek bir arkadaşımız çıkarsa desteklerim aday değilim. Fakat olmaz ise partimizi adaysız, başkansız bırakmayız!’ diyor.

İYİ Partide ise kongre sürecinin Şubat ayında başlayacağını İl başkanı Selçuk Kılıçaslan açıkladı.

İYİ Partini Ferizli’de 129 üyesi genel merkez onayıyla delege olmak durumunda. Şu an ilçe başkanlığını yürüten ve adayda olacak olan Akın Özdemir’in karşısına aday çıkacağından yana henüz bir işaret görülmüyor.

Saadet Partisinde ise henüz bir kongre çalışması başlamadı.

Yeniden Refah Partisi ise kuruluşunun ilk altı ayının ardından kongre hazırlıklarına başlayacağı öğrenildi.

  

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2019, 18:25
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER